ČSSD chce lidi motivovat ke spoření zvýšením státních příspěvků a daňovým zvýhodněním, říká Zdeněk Škromach.

ČSSD chce lidi motivovat ke spoření zvýšením státních příspěvků a daňovým zvýhodněním, říká Zdeněk Škromach. | foto: Dalibor Glück

Lidé si musí spořit na penzi, říkají už i sociální demokraté

  • 1935
Pokud chtějí mít dnešní čtyřicátníci slušný důchod, musí si na něj vedle povinného sociálního pojištění ještě spořit sami. A posílat musí relativně vysoké částky. Toto už není jen typický výrok pravicového politika. Nutnost spořit si na penzi už přiznala i levicová ČSSD.

"Lidé by si měli spořit na důchod zhruba tak patnáct set korun měsíčně, aby si v penzi uchovali životní úroveň," uvedl pro MF DNES místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, kandidát na ministra práce a sociálních věcí.

Zvýšit razantně měsíční příspěvek na penzijní připojištění doporučují i renomovaní ekonomové. "Je spočítáno, že na penzi by si měl člověk spořit od první výplaty zhruba deset procent platu," říká například Miroslav Zámečník.

"Jenže dnes si lidé na penzi spoří průměrně jen 440 korun a to je málo. Chceme lidi motivovat zvýšením státních příspěvků a daňovým zvýhodněním," dodal Škromach. Ale na kolik by chtěl státní příspěvek zvýšit, už neupřesnil.

Kdo si nešetří na důchod, bude žít za 5 tisíc měsíčně

Z jeho vyjádření však plyne jasný vzkaz třicátníkům či čtyřicátníkům: ať už bude vláda oranžová nebo modrá, jejich penze nebudou v poměru k platům tak vysoké jako dnes. ČSSD dosud hovořila hlavně o tom, že chce rozvíjet současný důchodový systém, při kterém se na důchody vybírá z odvodů těch, kteří pracují.

Sociální demokraté si zároveň protiřečí. Jejich místopředseda Zdeněk Škromach chce lidi motivovat, aby si na penzi ukládali aspoň patnáct stovek měsíčně, jeho strana však zároveň v jiné souvislosti tvrdí, že taková částka je pro většinu Čechů nedosažitelná.

Ve svých předvolebních letácích sociální demokracie zveřejnila vedle článku Jiřího Paroubka tabulku, podle které zbude typické české rodině po zaplacení všech složenek jen 2 493 korun. Nutno ovšem dodat, že typickou českou rodinu podle této představy tvoří dva dospělí, jejichž společný čistý příjem je patnáct tisíc korun měsíčně. A typický volič ODS podle nich bere 50 tisíc.

Na důchod si spoří polovina lidí

Dobrovolné penzijní připojištění má 4,4 milionu lidí – což je mezi ekonomicky aktivními už větší část. Kdo si ukládá na důchod minimálně pětistovku měsíčně, tomu stát přidá 150 korun. Ve svém oficiálním programu ČSSD nikde neuvádí, že by tento státní příspěvek chtěla zvýšit. Slibuje, že udrží státem vyplácené důchody na 55 % průměrné mzdy, a láká na třinácté důchody vyplacené ze zisku polostátní společnosti ČEZ.

Škromachův výrok tak byl od socialistů zřejmě první, který naznačil, že i socialisté si uvědomují nemožnost udržet dnešní systém.

"ČSSD o důchodech jen mlží. Vyjádření pana Škromacha nelze považovat za projev upřímnosti. On prostě občas ujede. Je jen otázkou času, kdy ho ostatní okřiknou a vezme svá slova zpátky," komentoval to lídr ODS Petr Nečas.

Občanští demokraté navrhují, aby si ten, kdo spoří aspoň dvě procenta z platu, mohl na svůj penzijní fond převést část sociálního pojištění. "Mohlo by to motivovat mladé lidi, aby si spořili už od první výplaty," domnívá se Nečas.

Pravice i levice se liší v dalších "detailech" důchodových změn. Jestli toto spoření má být dobrovolné, či povinné. Zda lidé mají peníze odvádět do soukromých fondů, či nějakého garantovaného státního. Právě tyto "detaily" však mohou zdržet důležitou reformu penzí ještě o pár kritických let.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video