Radní z Prachatic Radka Paulová je mezi těmi, kteří opustili ANO a nyní...

Radní z Prachatic Radka Paulová je mezi těmi, kteří opustili ANO a nyní chystají nové hnutí PRO 2016 | foto: Facebook Radky Paulové

Lidé, kteří opustili Babišovo ANO, zakládají nové hnutí PRO 2016

  • 392
Lidé nespokojení s děním v ANO, kteří už hnutí Andreje Babiše opustili, chystají vznik nového hnutí PRO 2016. „Na 4. června máme naplánovaný ustavující celostátní sněm v Brně,“ řekla iDNES.cz radní z Prachatic Radka Paulová, bývalá šéfka prachatické organizace ANO. Na přípravě nového hnutí se podílejí i lidé z Moravy. Babiš v tom hrozbu nevidí.

Paulová iDNES.cz řekla, co jí na hnutí ANO vadí a proč se ho rozhodla opustit. „Je nedemokratické, nepřipouští diskusi, neuznává jiný názor. Místo toho, aby se vytvářela nějaká myšlenková platforma, tak jsme byli nastaveni na mlčte, poslouchejte, dělejte to, co po vás chceme,“ říká komunální politička, s níž opustila ANO většina prachatických členů.

Hnutí PRO 2016 by dle ní v budoucnu mělo mít celorepublikovou působnost. V první fázi bude mít zatím tři regionální organizace - jihočeskou, jihomoravskou a olomouckou. „Naším cílem jsou hlavně komunální volby průřezově po republice. Myslím, že mnozí z nás jsme úspěšní v místech, kde působíme, a já jsem přesvědčena, že politika se má primárně dělat odspodu, ne z centra,“ řekla Paulová. „ANO deklarovalo odbornost, profesionalitu, ale ve finále jde jen o tu poslušnost,“ uvedla politička ke svému rozhořčení.

Spolu s ní míří do nového hnutí PRO 2016 také starosta Dolních Novosedel na Písecku Zdeněk Vituj. „Potkal jsem se někde s panem Babišem a líbilo se mi, že byl propodnikatelský. Já jsem sám živnostník, předpokládal jsem, že to potáhne směrem podpory malého a středního podnikání, ale pak to uhnulo, malým a středním podnikatelům se spíš házejí klacky pod nohy. Kamarádi živnostníci mi to vyčítali,“ řekl iDNES.cz k tomu, proč z ANO odešel.

Již z výše uvedeného je patrné, že na počátku byla iniciativa z jižních Čech, na kterou se ale postupně začaly nabalovat lidé z dalších okresů a krajů. „Hlásí se nám lidi z Brna, Prahy, Karlových Varů, Prostějova,“ uvedl Vituj, který se v místní politice pohybuje už asi deset let, tedy třetí volební období. A letos na jaře z nadšení pro hnutí ANO vystřízlivěl. „Odmítám, že jsme dostali výtah k moci a teď děláme problémy,“ říká starosta.

A do třetice z jiné části republiky. Zastupitelka v Prostějově Hana Naiclerová, jedna z tamních politiků, kteří dali Babišovu hnutí vale, říká, že odešla proto, že ji vadila „nekomunikace“ uvnitř ANO. „Stále trvám na tom, že ideály byly dobré, ale neposouvaly se informace. I když jsme psali na všechny možné strany, jaké máme problémy v místě, tak to nikoho nezajímalo, nebyla tam žádná zpětná vazba. Nebavil se s námi nikdo,“ tvrdí prostějovská politička.

„My jsme se během dvou let dostali do stavu, že jsme strana jednoho muže, soukromá firma řízená profesionální strukturou Agrofertu. A to už není hnutí,“ uvedl před pár dny v rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz starosta Hranic na Přerovsku Jiří Kudláček, který z ANO odešel (rozhovor s ním zde).

Babiš: Nedostali se na krajské kandidátky. Hnutí se očistí

Lídr hnutí ANO, ministr financí Andrej Babiš, připomínky těch, kteří řekli jeho ANO v poslední době sbohem, odmítá. „Je to důsledek toho, že se nedostali na krajské kandidátky. Šli tam z vlastního prospěchu a samozřejmě se to děje teď, když se uzavřely krajské kandidátky. Je jasné, že ti lidé tam nešli proto, aby udělali něco pro to, co my hlásáme, ale aby se dostali na kandidátku. Myslím, že je dobře, že se hnutí očistí,“ řekl iDNES.cz Babiš.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na ideové krajské konferenci ke krajským a senátním volbám v Praze (7. května 2016)

„Nevidím v tom hrozbu. Já jim držím palce. Když myslí, že uspějí bez hnutí ANO, tím lépe. Vedení hnutí je jednotné a to je podstatné,“ řekl Babiš. „Nevím, co se jim nařizuje. Hnutí funguje demokraticky,“ prohlásil.

Na otázku, zda si je jist, když výhrady zaznívají z více různých míst, nakonec připustil: „Nemůžu vyloučit, že naši někteří členové nebo organizace mají intenci, že si to chtějí privatizovat a nepouštět tam další lidi mezi sebe. Hnutí je veliké, nemůžu vyloučit, že někde naši pochybili, že jsou tam osobní spory.“

O tom, že se výběr členů, jichž má nyní ANO necelé tři tisíce, změní, mluvil i začátkem května na ideové konferenci hnutí ke krajským volbám. „Občas mám totiž pocit, že některé organizace nechtějí přijímat další členy a svoje oblasti de facto privatizují a konzervují se,“ prohlásil (více zde).

Paulová odmítá, že by jí šlo o lepší místo na krajské kandidátce. „Minimálně v mém případě a myslím, že i v případech ostatních, to nebylo o místech na krajských kandidátkách. Kdybych chtěla jít do kraje, mohla jsem zůstat v ANO a mohla jsem být na podzim v krajském zastupitelstvu,“ řekla Paulová. Původně byla prachatická radní, která byla v ANO od počátku roku 2013, na jedenáctém místě na krajské kandidátce ANO v Jihočeském kraji.

Prostějovská zastupitelka Naiclerová připustila, že o spor o krajské kandidátky také šlo. „Situace se vyhrotila před sestavováním krajských kandidátek. V hnutí, v místních organizacích, pracují lidé, kteří jsou tam od začátku. Byli použiti, využiti, ale teď už se nehodili na kandidátku. Byli hledáni lidi, u nichž byla hlavním kritériem loajalita, ne odbornost. A to bylo pro nás nepřijatelné. Ale nebylo to jenom o kandidátce,“ říká Naiclerová.

Zapojení do hnutí PRO 2016 označila za jednu z variant. „My to zatím zvažujeme. Myslím, že sami bychom neměli úspěch. Musíme se spojit s někým, kdo má stejné cíle a myšlenky,“ uvedla.

Už dříve opustila ANO skupina karlovarských zastupitelů a po sporech v hodonínské organizaci vedení hnutí zrušilo buňku v Hodoníně. Podobně eskaloval spor v Ústí nad Labem či Opavě, kde ANO přišlo o primátora.

Na popularitě hnutí ANO se zatím podle preferencí spory v některých jejích organizacích výrazně neprojevily. Podle květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si Babišovo hnutí drží první pozici před sociálními demokraty. Podle volebního modelu CVVM by ANO volilo 28 procent voličů, vládní koaliční partnery ze sociální demokracie 25,5 procenta. Obě nyní dominantní uskupení v zemi si udržují náskok před třetími komunisty i dalšími stranami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video