Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé se rozloučili s Josefem Luxem

  22:21
- Lidé se naposledy rozloučili s jedním z nejvýznamnějších polistopadových politiků, bývalým předsedou lidovců Josefem Luxem, který zemřel minulý týden na následky leukémie. Po zádušní mši v kostele svatého Františka ve východočeské Chocni byly Luxovy ostatky převezeny na hřbitov v Hemžích. Tam byly uloženy do rodinného hrobu. Na poslední cestě ho, kromě rodiny, doprovodily zhruba dva tisíce lidí.
Zádušní mše i pohřbu se zúčastnil i slovenský ministr spravedlnosti a předseda Křesťanskodemokratického hnutí Ján Čarnogurský. "Byl to můj přítel. Vážil jsem si jej jako člověka i jako politika," řekl Čarnogurský.

Poklonit se památce Josefa Luxe, který zemřel minulý týden v Seattlu na zápal plic, který u něj propukl po transplantaci kostní dřeně, přijeli věřící z celé republiky. Na poslední cestě ho doprovodilo také více než padesát kněží z Čech i Moravy.

Všichni, kteří se s Luxem v Chocni loučili, projevovali naději v to, že čeští politici najdou ve věcech veřejných společnou řeč. "Doufáme, že tak bude naplněno Josefovo přání, aby politika byla skutečně správou věcí veřejných pro blaho všech," řekl kupříkladu světící biskup Josef Kajinek.

Ústavní činitelé si připomněli Luxovu památku
Po pondělním rozloučení s bývalým předsedou KDU-ČSL Josefem Luxem v zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě se v úterý dopoledne k uctění Luxovy památky sešli v budově Poslanecké sněmovny ústavní činitelé. Všichni ocenili politické kvality zemřelého.
"Byl aktivním, ambiciózním, velmi průrazným a velmi obratným politikem, kterému se i díky těmto schopnostem dařilo dosáhnout více, než kolik přímo odpovídalo nominální síle jeho vlastní politické strany," řekl při setkání předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus.

Klaus uvedl, že úmrtím Luxe ztratily Česká republika, parlament a česká politika velkou politickou osobnost. "Nedopusťme, aby na ni bylo zapomenuto. Je to úkolem všech z nás, ať jsme stáli na nejrůznějších stranách našich politických klání," poznamenal.

Poukázal i na to, že Lux se v průběhu 90. let vypracoval v jednu z nejvýznamnějších osobností české politické scény. "Byl jedním z politiků, kteří celé toto období dramatických změn nezaměnitelným způsobem ovlivnili a kteří na něm zanechali svůj rukopis," dodal.

Premiér Miloš Zeman připomněl, že jako představitel vítězné strany nabídl po loňských parlamentních volbách Luxovi funkci předsedy vlády. Podle svého vysvětlení to učinil proto, že Lux měl předpoklady být "konsensuálním svorníkem naší... rozhaštěřené politické scény. Zeman také ocenil, že Lux byl politik, který si vždy dokázal stát za svou pravdou.

Předseda KDU-ČSL a jejích poslanců Jan Kasal vyzdvihl Luxův podíl na přeměně lidové strany ze subjektu s národně-frontovní nálepkou a socializujícími tendencemi na moderní křesťanskodemokratickou stranu evropského formátu. Uvedl, že ne každému se Luxův politický styl musel líbit, takže sklízel jak obdiv, tak i zlobu a špínu. Za největší nespravedlnost označil Kasal zpochybňování Luxova charakteru.

Rozloučení ústavních činitelů s Luxem se uskutečnilo ve foyer sněmovny, jež bylo pro tuto příležitost speciálně upraveno. Zatímco obvykle jsou zde vystavována různá umělecká díla, hlavně obrazy,  v úterý v něm byl před černým pozadím umístěn velký Luxův portrét s daty jeho narození a úmrtí. Před portrétem ležely kytice mimo jiné od prezidenta, premiéra, vlády a Unie svobody. V úvodu a závěru smutečního shromáždění zahrál houslista Josef Suk.

Přeplněná katedrála sv. Víta uctila památku Josefa Luxe
Do posledního místa zaplněná katedrála sv. Víta na Pražském hradě uctila památku bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe, který před týdnem v Seattlu podlehl následkům leukémie. Zádušní mše, kterou celebroval kardinál Miloslav Vlk, se zúčastnila celá politická špička v čele s prezidentem republiky. Osobní dopis zaslal i papež Jan Pavel II..

