O mrtvé, ke kterým se nikdo nepřihlásí, se musí postarat ze zákona obce. Ilustrační foto

O mrtvé, ke kterým se nikdo nepřihlásí, se musí postarat ze zákona obce. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lidé se k mrtvým nehlásí, pohřby musí platit radnice

  • 74
Statisíce korun platí ročně obce za pohřby lidí, ke kterým se do čtyř dnů nikdo nepřihlásí. O mrtvé se musí postarat ze zákona. Případů, kdy zemřelý "nikomu nepatří", přibývá. Podle provozovatelů pohřebnictví je to důsledek krize i nezájmu lidí.

Co s mrtvou ženou, která uhořela v centru města, nedávno řešili ve Zlíně. Všichni ji považovali za člověka bez obydlí a rodiny. Jenže nakonec se k ní přihlásil příbuzný, který pohřeb sjednal.

V tomto případě zlínská radnice peníze ušetřila, avšak jen loni za pohřby neznámých a opuštěných lidí zaplatila skoro sto tisíc korun.

"Tuto částku výrazně navýšil pohřeb ženy, která nepocházela z Česka. Její tělo muselo být delší dobu uložené v chladicím boxu, čímž se pohřeb prodražil," uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Na náklady města jsou pohřbení ti, k nimž se po dobu 96 hodin od úmrtí nikdo nepřihlásí.

"Jedná se o takzvaný sociální pohřeb," uvedl jednatel Pohřebnictví Zlín Milan Macura. Ve Zlíně jich loni bylo patnáct. Letos už devět a městskou kasu vyšly na 58 tisíc korun. Stejné peníze zaplatila Kroměříž, Vsetín dal za mrtvé 20 tisíc.

Sociální pohřeb vyjde až na 12 tisíc

Průměrná cena jednoho sociálního pohřbu je od 7 do 12 tisíc korun. Třeba Zlín může těžit z výhody, že má krematorium, ostatním městům ve Zlínském kraji se pohřby prodraží transportem zemřelých.

Některým lidem se nelíbí, že z jejich daní musí město pohřbívat sociálně slabé nebo lidi bez domova. "Proč má za peníze daňových poplatníků mít bezdomovec, který půl života utopil v alkoholu, kremaci za tolik peněz?" zlobí se Miloš P. z Uherského Hradiště.

Jenže radnicím nařizuje zákon se o mrtvé postarat. Většinou volí kremaci. "Uložení zemřelého do země je dražší než zpopelnění v krematoriu. Navíc ceny za výkop hrobu se liší podle ročních období, musí se zaplatit pronájem hrobu a další věci," řekl Macura.

Počet pohřbů se zvedá v celé republice

V celé republice se počty sociálních pohřbů poslední měsíce zvedají. "Může za to krize a také nezájem lidí," vysvětlil tajemník Sdružení pohřebnictví v České republice Josef Hájek. Podle něho se cena levnějšího pohřbu s obřadem pohybuje kolem 23 tisíc korun, bez obřadu je možné pohřbít člověka asi za polovinu.

Městům se náklady spojené se sociálními pohřby většinou vrátí, někdy to ale trvá řadu měsíců. Pohřby uhradí příbuzní před nebo po přihlášení do dědického řízení.

"V ostatních případech dostane město peníze zpět od státu. To ale trvá neúměrně dlouho, protože celý proces je administrativně velmi náročný," uvedla Masaříková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video