Češi si z dalekých cest stále častěji vozí exotické choroby.

Češi si z dalekých cest stále častěji vozí exotické choroby. | foto: www.newswise.com

Daň za exotiku. Češi si stále častěji vozí z cest neobvyklé choroby

  • 87
Případů onemocnění exotickou chorobou v Česku přibylo. Lidé při cestách do dalekých zemí podceňují ochranu a často také odmítají očkování. Lékaři například v posledních dvou letech ošetřovali třikrát víc nemocných s malárií než dříve.

Po návratu z Konga ho přepadly horečky. Když překročily čtyřicítku, skončil fotograf Michal Novotný na infekčním oddělení pražské Nemocnice Na Bulovce. "Chodili se na mě dívat doktoři a šeptali: To by mohla být marburská horečka, to jsme tady ještě neměli," vypráví Novotný. Nakonec se ukázalo, že škůdcem je jakýsi parazit, který se usadil v pacientových střevech. Léčba zabrala a cestovatel je v pořádku.

Kde se dá onemocnět

Malárií: mimo jiné v Keni, Thajsku, Peru, bezpečná jsou velkoměsta
Břišním tyfem: především v jižní Asii, ale na venkově i v Egyptě či Rumunsku
Žlutou zimnicí: ve Venezuele a okolních státech, ve střední Africe
Žloutenkou B: všude, zvláště ve východní Asii, v Brazílii, na Aljašce

Jsou lidé, kteří to štěstí neměli. "Mladá pacientka zemřela na malárii po návratu ze svatební cesty v Keni, kam vyrazila s cestovní kanceláří," vzpomíná na pár let starý případ primářka kliniky infekčních chorob na Bulovce Hana Roháčová. Dívka si do Afriky nevzala antimalarika čili léky proti malárii, které lékaři doporučují užívat preventivně, aby nedošlo k nákaze. Spoléhala jen na repelenty. A to bylo tragicky málo.

Počet Čechů infikovaných malárií, na niž po kousnutí komárem zemře ve světě milion lidí ročně, se v posledních dvou letech oproti předchozím zvýšil téměř trojnásobně. Naštěstí jde zatím jen o desítky případů (loni 27) a drtivou většinu z nich se podařilo vyléčit. Ale podle lékařů by množství infikovaných bylo mnohem nižší, kdyby cestovatelé dbali lékařských doporučení.

Bolest z Malediv

Proti malárii se nedá očkovat, ale ochránit by před ní měla antimalarika. Jejich nevýhodou jsou však vedlejší účinky. Některá vyvolávají deprese, halucinace i sebevražedné sklony. Při delším užívání mohou poškodit játra.

"Je nemoudré cpát do organismu jedy navíc. Do malarické oblasti se zvýšenými riziky však osobně antimalarika používám," říká brněnský cestovatel Rudolf Švaříček, který podle svých slov onemocněl malárií už sedmkrát. Ale vždy včas vyhledal lékaře. "Zajímavé prožitky bývají vždy něčím vykoupeny," dodává.

Loni onemocnělo 29 Čechů také horečkou dengue, označovanou kvůli krutým bolestem za nemoc "lámající kosti". Přitom před pár lety byla choroba mezi Čechy téměř neznámá. "Velká skupina lidí si ji přivezla z Malediv, ale vyléčili jsme je," říká primářka Roháčová. Proti dengue zatím očkování není.

Riziko jiné smrtelné nemoci, břišního tyfu, se speciální vakcínou snížit dá. Ta však byla v Česku kvůli výpadku francouzského výrobce ještě na začátku roku nedostupná, teď ji mají jen některá očkovací centra. I přesto jsou dnes případy onemocnění tyfem v Česku ojedinělé.

"Mnohem častější jsou žloutenky a faraonovy pomsty, tedy průjmy, které si turisté vozí třeba z pobytů all inclusive v Egyptě," říká lékař Jan Rutsch z pražského Centra cestovní medicíny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video