Lidé řekli v referendu ne úložišti radioaktivních odpadů.

Lidé řekli v referendu ne úložišti radioaktivních odpadů. | foto: MF DNES

Lidé v Hojkově odmítli úložiště jaderného odpadu

  • 154
Ukládejte jaderný odpad jinde, my ho za humny nechceme. Takový je vzkaz obyvatel Hojkova na Jihlavsku po sobotním referendu. Obec leží v lokalitě Rohozná, kterou stát předběžně vytipoval pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

Ve stopadesátihlavé vísce je sto třicet jedna voličů. K volebním urnám přišlo 121 lidí, z nichž bylo 119 proti úložišti.

Všelidové hlasování přitáhlo velkou pozornost místních. Před třetí hodinou odpoledne se dokonce tvořily ve volební místnosti fronty.

"Nechci, aby se zničila okolní příroda jaderným úložištěm. A není mi osud naší krajiny lhostejný, proto jsem přijel," svěřil se Josef Dolejší z osady Nový Hojkov, která patří pod hojkovský obecní úřad.

"Jsem ráda, že se můžu v referendu vyjádřit. Skladiště jaderného odpadu by zaneřádilo krajinu. Nechci ho tu!" přidává se Milada Frydrychovská.

Nad hasičskou zbrojnicí, v níž se volí, visí státní vlajka. Plebiscit je totiž stejný jako řádné volby a má větší váhu než obyčejná anketa. Pod vlajkou se vytvořil chumel rokujících lidí. Přišli nabroušení chalupáři.

"My nemůžeme k referendu, protože tu nemáme trvalé bydliště. Ale všichni jsme proti úložišti. Jsou nás desítky. Chceme zachovat tuto krajinu neporušenou," gestikuluje Marie Hermanová, jež se v Hojkově narodila, ale nyní žije v nedaleké Jihlavě. Chalupáři se museli smířit s tím, že osud krajiny mají v rukou hojkovští starousedlíci.

Účast skoro stoprocentní
A byli zodpovědní. Pětičlenná volební komise se po celý den nenudila. "První voliči přišli dvě minutky po osmé ráno, když jsme otevírali. Chodí celý den. Dokonce jsme objížděli s přenosnou urnou nemocné lidi. Ve tři hodiny odvolilo přes sedmdesát procent voličů. Ani k obecním volbám nechodí tolik lidí," hlásí jedna z komisařek.

Krátce po třetí hodině přichází starostka Milada Duchanová. Nejprve vhodí orazítkovanou obálku do urny a poté vysvětluje, proč Hojkovští uspořádali referendum právě nyní. "Letos má Správa úložiště radioaktivních odpadů ukončit reprezentativní průzkum veřejného mínění. Ať tedy vědí, že jsme proti," shrnuje Duchanová.

V lokalitě Rohozná, která byla vybrána jako možná pro stavbu hlubinného úložiště, leží několik vesnic. Jedná se o území o rozloze 190 hektarů. "Rozhodli jsme se, že naším referendem ostatní probudíme," přemítá Duchanová.

"O úložišti by nemělo rozhodovat jen pár zastupitelů. Je nutné, aby lidé řekli, co chtějí. Zastupitelé se pak mohou na základě referenda účinněji bránit a vláda by to měla brát v potaz," dumá Duchanová.

První geologické průzkumy před pár lety vyčlenily v Česku šest území pro hlubinné úložiště. Na Vysočině kromě Rohozné ještě Budišovsko na Třebíčsku.

Tady řekli v referendech postupně již na přelomu roku 2003 a 2004 jasné ne úložišti lidé z Budišova, Náramče, Oslavičky, Hodova a Rudíkova. Průzkum půdy hodlá stát obnovit v roce 2009 a konečnou lokalitu chce vláda vybrat do roku 2025.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video