Sňatek už automaticky neznamená výměnu občanského průkazu. Ilustrační foto

Sňatek už automaticky neznamená výměnu občanského průkazu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Úspěch nových občanek: novomanželé a rozvedení si doklad nemusí měnit

  • 365
Nová pravidla pro vydávání občanských průkazů přinesla změnu k lepšímu pro snoubence nebo rozvádějící se páry. Jejich životní krok už neznamená automatické obíhání úřadů kvůli výměně občanky. Měnit je po svatbě či po rozvodu nemusí ten, kdo si do nového dokladu nenechal zapsat rodinný stav.

Nově vydávané občanské průkazy berou rodinný stav, tedy informaci, zda je člověk svobodný, rozvedený či žije v manželství, jako nepovinný údaj. Lidé si proto při jejich vyřízení mohou vybrat, zda jej do občanky chtějí mít vepsaný, či nikoliv.

Pokud si zvolí druhou variantu a stav "svobodný/á" či "rozvedený/á" na dokladu nemají, po svatbě či rozvodu si proto občanský průkaz nemusí měnit. Tedy pod podmínkou, že sňatek či rozvod pro ně neznamená změnu příjmení či trvalého bydliště.

Ještě loni přitom matrikáři při svatebním obřadu novomanželům automaticky ustřihli roh dokladu a čerstvě oddaný pár musel do 15 dnů požádat o vydání nového dokladu. Ve stejné lhůtě si museli o nové občanky žádat také rozvedení. Jen s tím rozdílem, že pro ně bylo určující datum obdržení písemného rozsudku.

Novou občanku mají zatím desetitisíce lidí

"Nové občanské průkazy mezi lidmi kolují více než půl roku, proto se už začínáme s touto praxí setkávat," řekla k situacím kolem změny dokladů po sňatku Lenka Jelínková, vedoucí Odboru matrik Úřadu městské části Praha 1.

Nové průkazy vydává stát od letošního ledna a kvůli změnám pravidel pro osobní a cestovní doklady se na úřadech stály dlouhé fronty (více o čekání na pasy a občanky čtěte zde). Na konci května ministerstvo vnitra hlásilo 115 831 vydaných dokladů.

"Když není v občanském průkaze rodinný stav a novomanželka nemění příjmení, tak roh nestříháme," potvrdila znojemská matrikářka Jana Bojanovská. "Takových případů je ale zatím minimum, protože ne všichni mají nový typ dokladu," doplnila. Pouze z něj údaj o rodinném stavu zmizel, do letoška bylo jeho uvádění povinné.

Vnitro: Pokud lidé nevyplní stav, ušetříme

Ministerstvo vnitra si od kroku slibuje, že lidem ušetří čas, úředníkům práci a státu peníze. Podle statistického úřadu se předloni konalo 46 746 svateb, oproti tomu rozvodů předloni bylo 30 783.

"Pokud budeme uvažovat o tom, že většina občanů nebude považovat za nutné uvádět na občanském průkazu svůj rodinný stav, pak se dostáváme na úsporu kolem padesáti procent vydaných nových dokladů," odhaduje Břetislav Oliva z tiskového odboru vnitra. Výrobní náklady na jeden občanský průkaz se strojově čitelnými údaji ministerstvo vyčísluje až na 130 korun za kus. Ty s čipem pak vyjdou i na 600 korun.

Neuvádění rodinného stavu nemá ovšem jen výhody. Redakce iDNES.cz už dříve upozornila na příběh svobodné matky, po níž chtěl městský úřad při žádosti o určení otcovství rodinný stav doložit jinak. Žena proto musela absolvovat úřední kolečko navíc. Obdobná situace přitom hrozí i snoubencům při zařizování obřadu (více o komplikaci s neuváděním rodinného stavu čtěte zde).

Navíc výpadek údaje o rodinném stavu není jedinou komplikací, kterou nový typ dokladu přináší. Chybějící údaje mohou zkomplikovat kontakt s nemocnicemi, zadání nutného bezpečnostního kódu je zase problémem pro nemohoucí lidi. A past čeká také na ty, kteří se narodili v dnes už neexistujících obcích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video