Prezident Václav Havel v krátkém proslovu zdůraznil, že Josef Lux byl opravdový demokrat. Tisíce lidí pak zatleskaly slovům předsedy KDU-ČSL Jana Kasala, který v emotivně laděném projevu poděkoval Josefu Luxovi za přátelství.

Posledního rozloučení s Luxem se spolu s jeho nejbližšími zúčastnili i členové vlády, zástupci obou parlamentních komor, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, vysocí církevní hodnostáři a velvyslanci téměř dvou desítek evropských i zámořských zemí.

Luxovu památku si ústavní činitelé připomenou i v úterý při pietním shromáždění v Poslanecké sněmovně. Kromě prezidenta Václava Havla, ministrů, poslanců a senátorů by se ho měli zúčastnit i představitelé Ústavního a Nejvyššího soudu.

Manželka zesnulého Josefa Luxe a jeho rodiny poprosila všechny, kteří chtějí uctít památku jejího manžela, aby peníze za květiny spíše věnovali na léčbu leukémie. "Jistě by byl rád, kdyby prostředky, které se mnoho občanů chystá věnovat na květinové dary jemu na rozloučenou, byly věnovány na zvýšení naděje pro ty, kteří s nemocí bojují, nebo je tento boj čeká," tlumočila přání manželky Josefa Luxe Věry bývalá Luxova asistentka Eva Rolečková.

Kardinál Vlk, který zádušní mši celebroval, označil život a smrt Josefa Luxe za výzvu ke konsolidaci české společnosti. "Je to výzva silné životní zkušenosti a znamená: seberte všechnu odvahu a postavte se lidskému egoismu, ať má jakoukoli formu," pronesl katolický primas ke zhruba sedmi tisícům lidí shromážděným v chrámu.

Prezident Havel označil Luxe za skutečného demokrata, který se nepovyšoval nad jiné, ale svůj zájem dokázal věnovat každému, a to nikoli jen tehdy, kdy mu byla projevována přízeň, a který se navíc dokázal povznést nad dílčí zájmy. "Pokusme se dnes pochopit jeho smrt a přijmout ji jako výzvu k pěstování těch nejlepších hodnot, které ztělesňoval. Učiníme-li to, pak - uvidí-li nás odněkud - ho nepochybně nejvíc potěšíme, ale nejen to: významně tím především pomůžeme sami sobě," vyzval prezident.

"Tedy láska, spravedlnost, přátelství, odvaha jsou tím, co si dnes a denně můžeme připomínat jako Josefův odkaz," usoudil Luxův stranický kolega a jeho nástupce v čele křesťanských demokratů Jan Kasal. (viz audio)

Lidé vyjadřují podpisem lítost nad úmrtím Josefa Luxe
Zpráva o úmrtí Josefa Luxe zasáhla celou českou politickou stranu. Hlubokou lítost vyjádřili nejen politici, ale i představitelé katolické církve a občanských sdružení. Josef Lux zemřel v pondělí na komplikace, které mu způsobil po transplantaci kostní dřeně zápal plic.

Občané v budově Poslanecké sněmovny vyjadřují svým podpisem do kondolečních listin soustrast s úmrtím bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe. Někteří připojují i osobní vzkazy, mezi prvními podpisy figuruje i řada zákonodárců. Na budově dolní komory parlamentu vlaje černá vlajka.

Dopisy, které vyjadřují soustrast nad úmrtím Josefa Luxe, přicházejí i do redakce MF DNES. Z některých vybíráme:

Josefa Luxe jsem vždy velmi vážila a nechápala často postoje lidí, se kterými se snažil tak upřímně hledat společnou řeč. Je to jedna z řady promarněných šancí našich předních politických činitelů, když stáli tak často proti němu, nedokázali vzít vážně jeho slova, protože byli sami plni nevíry a nedůvěry v možnost jejich naplnění, a především neopodstatněné nedůvěry v jejich nositele. Proto je mi dvojnásobně líto, že Josef Lux zde na světě již není. Jsem však z hloubi duše přesvědčena, že snaha, s jakou chtěl vnést do politiky a života více světla, díky jeho opravdovému vztahu k Bohu, nebude zmařena. Nenacházím slova, kterými bych vyjádřila soucítění s jeho rodinou, jeho milou ženou a dětmi. Prosím, abyste jim tlumočili moji hlubokou účast v jejich bolesti a přání Boží lásky a ochrany právě v těchto pro ně tak těžkých chvílích.
Drahá paní Luxová, drahé děti, jsme s Vámi v modlitbě a ve svých srdcích.
Marie Slováčková, manželé Jana a Miroslav Haasovi, Zlín-Malenovi

