Lidé nevědí, kudy se dostanou domů

  • 1
Od dveří svého domu vidí příbuzným na druhé straně hranice do oken. Dělí je sotva dvě stě metrů. Pokud se ale budou chtít navštívit, čeká v budoucnosti na spoustu rodin žijících na opačné straně česko-slovenské hranice nejméně patnáctikilometrová anabáze přes nejbližší hraniční přechod.

Totéž platí i pro lidi, kteří na území druhého státu podnikají, mají tam les, pole či chalupu. Mimo hraniční přechody celníci nikoho nepustí. Výhody, které se dosud na Čechy a Slováky na společné hranici  vztahovaly, přestanou platit.

Co přinese standardní režim?
Obsah ani rozsah konkrétních opatření nedokázali pracovníci tiskového odboru ministerstva zahraničí upřesnit. Novináře odkázali na  ministerstvo vnitra. Tam úředníci konstatovali, že problémem se zabývá policejní prezidium. Zaměstnanci prezidia to ale odmítli a tvrdili, že vše řeší buď odbor ostrahy hranic, nebo cizinecký odbor.

Ani tam ovšem podrobnosti o přísnějším režimu na česko-slovenské hranici nikdo sdělit nedokázal. Ani nemusel. Lidé sami vědí, co jim standardní režim přinese nového.

Hlasujte v anketě

Chataři chtějí
mít výjimku
Přísnější režim
asi omezí turistiku
Policisté změnu
vítají, pomůže jim
Na Slovensko
jen s pasem
zpět na hlavní článek

"Coby? To není těžké odhadnout. Už neprojdeme na občanku a policajti uzavřou polní a lesní cesty, po kterých teď bez problémů chodíme. My to přežijeme, ale co vedle v Lopeníku? Nebo v Žítkové? Vždyť tam se po takové cestě dostávají z jednoho konce vesnice na druhý. A jinudy to nejde. Jak tam to vyřeší?" debatuje hlouček mužů před konzumem v Březové.

Zavřeny budou i polní cesty
Velitel pohraniční policie ve Starém Hrozenkově Josef Kubáník jejich obavy nerozptýlí. "Když standardní režim, tak se vším všudy. I s uzavřením polních a lesních cest."

Obchodník František Janků z Lopeníku si zatím velké starosti nepřipouští. "Do práce odsud příliš lidí na Slovensko nejezdí, takže to tolik nevadí. Vyřídit si pas taky není problém, stačí jedna fotečka. Horší už to bude s chozením na hřiby nebo s výlety přes les za koupáním na Slovensko," uvažuje Janků. "A nejhůř asi dopadnou starousedlíci a chataři na Bošáčkách." Z místní části Lopeníku to do centra obce mají sotva čtyři kilometry.

Obtížně schůdná cesta je ale autem nesjízdná. Zbývá dvaadvacetikilometrová oklika. Z Bošáček přes hraniční přechod v Březové a po několika kilometrech nezpevněnou cestou přes zelenou  hranici zase zpátky.

Místní budou vyvádět, říká starosta
Starosta Vyškovce Miloslav Sedlačík reagoval nejprve na zprávu o zpřísněném režimu na hranicích smířlivě. "Lidé si prostě musí vyřídit pasy, jiné východisko není." Pak si ale uvědomil, že policisté uzavřou  i lesní cesty. "Tak to budou místní vyvádět. První to odnesu já, mně budou nadávat nejvíc, i když jsem to nevymyslel," děsí se Sedlačík.

"Rodiny na Vyškovci mají své nejbližší příbuzné většinou hned za hranicemi, mají tam chaty, chalupy. Jak se tam dostanou? Snad nám povolí malý pohraniční styk," utěšuje se starosta.

Celníci jsou nemilosrdní ke všem
Podle informací ale ministerstva nepočítají s malým pohraničním stykem ve Vyškovci, nýbrž v nedaleké Žítkové. Naznačili to velitel pohraniční policie ve Starém Hrozenkově Josef Kubáník i starostka Žítkové Eva Hargašová. "Možná by stačilo, kdyby zůstal zachovaný nynější mimocelní přechod. Jenže to se asi nepodaří," domnívá  se starostka.

Už teď mají lidé problémy se přes přechod dostat. Celníkům nestačí ani potvrzení domorodců, že v Žítkové skutečně bydlí, pár metrů za hranicemi podnikají, vlastní les či nemovitost, nebo že tam žijí jejich příbuzní.

"Je to omezování osobní svobody," hudrují lidé, kteří žijí kousek od hranic - na dolním konci Žítkové. Sotva vytáhnou paty z domu, už k nim přiskočí celníci a kontrolují jejich doklady. Stejně nemilosrdní jsou i k Evě Hargašové.

"Myslela jsem, že bude stačit, když celníkům ukážu průkaz starostky nebo jim vysvětlím, proč tam jdu. Jenže oni mně řekli, že průkaz starostky nestačí," hrozí se Hargašová.

Silnice zatím nebude
V zimě je úzká, klikatá cesta spojující dolní část obce s horní naprosto nesjízdná, a stavba nové silnice se zase zpozdí. Zespodu nahoru se lidé nedostanou, a přes mimocelní přechod v dolní části vesnice celníci nikoho nepustí. Lidé se tam v zimě stávají zajatci předpisů a nedostatku obecních i státních peněz.

"Posadila bych úředníky z Prahy k nám, ať si to tady řeší sami," vzkazuje starostka Hargašová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video