Exekuce

Exekuce | foto: iDNES.cz

Lidé si ode dneška mohou prověřit obchodního partnera v evidenci exekucí

  • 24
Ode dneška funguje centrální evidence exekucí. V databázi si může každý prověřit svého obchodního partnera nebo zákazníka, zda na něj nebyla uvalena exekuce. Evidence však měla fungovat už od loňského prosince.

Evidence byla sice oficiálně spuštěna v polovině února, pro veřejnost je ale přístupná až ode dneška. Na adrese  www.ceecr.cz si tak může každý za poplatek 120 korun prověřit, s kým obchoduje. Databáze obsahuje údaje o dlužníkovi, výši vymáhané částky a jméno exekutora.

Podle aktuálních údajů je v databázi evidováno 563 014 exekucí.

Evidenci spravuje Exekutorská komora, jejíž šéf Juraj Podkonický dokonce kvůli zpoždění v dubnu odstoupí ze své funkce. Doporučil mu to i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Ministerstvo totiž loni vydalo vyhlášku, kde stanovilo jako pevné datum, od kdy má databáze fungovat, 15. prosinec 2008. Komora se nejdříve hájila tím, že nemohla registr spustit, protože ho nikdo nechtěl pojistit. Kdyby se v evidenci objevila chyba a někdo pak na jejím základě nedostal úvěr, mohl by prý od exekutorské komory žádat vysoké odškodnění.

Po vlně kritiky pak Podkonický prohlásil, že skutečným důvodem nespuštění centrální evidence je neochota určité skupiny lidí uvnitř komory nalévat data do evidence a tím odkrýt, jak na tom vlastně jsou a kolik exekucí vedou. Za tyto "viníky" ale označil skupinu exekutorů, kteří ho vyzvali k rezignaci.

Více než čtvrtina exekutorů totiž vyčítá Podkonickému špatnou komunikaci mezi prezidiem a členy komory či veřejností. Prezident podle nich nevede komoru transparentně, protežuje část soudních exekutorů a dlouhodobě se chová neeticky. Skupině exekutorů se rovněž nelíbí, že si jejich šéf založil uvnitř komory sdružení.

Komora si na vytvoření a provozování databáze najala soukromou firmu Neutrics, za níž stojí plzeňský podnikatel a konkurzní správce Petr Šikoš. Jeho jméno ale komora dlouho tajila.

Exekutorská komora podle nejnovějších údajů sdružuje 125 soudních exekutorů. Odměna exekutora představuje 15 procent částky vymáhané na dlužníkovi, pokud je do výše tři miliony korun, minimálně však 3 tisíce korun. Do 40 milionů soudní exekutor dostane částku rovnu 10 procentům vymáhané sumy, mezi 40 a 50 miliony to je pět procent a nad 50 milionů jedno procento.


Video