Lidé se vyhýbají osadě postižené žloutenkou

  • 14
Žloutenka typu A, kterou onemocnělo šest romských dětí z Klášterní kolonie v Orlové, změnila obyvatelům osady život. Návštěvy hygieniků, odběry krve i očkování berou obyvatelé kolonie už jako samozřejmost. Těžce se ale smiřují s tím, že ostatní lidé z nich teď mají strach a snaží se jim vyhnout.

"Moje pětiletá sestra leží se žloutenkou v havířovské nemocnici. Někteří spolužáci se proto se mnou nechtějí bavit. Bojí se, že i já mám žloutenku a oni se ode mne nakazí. Říkám jim, že kdybych byla nemocná, určitě bych nechodila do školy. Někteří to berou, někteří ne," svěřila se Nikola Neméthová, žačka čtvrté třídy orlovské Základní školy V zimném dole.

"U nás ve třídě je to stejné. I moje nejlepší kamarádka si chtěla přesednout do jiné lavice, ale nakonec zůstala," doplnila ji mladší sestra Iva.

Dospělí zažívají totéž od úředníků. "Šli jsme na Správu majetku OKD zaplatit nájem. Visí tam ale cedule, že obyvatelům Klášterní kolonie je vstup zakázán. Uředníci s námi nechtějí jednat," zlobí se Romové.

"Snažíme se zabránit šíření epidemie, proto dočasně doporučujeme omezit osobní styk a radíme využít například telefon," uvedl mluvčí OKD Radek Chalupa.

"Jak dlouho omezení potrvá, to v této chvíli nevím," dodal. Přiznal, že netuší ani to, že inkubační doba žloutenky typu A je až padesát dní.

"Lidé mají přehnaný strach z nákazy. Nemoc se rozhodně nešíří vzduchem. A nikdo nemá právo omezovat lidi z kolonie v pohybu," tvrdí hygienička Eva Procházková.

Kolonii čeká postupná demolice
Kdysi výstavní hornická kolonie v Klášterní ulici v Orlové chátrá. Z některých cihlových domků už jsou ruiny. Všechny čeká demolice.

Ulice jindy rušné Klášterní kolonie v Orlové, kde žijí především Romové, jsou v posledních dnech téměř prázdné. Zato velkoobjemové železné kontejnery, které tam stojí místo popelnic, přetékají odpadky všeho druhu.

"Za to mohou Technické služby, které nevyvážejí kontejnery častěji. A cizí lidé, kteří sem přivážejí odpadky auty," tvrdí shodně všichni obyvatelé kolonie. Svůj podíl na hromadách odpadků nikdo z nich nepřiznává.

Je krátce po jedné hodině odpoledne. V ulicích kolonie je vidět jen hygieničky v bílých pláštích a polehávajícího vlčáka. Cizí lidé ho nevzruší. Zato psi za ploty vrčí a štěkají. Zpoza oken je slyšet hlasy.

"Kvůli žloutence se teď lidé drží víc doma. Nechtějí se nakazit a schovávají se před televizními kamerami," míní starší romská žena, která nechce zveřejnit své jméno.
Když se před jedenácti lety přistěhovala do jednoho z domků, byla prý kolonie ještě výstavní.

"Tehdy tu kromě mě bydleli jen dva Romové. Postupně ale přibývali další a další. V posledních pěti letech zdevastovali okolí i samotné domy tak, že jsou určené k demolici. Bohužel, nevíme, kdy k tomu dojde. Každý říká něco jiného. Dům jsme sice na vlastní náklady opravili, ale čím dřív nám dají náhradní byt, tím lépe," líčí žena.

Její dcera Helena Bialková se nerozpakuje pozvat návštěvu do své části přízemního domku a ukázat uklizený byt 1+1 i na vlastní náklady vybudovaný splachovací záchod. "Někteří tu ještě pořád chodí na suchý záchod ven," říká.

Šándorovi: Žijeme s šesti dětmi v jednom pokoji
Manželé Šándorovi, jejichž dvě děti leží se žloutenkou v nemocnici, obývají byt stejných rozměrů: jeden pokoj s malou kuchyňkou a vlastním záchodem, ale bez koupelny. V něm žije celkem osm lidí.

"Každý den ohříváme vodu a koupeme děti ve vaničce. Je to hrozné. Dlouho jsme čekali na jiný byt a konečně to vyšlo. Příští týden se stěhujeme do dvoupokojového bytu v Karviné," těší se Renata Šándorová, která je přesvědčená, že dokáže v bytě udržet pořádek.

"Někteří sousedé tvrdí, že šíříme nákazu, přitom my jsme jen byli první, kdo šel s nemocnými dětmi k lékaři. Nakazili se od sousedů, kteří s nemocným děckem k lékaři nešli," tvrdí otec rodiny. "Já teď svoje kluky vůbec nepouštím ven, nesmí sem ani žádní jejich kamarádi. Jeden byl venku, hned jsem ho zbil," dodává muž.

Kolonii tvořilo původně čtyřicet přízemních cihlových domů pro čtyři rodiny, u každého byla malá oplocená zahrádka. Dnes tam hygieničky napočítaly jen pět desítek rodin.

"Některé domy jsou zbořené, další opuštěné. Obývané domy jsou ve špatném stavu. Žumpy nefunkční, splašková voda vytéká ven. Kontaktovali jsme správce majetku i město," říkají hygieničky.

Mluvčí společnosti OKD, které domy patří, Radek Chalupa však řekl, že stará kolonie se žádných investic nedočká. "Domy časem zdemolujeme. Šíření epidemie je záležitostí dodržování hygieny, a to je na odpovědnosti každého jednotlivce," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video