Vážení čtenáři,
k tomuto článku jsme původně zařadili chat, abyste se mohli vyjádřit, co pro Vás odchod Josefa Luxe znamená. Nic víc, nic méně.
Vzali jsme však na vědomí, že značné části čtenářů se zařazení chatu ke zprávě o úmrtí člověka nezdá vhodné, a chat jsme stáhli.
Respektujeme zároveň právo těch, kdo chtěli vyjádřit své pocity a názory a nabízíme pro tuto příležitost e-mailové adresy MF DNES a iDNES: mfdnes@mafra.cz a inazory@mafra.cz
Jaroslav Kábele, vedoucí zpravodajství iDNES
ce

Odesel clovek, ktery hodne vykonal. Cest jeho pamatce!
Jan Křenek

"ODCHÁZEJÍ" ti slušní
S velkým smutkem jsem vyslechl zprávu o tom, že Josef Lux zemřel. Odešel člověk a politik, který byl skutečnou osobností, který se vždy snažil v politice prosazovat slušnost, lidskost a morálku. Člověk, který si u některých dravců vysloužil nelichotivé přezdívky, který si myslel,že se možná nechal ukřičet, ale který, když hranice slušnosti a tolerance přetekla, dokázal iniciovat odchod své strany z vládní koalice. Snad právě pro jeho lidskost a slušnost se k němu osud zachoval milosrdně i ve volbě data, kdy musel odejít navždy, neboť odešel v den, kdy opustil svět i J. F. Kennedy.
I když se to v této souvislosti nehodí, měli by se v návaznosti na výzvu: "Děkujeme, odejděte!" ti u nichž slušnost, právo a morálka rozhodně nejsou na prvním místě odejít tváří v tvář poslednímu odchodu člověka, odejít ze svých funkcí.
Mgr. Michal Šaman

Josefa Luxe jsem si vážil..., ačkoliv jsem ho znal jenom z médií. Dodával dle mého názoru české politické scéně tolik potřebný lidský a dnes tolik opovrhovaný "venkovský" (rozuměj selský, lidový, zdravý rozum) rozměr. Byl skvělým řečníkem i manévrovatelem, nebál se jít do konfliktu s kýmkoli vědom si "své " pravdy a přesvědčení.
Vážím si ho také proto, že v době těžké nemoci nerezignoval a naopak se s vypětím všech fyzických a duševních sil rozhodl čelit zákeřné nemoci. Přeju všem lidem postiženým touto zákeřnou nemocí, aby svůj boj o život vedli neméně statečně, avšak s o to lepším koncem.
Mgr. Luděk Svoboda, šéfredaktor internetu ABF, a.s., Praha

Myslím si,že naše politická scéna přišla o jednoho z velkých mužů naší polistopadové doby.
Pan Josef Lux patřil k těm lidem,kteří stáli u zrodu naší svobodné republiky a pomohl mám ji osvobodit od totalitního režimu, který zde vládl celých čtyřicet let!
Patřil mezi lidi, kteří šli cílevědomě za svým cílem a snažil se prosadit nejen názor svých voličů, ale i celého českého národa, chtěl dostat Českou republiku mezi vyspělé evropské země, což se z části podařilo.
Bohužel svůj boj se zákeřnou nemocí nevyhrál, což je mi upřímně líto a tak bych chtěl touto cestou vyjádřit upřímnou soustrast celé rodině Pana Josefa Luxe.
Celá Evropa i Česká republika přišla o velkého politika a muže!
Michal Buksa, student FEI VUT v Brně

Nejsem pisalek a ani priznivec pana Luxe. Ale zprava o umrti pane Luxe me dojala k slzam! Byl to clovek, ktery politicky nevynikal, ale jako clovek nemel chybu. Buh mu zehnej!!!! Timto vyjadruji tu nejuprimejsi soustrast jeho rodine.
Uprime Pavel Klement

Lídé přišli vyjádřit svou soustrast.

V katedrále byla vystvena rakev a mnoho věnců od lidí, kteří se přišli poklonit.

U rakve stáli předtsvitelé KDU-ČSL.

Rakev o ostatky Josefa Luxe.

Rakev s ostatky.

Lidé vyjadřovali svou soustrast i pouhým dotykem.

Lidé vyjadřují soustrast.

Lidé čekající v řadě.

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.