Podle průzkumu si 58 procent dotázaných myslí, že Klaus svým postupem poškozuje postavení Česka v rámci Evropské unie.

Podle průzkumu si 58 procent dotázaných myslí, že Klaus svým postupem poškozuje postavení Česka v rámci Evropské unie. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Lidé nevěří, že Klaus Lisabonskou smlouvu brzy podepíše

  • 725
Lidé spíše nevěří, že prezident Václav Klaus brzy podepíše Lisabonskou smlouvu. Skepticky se k tomu staví 45 procent Čechů. Přesvědčení, že v dohledné době Klaus dokument ratifikuje, vyjádřilo 31 procent lidí. Ukazuje to internetový průzkum společnosti SANEP.

Podle průzkumu si také 58 procent dotázaných myslí, že Klaus svým postupem poškozuje postavení Česka v rámci Evropské unie a že by měl smlouvu bezodkladně podepsat.

Česko je poslední zemí EU, která ještě smlouvu neratifikovala. Prezident nyní nemůže dokument podepsat, dokud nepadne vyjádření Ústavního soudu.

Klaus ale minulý týden přišel s novou podmínkou podpisu a požaduje pro Česko výjimku z listiny základních práv EU, která je součástí lisabonské smlouvy.

Podle SANEP roste počet lidí, kteří se obávají, že oddalování Klausova podpisu ohrozí české zájmy. Počátkem října si to podle předchozího průzkumu internetového střediska myslelo 44 procent lidí, nyní tento počet o 14 procentních bodů vzrostl. Obavy z poškození českých zájmů v EU vyjadřují podle průzkumu zejména lidé ve věku 24 až 42 let a voliči ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a zelených. Voliči KSČM jsou pak největšími odpůrci lisabonské smlouvy.

Klaus v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny připustil, že lisabonská smlouva navzdory jeho výhradám k tomuto dokumentu zřejmě nakonec vstoupí v platnost.

klaus dal lisabonu šanci

Stačí jen slib, že EU nezpochybní Benešovy dekrety

Rovněž řekl, že se svým rozhodnutím nemůže a nebude čekat na britské volby, které se mají konat na jaře. Britští konzervativci chtěli v případě vítězství uspořádat o lisabonské smlouvě referendum, v němž by dokument zřejmě neuspěl.

Průzkumy se liší

Průzkum SANEP potvrdily výsledky dotazování společnosti STEM pro Českou televizi, které byly zveřejněny ve čtvrtek. Podle nich si tři pětiny lidí myslí, že Klaus svým váháním poškozuje Českou republiku. Naopak v pátek zveřejněný průzkum společnosti Median uváděl, že Klause v jeho krocích proti Lisabonské smlouvě podporuje 65 procent lidí.

Průzkum SANEP byl proveden v rámci internetové sítě respondentů, kterou společnost pro své dotazování používá. V souvislosti se zjišťováním veřejného mínění na internetu však vyvstávají určité pochybnosti.

Průzkum Sanep

Dosud se předpokládalo, že na internetu převládají mladší a ekonomicky silnější skupiny obyvatelstva. Přitom právě tyto skupiny se často s Klausovými evropskými postoji neztotožňují. ČSSD také proto během letošní kampaně do inzerce na internetu příliš neinvestovala. Velká část voličů k internetu přístup nemá, sdělil tehdy iDNES.cz hlavní manažer kampaně socialistů Jaroslav Tvrdík. 

Tiskový mluvčí SANEPU Oldřich Zajíc se ale podobným názorům brání. "Máme respondentskou síť, která pokrývá všechny sociální vrstvy na území Česka. Řada našich respondentů ani nemusí počítač vlastnit, připojují se z pracoviště nebo úřadu práce," sdělil iDNES.cz.

Průzkum probíhal ve čtvrtek a v pátek, zúčastnilo se ho 2800 lidí ve věku 18 až 67 let. Statistická odchylka průzkumu činí tři procentní body.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video