Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Lidé se bojí očkování proti prasečí chřipce, vakcinologové obavy vyvrací

  • 89
Česko se obávalo, že nebude mít dostatek vakcín proti prasečí chřipce. Teď možná bude řešit opačný problém. Pacienti ani zdravotníci se nechtějí nechat očkovat, protože mají obavy z vedlejších účinků. Podle České vakcinologické společnosti je ale vakcína dostatečně odzkoušená a je bezpečná.

"V tuto chvíli byla vakcína prověřena již na milionech osob a zcela nepochybně svoji bezpečnost prokázala. Zejména pro rizikové skupiny je prospěšnost očkování zcela zřejmá," uvedl vědecký sekretář společnosti Roman Chlíbek.

Praktičtí lékaři a očkování

Sami lékaři se k očkování proti prasečí chřipce staví spíše skepticky.

Průzkum společnosti Aspectio ukázal, že 69 % oslovených lékařů uvedlo, že se nechtějí očkovat. Svým pacientům by ale očkování vyloženě nedoporučila pouze šestina dotázaných, především kvůli nedostatečnému otestování vakcíny a také z obavy z vedlejších účinků očkovací látky.

Lékaři se shodli také na tom, že s očkováním se začalo pozdě. Myslí si to 83 % oslovených lékařů. Přes polovinu dotázaných si myslí, že prasečí chřipka je mediální bublina a 70 % lékařů říká, že prasečí chřipka je z hlediska závažnosti srovnatelná s chřipkou sezónní.

Průzkum proběhl ve dnech 26. a 27. listopadu formou telefonických rozhovorů, zúčastnilo se jej 440 praktických lékařů.

Podle něj se nedá prozatím odhadnout, jaký průběh bude mít u prasečí chřipky. "Pandemická chřipka a její původce se chovají velmi nevyzpytatelně a na světě není odborník, který by přesně předpověděl, jak se celá situace vyvine. Máme pouze modely a zkušenosti z minulých let. Může přijít klinicky závažnější forma, ale také nemusí," uvedl Chlíbek.

"Ve společnosti byl navozen dojem, že vlastně ani odborníci neví, jestli vakcína je nebo není bezpečná, či jestli vůbec existuje hrozba chřipky," řekl Chlíbek. Odborníci jsou podle něj schopni doložit svá tvrzení fakty, kdežto každému, kdo se za odborníka jen vydává, stačí zcela neověřené zprávy, aby kolem sebe šířil nejistotu.

K tomuto názoru se přiklání také hlavní hygienik Michael Vít. Podle něj se do debat o očkování zapojují lidé, kteří nejsou v této oblasti odborníci. "Překvapuje mě, že se k vakcíně vyjadřuje například lékařka na zubním. Na otázku, zda by se nechala očkovat, řekla, že ne, že je vakcína nebezpečná. Omlouvám se, ale já opravdu neumím hodnotit parodontální choboty a různé operace, nekomentuji zákroky svých kolegů zubních lékařů," pozastavuje se Vít.

Lidé se podle něj příliš řídí informacemi, které nejsou ověřené. "Tyto neověřené informace ohrožují zdraví našich pacientů," uvedl Michael Vít.

Vakcína se dodává v balení po deseti a po rozbalení se musí spotřebovat. Někteří lékaři ale tolik pacientů s nárokem na očkování neseženou. "Snažíme se, aby byli všichni lékaři, praktičtí i ve vakcinačních centrech informováni, že s vakcínou je třeba velmi hospodárně zacházet," konstatoval hygienik s tím, že nemá informace, že by se někde vakcína musela "vylívat". - čtěte Některé z vakcín proti prasečí chřipce se možná budou muset "vylít"

Lékaři, kteří nemají jistotu, že se jim podaří využít všech deset dávek, by podle Víta měli lidi raději poslat do očkovacích center.

Druhá zásilka vakcín má být po ČR rozvezena do konce příštího týdne. Příští týden budou výsledky dosavadního využití vakcín, uvedlo ministerstvo.

Očkování proti prasečí chřipce je dobrovolné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video