Lékaři se snaží lidi krotit, předepsání na delší dobu prý nemá smysl. Ilustrační foto

Lékaři se snaží lidi krotit, předepsání na delší dobu prý nemá smysl. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé si chodí pro recepty do zásoby, lékaři je krotí

  • 476
Měsíc a půl před zavedením poplatků ve zdravotnictví se pacienti začínají zásobit léky. Chtějí se tak vyhnout zaplacení třiceti korun za výdej medikamentů na předpis. Nedostatek léků na pultech lékáren ale podle všeho nehrozí.

"Léky dopředu po mně chce každý druhý pacient," přiznává například brněnská praktická lékařka Milada Macháčková.

Lékaři však takové předpisy pacientům vydávají jen omezeně. "U dobře kompenzovaných pacientů píšu léky nejvýše na tři měsíce dopředu. Pokud by chtěli více, vysvětlím jim, že to ani nemá smysl," sdělil iDNES.cz praktik Jiří Šmíd z Jablonce nad Nisou.

Jeho kolega František Hegar v Lomnici nad Popelkou vysvětluje: "Na dlouhou dobu dopředu to pro pacienta stejně nemá význam, léčba se například může změnit."

Se zvýšeným zájmem o léky se už začaly vyrovnávat lékárny. Lucie Jurková z Frenštátu pod Radhoštěm říká: "Zatím je zájem zvýšený jen lehce, ale lze čekat, že po vydání informační brožury ministerstva zdravotnictví poroste."

Nové léky ale Lucie Jurková objednává dvakrát denně a tak podle ní prázdné police a šuplíky v lékárně nehrozí.

Obavu rozptyluje i Věra Kudynová z největší české farmaceutické firmy Zentiva: "Distributoři mají ve skladech dostatečné zásoby. Pokud by zaznamenali zvýšenou poptávku po nějakém léku, pak bychom ho samozřejmě vyrobili," uvedla mluvčí.

Přes 5 000 Kč nezaplatíte, slibuje ministerstvo
Předzásobením léků si nepomohou chronicky nemocní, kteří užívají více druhů léků. Reforma totiž počítá s ochranným limitem ve výši pěti tisíc korun na rok, do kterého se počítají doplatky za léky, poplatky za vyšetření lékařem a poplatky za výdej léku.

Chcete vědět více?

Brožuru Návod na použití českého zdravotnictví v roce 2008 najdete
v páteční MF DNES.

Pokud pacient limit překročí, pojišťovna mu příslušnou částku vrátí. "Peníze nad limit musíme klientovi zaslat do šedesáti dnů od jeho překročení. Další zpětné úhrady budeme posílat - na účet nebo složenkou - jednou za čtvrt roku," řekla MF DNES mluvčí VZP Tereza Květoňová.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si je vědom možného obcházení toto systému. "Různým dohodám pacientů s lékaři, jak obcházet platby, se zabránit nedá. Život nejde vtěsnat do zákonů a ani to není naším cílem," řekl Julínek MF DNES.

Lékaři se také začínají chystat na zvýšený nápor telefonických konzultací, které na rozdíl od osobních návštěv mají být od platby třiceti korun osvobozeny. Někteří praktici zvažují i použití placených telefonních linek. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue