V Česku se za loňský rok nakazilo 835 lidí, 705 z nich onemocnělo plicní tuberkulózou. Ilustrační foto

V Česku se za loňský rok nakazilo 835 lidí, 705 z nich onemocnělo plicní tuberkulózou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé si připomínají den TBC, nemocí je nakažena třetina lidstva

  • 2
Lidé si dnes připomínají den tuberkulózy. I nadále zůstává toto onemocnění celosvětovým problémem, tuberkulózou je nakažena jedna třetina lidstva. V Česku již několik let výskyt onemocnění klesá.

V Česku se nakazilo za loňský rok 835 lidí, 705 z nich onemocnělo plicní tuberkulózou. Nejvíce nemocných hlásil Pardubický kraj (12 nemocných na 100 tisíc obyvatel), Ústecký (10,7) a Královéhradecký (9,6). Průměrný počet nově hlášených případů je v Česku 8,1 na 100 tisíc obyvatel.

Výskyt TBC

2008 - 835

2007 - 871

2006 - 905

2005 - 1 007

2004 - 1 057

2003 -  1 162

Zdroj: ÚZIS

Zvyšuje se však podíl cizinců mezi nemocnými. V loňském roce jich byla více než pětina, zatímco v roce 2007 tvořil podíl cizinců mezi pacienty 17,6 procenta. Nejvíce nakažených bylo z Mongolska (59), zbytek byl z Ukrajiny (33), Vietnamu (30) a Slovenska (22), sdělil předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti Stanislav Kos.

Právě před volným pohybem cizinců varují odborníci - Česká republika leží na rozhraní mezi západními státy s nízkým výskytem TBC a státy s relativně vysokým výskytem tohoto onemocnění v Evropě (Ukrajina, pobaltské státy, Rumunsko).

Lékaři se proto obávají, aby nedošlo opět k většímu rozšíření onemocnění. ČR nyní patří mezi země, kde je výskyt infekce nízký.

Jedním z navrhovaných opatření je, aby cizinci při žádosti o vízum na dobu delší než 90 dní předkládali potvrzení, že netrpí infekční chorobou.

Ochranou je očkování

Kvůli nízkému výskytu onemocnění zrušilo k 12. březnu ministerstvo povinné přeočkování jedenáctiletých dětí proti TBC.

Očkování proti TBC

Děti jsou v Česku proti tuberkulóze očkovány ještě v porodnici. Dosud jim stát hradil ještě přeočkování v 11 letech, v březnu to však ministerstvo zrušilo.

Primářka Pavla Nykodýmová z plicního a TBC oddělení v Říčanech u Prahy uvedla, že díky očkování má Česko u dětí do pěti let 0,2 případu na 100 tisíc obyvatel. V Německu, kde je očkování dobrovolné, je výskyt desetkrát vyšší, u cizinců dokonce stokrát vyšší.

"Dlouhodobě vidíme, že mezi desátým a dvacátým rokem věku máme jeden z nejnižších výskytů TBC. Přeočkujeme 90 procent jedenáctiletých, když testem zjistíme, že tato skupina už nemá protilátky," vysvětlila ČTK.

Rodiče mohou i nadále nechat své dítě v jedenácti letech přeočkovat, vakcínu si však budou muset zaplatit. Stojí asi tři sta korun. Odborná společnost již vyjednává se zdravotními pojišťovnami, že by od dubna začaly přeočkování opět hradit.

Proti TBC jsou děti očkovány ještě v porodnici.

Krok ministerstva podpořili zástupci odborných lékařských společností, například České vakcinologické společnosti nebo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Zrušení přeočkování v 11 letech je podle nich správným krokem.

"Dalším krokem by mělo být zrušení povinného očkování na porodnici a ponechání pouze pro rizikové skupiny novorozenců," stojí v prohlášení společností, které dnes zástupci společností rozeslali médiím.

Hlavní důvodem je podle nich vysoký počet komplikací po aplikaci vakcíny. V místě podání očkovací látky, na rameni dítěte, se často objevuje nadměrná místní reakce, například pod kůží se hromadí hnis, který je často třeba injekční jehlou odsávat. Počet takových hlášených komplikací se počítá ročně na několik set případů.

Migranti, bezdomovci, narkomani

Tuberkulóza je infekční onemocnění vyvolané mykobakteriemi. Nejčastěji postihuje dýchací ústrojí, ale může napadat i ostatní orgány. Častější je výskyt u seniorů starších 65 let.

Nemoc se léčí antibiotiky, běžně trvá půl roku, u složitých případů až jeden a půl roku. Někteří nemocní tuberkulóze podlehnou, loni na ni v Česku zemřelo 56 lidí, stejně jako předloni. TBC jako příčina úmrtí přibývá právě u migrantů, bezdomovců a v poslední době i injekčních narkomanů, píše ČTK.

Právě na rizika onemocnění má upozornit dnešní den, který připomíná 127 let od chvíle, kdy lékař Robert Koch oficiálně informoval vědeckou společnost o objevu bacilu tuberkulózy.

V současnosti je tuberkulóza jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvojových zemích. Za posledních deset let na ni zemřelo celosvětově 30 milionů lidí, počet onemocnění stoupá na světě průměrně ročně o 0,4 procenta. Nejvyšší nárůst onemocnění je v zemích subsaharské Afriky a bývalého Sovětského svazu.

Tuberkulóza

Tuberkulóza je infekční onemocnění vyvolané mykobakteriemi. Nejčastěji postihuje dýchací ústrojí a v ostatních případech napadá ostatní orgány. Častější je výskyt u seniorů starších 65 let.

Nemoc se léčí antibiotiky, běžně trvá půl roku, u složitých případů až jeden a půl roku. Někteří nemocní ale tuberkulóze podlehnou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video