Lidé neplatí půjčky městům a obcím

Brno - Vypůjčené peníze se těžko vracejí, i když se jedná o půjčky doslova na přežití. Mohou to potvrdit městské či obecní úřady, které půjčovali lidem, když jim jejich zaměstnavatelé nebyli schopni zaplatit za odvedenou práci. Vypůjčené sumy se totiž do městských a obecních pokladen příliš nevracejí.

Nejhorší situace je zatím u pracovníků brněnského Zetoru, kteří splatili zatím jenom třetinu půjčených peněz.

Termín pro definitivní zaplacení půjček je sice až v prosinci letošního roku, lidé však se splácením vůbec nespěchají. „Do poloviny prosince zaplatili zaměstnanci, kteří nedostávali mzdy, více něž čtyři miliony korun. Třináct a půl milionu ale stále zbývá vrátit. Už jsme na dlužníky na to, že je půjčky potřeba splácet, upozornili,“ řekla Lea Janků ze sociálního odboru brněnského magistrátu.

1 700 dlužníků
V Brně si peníze od státu půjčilo na sedmnáct set lidí, většina byla právě ze Zetoru. „Pokud lidé peníze nezaplatí, budeme je muset vymáhat soudně. Jde o peníze státu, který je magistrátu jenom půjčil,“ dodala Janků.

Firma lidem dluží 120 milionů
Zetor dluží svým zaměstnancům asi sto dvacet milionů korun. Ty by měli lidé získat jako přednostní věřitelé v rámci soudního vyrovnání do července letošního roku.

Právě na to lidé ze Zetoru spoléhají. „Pokud se to splní a podnik nakonec neskončí v konkursu, tak budeme mít peníze na splacení těchto půjček. Pro mnoho lidí to nejsou navíc jediné peníze, které musí vrátit,“ uvedl jeden ze zaměstnanců Zetoru. „Peníze bych chtěl vrátit hned, ale není z čeho brát. Snad to bude od července lepší,“ dodal další ze zaměstnanců.

Půjčky lidem, kterým jejich zaměstnavatelé dlužili výplatu více jak dva měsíce, se začaly vyplácet před dvěma roky. Městské a obecní úřady musely dát žádost na ministerstvo financí o příspěvek do svého rozpočtu a podle požadavků zaměstnanců pak vyplatit lidem bezúročné půjčky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video