Okrajová ulice v Třebíči. Nalevo je dům Otakara Dvořáka, vprav o je překladiště odpadu. Hned za zdí je rampa, na kterou vyjíždějí náklaďáky a sypou do kontejnerů odpad. Firma AVE po prvních protestech doplnila na plot síť, aby částečně tlumila prašnost a poletující lehký odpad, hlavně mikrotenové sáčky. | foto: Hana Jakubcová, MAFRA

Připadáme si jako na smeťáku, stěžují si sousedé překladiště odpadu

  • 9
Obyvatelé, kteří žijí v Třebíči v ulicích Okrajová a Kosmákova, běhají od úředníka k úředníkovi a hledají zastání. Vadí jim překladiště komunálního odpadu, které vzniklo blízko jejich domů. Šíří se z něho prach, hluk i zápach. Firma AVE ovšem s kritikou nesouhlasí.

"Nedá se tu žít. Měli jsme příjemné bydlení v domech se zahradami, teď si ale připadáme jako na smeťáku. Kdo tohle povolil, ten se musel zbláznit," nadávají obyvatelé spodní části ulic Kosmákova a Okrajová v Třebíči, když poukazují na podnikání společnosti AVE v blízkém areálu.

Firma si tam loni v létě zřídila rampu s kontejnery na překládku komunálního odpadu. Od té doby v jinak klidné lokalitě vznikají třenice.

Naštvané sousedy dokáže rozlítit, když náklaďáky několikrát denně sypou z výšky rampy do kontejnerů nepořádek. Rampa totiž vznikla těsně u zdi, která odděluje areál od ulice.

"Při tom se strašně práší, do okolí létají například mikrotenové sáčky, to vše je doprovázené randálem a v teplých dnech zápachem, jako na skládce. Navíc se tu ve větší míře začali vyskytovat i hlodavci," upozornil Otakar Dvořák, který má dům nejblíže, asi deset metrů od zdi.

Společnost AVE kritiku odmítá jako nadsazenou. Obyvatelé si stěžují, kde se dá. Sporem se v dohledné době začne zabývat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Na jaře tu bude hygiena měřit hluk.

Je to solidní firma, tak do toho nevrtejte, řekli obyvatelům

Otakara Dvořáka, ale například i Lukáše Vrbu, který bydlí o třicet metrů dál, dokáže rozčílit, když auta přijedou za velkého hluku vysypat například sklo ve čtyři v pět hodin ráno, a to klidně i o víkendu.

Dvořák, Vrba a dva další sousedé si přišli stěžovat na schůzi třebíčského zastupitelstva. "Na radnici někdo z radních prohlásil, že je to solidní firma, že to takhle zůstane a ať do toho nikdo nevrtá. Snad platíme daně, tak si taky zasloužíme dobré zacházení ze strany města," prohlásil na veřejném fóru právě Otakar Dvořák.

Vizualizace nové nájezdové rampy v třebíčském překladišti odpadu.

Starosta Pavel Heřman se vůči této formulaci ohradil s tím, že městští úředníci do schvalování mluvit nemohli. Bylo to záležitostí státních úředníků, kteří sedí ve stejné budově. A pak hlavně kraje.

"Snažíme se teď udělat vše pro vyřešení tohoto problému, budou další jednání," řekl Heřman.

Společnost AVE se ohrazuje, že má veškerá povolení pro činnost v pořádku, prý striktně dodržuje provozní řád, svozová auta tam zajíždějí jen jedno až dvě denně a nejdřív v šest ráno - to výjimečně.

Inspekce se na místě objeví do dvou týdnů

Kdo překladiště odpadu posvětil? Stavební úřad v Třebíči vydal v souladu s územním plánem na podzim roku 2011 stavební povolení, když měl i vyjádření od městského odboru životního prostředí.

Pět měsíců poté firma dostala souhlas taky s provozem a provozním řádem areálu od krajského odboru životního prostředí v Jihlavě. Vydal jej na základě stavebního povolení a razítka z krajské hygieny. Souhlas je platný do roku 2017.

"Obdrželi jsme podnět od naštvaných obyvatel. Máme na vyřízení měsíc, ale viděl bych to, že do čtrnácti dnů se tam objevíme, nebudeme to protahovat do nejzazšího termínu. Je to pro nás nové, dosud jsme se s něčím podobným na Vysočině nesetkali, rozhodování bude složité," upozornil ředitel havlíčkobrodského pracoviště ČIŽP Vítězslav Novák.

Vadí mu, že to státní úředníci schválili a teď se všichni dovolávají inspekce životního prostředí.

Mluvčí AVE Jana Vondráková upozorňuje, že společnost operuje v průmyslové zóně, která má primárně sloužit provozům, jež by svou podstatou na jiném místě mohly narušovat klid města. Obyvatelé ulic Kosmákova a Okrajová podle ní žijí vedle průmyslové zóny, jejíž blízkost vždy přináší určitý snížený komfort.

Sypat sklo do kontejnerů ve čtyři ráno je týrání, kývá zastupitel

Na schůzi zastupitelů se na stranu obyvatel postavila opozice. "Jestli tam někdo ve čtyři ráno sype sklo do kontejneru, tak je to týrání," důrazně se ohradil zastupitel Miroslav Zahrádka (KSČM), který účinkování firmy AVE ve městě nemůže přijít na jméno delší čas.

Petr Vašíček (ČSSD) zase konstatoval, že je otázkou nejen to, kdo provoz povolil, ale na druhé straně to, jak je areál provozovaný. Opozice taky zdůraznila, že je s podivem, když radnice neví, co se na území města chystá, a účinně tomu nebrání.

"Kdyby to bylo v naší kompetenci, už by to bylo zrušené. Ale opakuji - úředníci, kteří spadají pod město, do systému povolování takového provozu nemají co mluvit. Je to čistě věcí státních úředníků, kteří v přenesené působnosti pracují v kancelářích městského úřadu. To je nutné od sebe oddělit," konstatoval starosta Pavel Heřman.

Jaroslav Němec, který bydlí v Kosmákově ulici, jezdí s kamionem po západní Evropě. "V Německu, Holandsku nebo Rakousku jsem neviděl, aby byla de facto skládka takhle blízko u baráků. Je to síla," řekl s tím, že dřív bývaly kontejnery na odpad úplně otevřené, teď přes ně aspoň po nasypání přehodí plachtu.

Jana Vondráková z AVE zdůraznila, že jde o logistické centrum, kde se odpadky nedotknou země. Končí v kontejnerech, které jsou uzavíratelné, poté se přepravují na nákladní auto.

"Například ve Frýdlantu nad Ostravicí je podobné centrum třicet metrů od řeky, která protéká chráněným krajinným územím. Může tam být, protože splňuje přísné normy," řekla.

Okrajová ulice v Třebíči.

Okrajová ulice v Třebíči.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue