Policisté stojí před domem Davida Ratha (ČSSD) ve středočeské Hostivici (15....

Policisté stojí před domem Davida Ratha (ČSSD) ve středočeské Hostivici (15. května 2012). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Bez Ratha by Hostivice nefungovala, má to tady rád, hájí hejtmana sousedé

  • 289
Obviněný středočeský hejtman David Rath se může spolehnout na podporu minimálně v Hostivici. V malém městě u Prahy má dvě domácnosti a působí tu i jako zastupitel. Se sousedy je zadobře hlavně díky tomu, že jako hejtman je ke "své" obci při rozdělování peněz velmi štědrý.

Ve vilové čtvrti na okraji Hostivice je dopoledne klid. V jednom z domů bydlí David Rath se svou milenkou. Ze zahrady je přes vysoký plot vidět muže a ženu, po zavolání však kvapně mizí uvnitř budovy a venku už se neobjeví.

Rathův problém

V tiché ulici není příliš vzruchu. Jen občas se po chodníku mihne pár chodců. Mladé maminky Jitka a Gábina o Rathově zatčení nic nevědí, ale hejtmana vehementně chválí. "Hřiště, silnice, cyklotrasy, škola, chodníky," vyjmenovává Gábina infrastrukturu, o jejíž zvelebení či výstavbu se Rath zasloužil.  

"Pro Hostivici je skvělý. Ještě že ho máme. Jinak by tu nic nefungovalo. To je lokální politika. Ve státní politice ho ale moc nemusím," doplňuje kamarádku Jitka.

Kolem domu prochází i vousatý padesátník Miroslav Komínek, který nepatří k místním. Bydlí v Kladně. Právě tamní nemocnice je podle informací iDNES.cz do celého případu namočená. "O tom se šeptalo, o dotacích pro nemocnici, že ruka ruku myje. Tak ať mu to dobře dopadne," říká na odchodu. Co tím má na mysli? "Aby na tom neprodělal Středočeský kraj," volá z dálky Komínek.

Rath je příjemný, milý, vždy pozdraví, říká sousedka

Zhruba kilometr odsud se v podobné klidné vilové čtvrti nachází dům, kde zatčený poslanec žije se svou manželkou. Právě odtud Ratha policie v úterý kolem půl jedenácté dopoledne odvezla. "Jestli měl pouta na rukou, to nevím," říká dělník Michal, který hejtmanův odjezd sledoval při natírání plotu jednoho ze sousedních domů.

Vilu obehnanou přes tři metry vysokým živým plotem nyní přede dveřmi hlídají dva uniformovaní policisté, další dva jejich kolegové v civilu stojí na ulici.

Přítomnost policistů a novinářů přivábila na zahradu několik sousedů. Rathův odjezd nikdo z nich neviděl. "O politiku se nezajímám. Jsem Rakušan," říká s omluvou jeden z nich. "Vždycky byl příjemný, milý a pozdravil. Občas jsem ho viděla ráno, když ho odvážel šofér do práce," vybavuje si Lucie Férová, která od loňského října bydlí přímo naproti Rathovým.

V sousední ulici bydlí i další zadržená, šéfka kladenské nemocnice a Rathova spojenkyně Kateřina Pancová. Vrátka do zahrady domu jsou ale zamčená a na zvonek nikdo nereaguje.

Hostivický historik: Věřím, že se prokáže jeho nevina

Zpráva o zatčení místního prominenta se ve více než sedmitisícihlavé Hostivici rychle rozkřikla. "Když jsem se to dozvěděla, tak jsem zůstala koukat," říká před městským úřadem šedesátnice Jana. "Když člověk vidí, co se děje v politice, tak to člověka ani nepřekvapuje. Pro Hostivici je ale Rath dobrej," dodává. 

Podobný názor sdílí hodně místních. Historik a starousedlík Otakar Holeček oceňuje Rathův zájem o Hostivici. "Snaží se městu maximálně pomoci a vystupuje velice aktivně. Má to tady rád. Chodí na všechny společenské akce, zasloužil se o dostavbu školy, hasičům pomohl sehnat auto. Máme ho rádi, věřím, že se prokáže jeho nevina," tvrdí Holeček na lavičce na dětském hřišti.

To šedesátník Jarda ze sousední Chýně, který ověšený nákupními taškami spěchá na autobus, si Rathovo zatčení pochvaluje. "Je to správný. Je to zmetek a hrozný člověk," říká úsečně přes rameno.

Řadě lidí se také do řeči o středočeském hejtmanovi vůbec nechce. "Slušně vám říkám, běžte do prdele," zahartusí ramenatý muž v montérkách, který vychází z bytovky sousedící s jedním z Rathových domů.

Jisté je, že v malém městě u Prahy si mají v příštích dnech o čem povídat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video