Nová bezpečností opatření po cestujících vyžadují vložit tekutiny a gely do igelitových sáčků | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Lidé si na tvrdší podmínky zvykli, hlásí Ruzyně

  • 60
S přísnějšími bezpečnostními opatřeními v letecké dopravě mají problémy prý jen někteří Rusové. Ne všechna letiště jsou ale tak pečlivá, jak jim nařizují zákony Evropské unie. Test iDNES.cz na letišti v Praze zásadní potíže neodhalil, letadla létají na čas.

Před měsícem začala na evropských letištích platit přísnější bezpečnostní opatření, zejména při vstupu na paluby letadel. Cestující mají možnost si vzít jen omezené množství tekutin, zvláštní kontrolou projdou kabáty i notebooky. - více zde

Redakce iDNES.cz o víkendu otestovala, jak to funguje v praxi. Některá nařízení budí mezi cestujícími rozpaky. Například povinnost ukládat tekutiny a gely, které si chcete vzít s sebou na palubu, do igelitových sáčků.

Než cestující vstoupí do rentgenového rámu před tranzitem, musí si pečlivě prohlédnout obsah svého příručního zavazadla. Je-li v něm například zubní pasta nebo lahvička parfému, musí je vložit ji do igelitového sáčku. Stejně tak uloží do sáčku třeba deodorant. Takový sáček nemusí mít pečeť a věci v něm uložené je možné na palubě používat.

"Je to pro snadnější odbavení cestujících. To, že jsou všechny tekutiny a gely uloženy pohromadě v plastikovém sáčku, pomáhá ochrance zorientovat se v zavazadlech," vysvětlila Pavlína Hájková z tiskového oddělení Letiště Praha.

Sáček, který ovšem musí být speciálně uzavřen, se používá na zboží, které cestující nakoupí v tranzitu.

"Pokud kontrola těsně před vstupem do letadla zjistí, že je sáček porušený, cestující na palubu nesmí," dodala Hájková.

Pečetící pásek nesmí být porušen a kontroluje se i při odbavení v cílové stanici. Obnovit ho může jen bezpečnostní služba, cestují s ním manipulovat nesmí.

Na novém terminálu ruzyňského letiště v sobotu ráno žádná kontrola před vstupem do "rukávu" neprobíhala. "V novém terminálu jsou obě kontroly hned na začátku," vysvětlila Hájková. "Je to proto, že nová budova je už pro takový provoz lépe uzpůsobena."

Letiště Praha, bezpečnostní rám

Boty dolů, becherovku na jeden zátah
Nápoj s vyšším objemem, než povoluje směrnice, se přes ochranku nedostane. Kabáty, opasky, čepice, to všechno musí nekompromisně dolů. Notebooky a fotoaparáty se musí zkontrolovat zvlášť.

Letiště Praha, bezpečnostní rám

Většina cestujících s tím nemá žádný problém. Kdo pravidelně létá, je zvyklý i na přísnější režim. Je běžné, že v Londýně každého dokonce vyzují z bot. V Praze je to jen výjimečné.

"Lidi jsou nervóznější, občas se na nás i utrhnou," popsala reakce reportérovi iDNES.cz pracovnice u bezpečnostního rámu v Ruzyni. Spoustě lidí se nelíbí, že jim ochranka letiště nedovolí vstoupit do tranzitu s nápojem, jehož objem je vyšší než povolených 100 mililitrů.

Cestující se tak mohou stát svědky docela kuriózních situací. V sobotu ráno například anglicky mluvící mladý muž během několika minut vypil s kamarádem půllitrovou becherovku, než aby hodil "zakázanou lahev" do krabice k ostatnímu zabavenému zboží.

Kdyby ji měl zapečetěnou v obalu od prodejce z tranzitu, směl by s ní nejspíš odletět. Nikoli ale do USA, kam se nedostane ani kapka alkoholu.

Cestující by se měl ve vlastním zájmu před cestou informovat u své letecké společnosti, jaké jsou v jednotlivých zemích pravidla. V některých detailech se mohou podstatně lišit.

"Především rusky mluvící cestující občas dělají menší problémy. Neradi se přizpůsobují novým nařízením," dodala mluvčí letiště.

Ke zdržení letů kvůli přísnějším bezpečnostním opatřením podle Hájkové nedochází. "Lidé už si zvykli, že tu opravdu musí být dvě hodiny před odletem."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video