Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Chirurg ordinoval se čtyřmi promile. Byl to zbytkový alkohol, vysvětlil

  • 90
Lidé z Nového Města nad Metují upozornili v úterý ráno policii na silně opilého lékaře v jedné z místních ordinací. Hlídka na místě třiapadesátiletému chirurgovi naměřila při první dechové zkoušce přes čtyři promile alkoholu. Lékař tvrdí, že to byl zbytkový alkohol. Opil se prý kvůli zdravotní pojišťovně.

"První zkouška v 10:41 ukázala na displeji dechového testeru číslo 4,16 promile. Policisté lékaře vyzvali k následování na oddělení, s čímž souhlasil," popsala v tiskové zprávě zásah policejní mluvčí Eva Prachařová.

Opakované dechové zkoušky ukázaly dvakrát téměř 2,90 promile. "Třetí a poslední zkouška, zhruba v hodinovém odstupu od té první, pak naměřila ještě přes dva a půl promile alkoholu v jeho dechu," dodala mluvčí s tím, že nesmí sdělit bližší identifikaci podezřelého.

Na základě informací MF DNES přečin připustil doktor Miroslav Zlámal, který v Novém Městě provozuje chirurgickou ambulanci. Telefon zvedl v ordinaci.

VZP mi chce sebrat peníze, postěžoval si lékař

"Ano, jsem to já. Byl to zbytkový alkohol. Větší množství jsem požil proto, že mi předešlého dne přišly regulace od VZP. Dost podstatné a bez zdůvodnění," řekl iDNES.cz chirurg. 

Všeobecná zdravotní pojišťovna mu prý oznámila výrazné seškrtání proplácených peněz a on se bál o svoji existenci.

Jeho praxi ale teď ohrožuje i to, že ordinoval pod vlivem alkoholu. Nebojí se spíš, že mu lékařská komora sebere licenci? "Lékařská komora mě může popotahovat, nicméně ten jeden pacient, kterého jsem tu měl, byl řádně ošetřen a nestěžoval si," řekl Zlámal. Také policejní mluvčí sdělila, že hlášení o opilém lékaři nepřišlo od pacientů, ale od jiného člověka.

V rámci stavovské organizace patří chirurg pod rychnovské okresní sdružení České lékařské komory. Jeho předseda Miroslav Végsö však o prohřešku kolegy zatím neměl žádné oficiální informace.

"Pokud přijde oficiální stížnost od pacienta, nejlépe písemná, nebo upozornění od policie, tak se tím v každém případě budeme zabývat a kázeňsky to řešit. Pak bychom pozvali pana doktora k vysvětlení i případné svědky," řekl iDNES.cz Végsö.

Policie případ vyšetřuje ve zkráceném řízení. Lékaře podezírá z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, protože prokazatelně ordinoval a mohl tedy ohrozit zdraví nebo životy pacientů.

Za takový prohřešek hrozí ze strany státu lékaři peněžitý trest, zákaz činnosti nebo až roční vězení. "Pokud vyšetřování prokáže, že se jedná o opakované problémy s alkoholem i zákony, lékaři by dokonce hrozilo až tříleté vězení," dodala Prachařová.


Video