Lidé po těžkém úrazu dostali naději

  • 5
Ministerstvo zdravotnictví vybralo pracoviště, ktará by se měla postarat o lidi po těžkých úrazech. Dosud se jim prakticky nikdo nevěnoval. Po letech svitla šance, že ochrnutí pacienti mohou svůj těžký úraz skutečně přežít. Péče o lidi, jimž po úraze ochrnou nohy, případně i ruce, není dobrá. Operace zachraňující život většinou proběhne skvěle, ale pak bývají ochrnutí lidé přeloženi na chirurgická či interní oddělení nemocnic na takzvané doléčení.

Mnozí tu tráví dlouhé měsíce bez potřebné rehabilitace. Někteří právě kvůli tomu zbytečně umírají. Ministerstvo zdravotnictví vytipovalo pět pracovišť, kde by měly fungovat takzvané spinální jednotky. V nich by se erudovaný a vysoce specializovaný personál intenzivně věnoval pacientům po operaci páteře a dělal s nimi rehabilitaci.

Po zřízení podobných center volají odborníci už mnoho let, zatím existuje jedno jediné v Úrazové nemocnici v Brně. Podle informací MF DNES vybrala nyní ministerská komise složená z úředníků i externích odborníků další tři vhodná pracoviště: v Praze-Motole, v Liberci a ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Mluvčí ministerstva Otakar Černý to potvrdil a dodal, že k nim ministerstvo dodatečně přiřadilo ještě Nemocnici Na Homolce. Ta předtím při hlasování v komisi neprošla. Pracoviště by měla podle ministerstva začít fungovat postupně v průběhu příštích čtyř měsíců až roku. Pacienti po úrazech by v těchto centrech trávili v průměru tři měsíce, na závěrečnou rehabilitaci by jezdili jako dosud do ústavů v Hrabyni, Kladrubech a Luži Košumberku.

Praxe je dnes mnohde tristní: pacient přežije těžký úraz, operace mu zachrání život, ale pak o něj někdy málem přijde kvůli špatné pooperační péči. V tom lepším případě leží v nemocnici déle, než by bylo nutné, rok není žádnou výjimkou. Často jsou postiženi mladí lidé, kteří mají rodiny. Běžná oddělení nemocnic dnes nemají na péči o ně ani vybavení, ani lidské možnosti.

Pacienti leží nečinně na nevhodném lůžku, mnohým vzniknou život ohrožující proleženiny. Speciální polohovací lůžka jsou drahá a tyto nemocnice je obvykle nemají, stejně jako další přístroje, pomůcky a vyškolený personál. "Není proč to vytýkat zrovna personálu běžných nemocnic. Můžeme být mnohdy rádi, že se těchto lidí vůbec někdo ujme," hodnotí situaci Alena Kábrtová, vedoucí Centra Paraple, které se o podobně postižené lidi stará.

Stejnou anabázi prožila Hedvika Svobodová z Chodova u Domažlic. Havarovala v autě před rokem přesně na Štědrý den. Rok strávila v okresní domažlické nemocnici, odloučena od tříletého syna. Po celou tu dobu měla tracheostomii, v krku zavedenu kanylu umožňující dýchání. Podle pracovníků Paraplete nic z toho nemuselo tak dlouho trvat, kdyby s ní personál zavčas a správně rehabilitoval.

"Měla jsem zoufalý pocit, že se se mnou nic neděje," říká Hedvika. Proleženiny ji neminuly, vyléčila si je až doma. "Byla přitom docela jednoduchý případ, kdyby vše fungovalo, jak má, šla by po dvou měsících do Kladrub," říká Kábrtová.

Vybraná pracoviště upozorňují, že řešení problému je zatím v polovině. "Čeká nás vyjednávání s pojišťovnami o penězích. A není vyloučeno, že pojišťovna si bude chtít udělat vlastní výběr pracovišť," podotkl Richard Lukáš z nemocnice v Liberci. Mluvčí ministerstva Černý přesto tvrdí: Vše je na dobré cestě, reálný termín je na Homolce zhruba za čtyři měsíce, v Liberci do konce roku, v Ostravě za tři až šest měsíců a v Motole za půl roku až rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video