Lidé podvádí s kartou zdravotní pojišťovny

  • 10
Mezi pacienty s rakovinou ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě leží už déle než dva měsíce Slovák, který se vydává za někoho jiného. Chtěl ušetřit - neplatí v Česku zdravotní pojištění, a aby ho v nemocnici ošetřili zadarmo, půjčil si kartu Revírní bratrské pokladny od svého známého. Revizní lékaři na to přišli a policisté ho v pátek obvinili z podvodu.

Takový případ - nemocnice přišla o sedmapadesát tisíc korun - si lékaři ani úředníci zdravotních pojišťoven nepamatují. Připouštějí však, že menší podvody s kartičkami pojištěnců dělají lidé často.

Mezi ostravskými zubaři se například mluví o tom, že na Moravu jezdí Češi žijící v Rakousku, kteří si tu neplatí pojištění, a snaží se nechat si levně spravit zuby na průkaz pojištěnce někoho z tuzemských příbuzných. Na Hlučínsku se zase chtějí na kartu svých příbuzných nechat ošetřit lidé, kteří dlouhodobě žijí v Německu.

Podezřelé kousky pacientů už mají i právní dohru. Ostravská policie v pátek obvinila čtyřiačtyřicetiletého občana Slovenské republiky ze Staré Lubovně z trestného činu podvodu. Muži hrozí až tříleté vězení.

Obviněný Slovák neplatí v České republice zdravotní pojištění a půjčil si kartu pojištěnce Revírní bratrské pokladny od svého známého. Průkaz předložil loni v listopadu v ostravské fakultní nemocnici, kde potom ležel až do konce minulého týdne.

Nepojištěný muž způsobil nemocnici škodu za téměř sedmapadesát tisíc korun. Nemocnice podvod odhalila až ve chvíli, kdy se v ní neprozřetelně nechal ošetřit i pravý vlastník zdravotního průkazu. Lékaři, zaměstnanci zdravotních pojišťoven i policisté připouštějí, že lidé se drobnějších podvodů s kartou zdravotní pojišťovny dopouštějí častěji, ale podobný případ nikdo nepamatuje.

Mluvčí pražského ústředí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová sice ví o tom, že podvody s kartami se zřídka objevují, ale ostravský případ považuje za zcela výjimečný. "Vzpomínám si například, že jsme měli problémy s cizinci. Na kartu jednoho Vietnamce, který v Česku pracoval a měl u nás zdravotní pojištění, se nechávali bezplatně ošetřovat i mnozí jeho krajané," říká Zamastilová. Na podvod se však přišlo.´

Pracovníci pojišťoven i nemocnice připouštějí, že nebýt zmíněné náhody, podvod by zřejmě vůbec nevyšel najevo. Záměnu karet lze totiž u osob stejného pohlaví a srovnatelného věku prokázat jen obtížně. "Karta není doklad totožnosti. Pacienti by měli v nemocnicích ukazovat i občanský průkaz," říká asistent ředitele pojišťovny Revírní bratrská pokladna Jan Vomlela.

"Bylo by to užitečné, ale pokud to pacient odmítne, nikdo nemá právo ho k předložení průkazu nutit," oponuje mu ředitel ostravské pobočky VZP Milan Šindler a dodává, že řešením by bylo zavedení karet pojištěnců s fotografií. "Jejich pořízení by však bylo velmi nákladné," říká Šindler.

Ostravský případ přitom není výjimkou: mírnější verzi zneužívání karet zaznamenali i v příhraniční oblasti Hlučínsko. "Věřím tomu," říká vedoucí pobočky VZP v Hlučíně Magda Jakšová. Ona sama se jednou stala svědkem sporu zdravotní sestry s lidmi, kteří chtěli recept na léky pro příbuzného, jenž dlouhodobě pobýval v zahraničí a doma neplatil pojištění.

"Výjimečně se stává, že přijde pacient z Německa, který se prokazuje zdravotní kartou svého místního příbuzného," popisuje praxi praktický lékař v Hlučíně Jáchym Pchálek a nekompromisně dodává: "Já jsem se do podvodných manipulací nikdy nepouštěl a pouštět nebudu." Pchálek i jeho zdravotní sestra mají však proti zaměstnancům záchranných služeb či nemocnic podstatnou výhodu. Všechny své pacienty i jejich rodinné příslušníky totiž velmi dobře znají.

"Přijde-li do ordinace nová tvář, hned zpozorníme," vysvětluje lékař. Pchálek tvrdí, že bez problémů ošetří každého cizince. Svou péči mu však účtuje v hotovosti. "Ceny za ošetření se pohybují kolem 150 korun a drahé většinou nejsou ani ani léky," dodává lékař.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video