Lidé se stěhují do obřích měst

  • 6
V roce 2005 bude na světě devatenáct megapolí s více než deseti miliony lidí. V roce 1975 jich bylo jen pět. To není vše. V roce 2007 bude poprvé v dějinách člověka žít větší část lidské populace ve městech, a ne na venkově, jak tomu zatím vždy bylo.

Nejdramatičtěji rostou města v Asii. V roce 2015 tam bude dvě stě šedesát sedm velkoměst, v nichž bude žít víc než jeden milion obyvatel.

Za dva roky bude na světě 19 megapolí
Znáte Dháku? Pokud ne, máte opravdu nejvyšší čas. Tato bangladéšská metropole bude za dvanáct let druhým největším městem světa. Bude tam žít přibližně 23 milionů lidí.

Vynásobte si Prahu zhruba dvacetkrát a máte představu, jak bude vypadat Dháka roku 2015. V zástupu těch největších však nebude nijak výrazně vyčnívat z řady.

Už za dva roky bude na zeměkouli devatenáct megapolí, měst, kde bude žít více než deset milionů obyvatel.

Tady jsou jejich jména: Tokio, New York, Šanghaj, Mexico City, Sao Paulo, Bombaj, Dillí, Kalkata, Dháka, Djakarta, Káhira, Istanbul, Ósaka, Manila, Karáčí, Peking, Soul, Buenos Aires a Los Angeles.

Pak se bobtnání těch největších měst poněkud přibrzdí, takže do roku 2015 přibudou jen další dvě megapole, Lagos a čínský Tchientin. V té době bude největším městem světa Tokio s více než 27 miliony obyvatel.

Pořád však budou růst "menší" města, která mají od jednoho do pěti milionů. To je předpoklad, k němuž pomocí číselných projekcí dochází tým, který připravil nové vydání autoritativního Atlasu světa britského listu The Times.

Ale to pořád není všechno. Velký zlom čeká lidstvo roku 2007: poprvé v dějinách bude většina populace žít ve městech. Vývoj se tak zhoupne do protisměru, protože dosud žili lidé vždy především na venkově.

Člověk se stane zejména obyvatelem městských ulic a zdí, ne venkovských polí a plání. Nerovnováha ve prospěch venkova byla kdysi dokonce tak silná, že do roku 1799 existovalo v dějinách lidstva údajně jen jediné město, které mělo víc než milion obyvatel: byl jím starověký Řím, který se stal milionovou metropolí už v 5. století před naším letopočtem.

Až teprve v roce 1800 dosáhlo milionu druhé město, Londýn. Nyní by se však dalo s nadsázkou říct, že města přes milion se už přestala počítat. Není to ale pravda: jen v Asii jich roku 2015 bude 267. Slovy dvě stě šedesát sedm.

Milionová města jsou téměř zanedbatelná, protože na světě je už šestadvacet měst, v nichž žije víc než pět milionů obyvatel. Nováčky v této skupině se právě staly Bagdád, Rijád, Ahmadábád, Toronto a Ho Či Minovo Město.

Budoucnost v lize obrů patří Asii
Podívejte se pozorně na jména největších měst - znějí tak trochu jako seznam asijských metropolí. A nemýlíte se. V roce 2015 bude dvanáct z jedenadvaceti největších megapolí světa ležet v Asii. Ve druhé lize, tedy ve městech přes pět milionů, se bude tento trend opakovat.

Naopak Evropa do první ligy nedosáhne a rovněž v té druhé má stále slabší zastoupení.

Demografové říkají, že trend je jednoznačný, přestože čísla mohou být rozdílná podle toho, jaké statistiky jsou použity a jak velké aglomerace obřích měst jsou do nich zahrnuty. Tokio tak může mít v jednom seznamu 22 milionů, v jiném 16, a v dalším naopak dokonce 34 milionů obyvatel.

Podobně Los Angeles může být gigantem s 13 miliony, zatímco podle jiné tabulky v něm žijí jen necelé čtyři miliony lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video