Lidé nemají na splácení půjček

  • 1
Jižní Morava - Část lidí na jihu Moravy, kteří si po povodních před čtyřmi roky vzali výhodné povodňové půjčky na opravy svých poničených domů a bytů, je nyní nemá z čeho splácet. Radnice, které peníze od státu lidem půjčovaly, se zatím většinou snaží domluvit na splátkovém kalendáři, padly však už také první žaloby u soudu.

Nejhorší situace na jihu Moravy je přitom v Otrokovicích, kde si lidé půjčili od města celkem více než sedmdesát milionů korun. Maximální částka na osobu, kterou si lidé mohli od města půjčit, byla přitom tři sta tisíc korun a úvěr byl úročený třemi procenty. Města pak peníze musí státu vrátit v roce 2005 najednou a lidé tak mohou půjčky splácet až osm let.

Otrokovice:
O půjčky požádalo 543 majitelů domů, kteří si vzali 1479 úvěrů za celkem 77 milionů 465 tisíc korun. O odklad požádalo 27 vlastníků, kteří se vzali padesát sedm úvěrů, 2 případy skončí u soudu, 2 zatím nevyřešeny

"Půjčili jsme téměř pěti stům padesáti lidem. O odklad splátek požádalo dvacet sedm lidí, zastupitelé posuzovali každého žadatele zvlášť a odkladům vyhověli. Skutečně problémové máme čtyři případy, ve dvou už město podalo kvůli nesplácení splátek žalobu, v dalším asi budeme postupovat stejně," řekla mluvčí otrokovické radnice Jana Bubeníková.

Odklady splátek
Podobná situace je i v dalších městech, kde řádily ničivé povodně a lidé půjčky od místních radnic dostávali. "Máme tady asi dva případy, kdy nás lidé požádali o odklad splátek, vyhověli jsme jim," řekl starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrama.

Naopak v Hodoníně lidé o výhodné půjčky vůbec nežádali. "Tady řádila především spodní voda, výhodný úvěr využilo město na opravu domů, obyvatelé ale půjčky nechtěli," uvedl místostarosta Hodonína Ladislav Ambrožek. Podobná situace je také v Moravském Písku, kde lidé využili spíše státních dotací na demolice domů nebo půjčky od Charity.

Nemáme práci!
Lidé, kteří nesplácí povodňové půjčky, tvrdí, že většinou přišli o práci a nemají z čeho peníze dát dokud si nenajdou novou práci. "Jsou to opravdu takové případy, lidem, kteří přišli o práci, se snažíme vyjít vstříc a peníze nám mohou splatit později," řekla starostka Tlumačova Naděžda Bednaříková. V Tlumačově o povodňovou půjčku požádalo třicet pět lidí a radnice vyplatila tři a půl milionu korun.

Bankovní úvěry
Postižení obyvatelé měst si navíc kromě půjček od měst a obcí brali také výhodné úvěry od komerčních bank. "Zatímco s městem se snadněji dohodnu, s bankou je to horší. Proto jsme požádal radnici o odklad splátek. Celkem musím platit asi šest a půl tisíce korun měsíčně," řekl jeden z obyvatel Veselí nad Moravou, kterému voda před čtyřmi roky dům zbořila a postavil si nový.

Právě některé komerční banky vycházeli svým klientů vstříc i při rozložení splátek. Kontroloři, kteří prověřovali v bankách jak se půjčky splácí, narazili také na zajímavé případy, kdy se banky snažily všemožně lidem vyjít vstříc. Například jeden osmdesáti tří letý muž z Hodonínska má splátky rozpočítány tak, že poslední peníze by měl splatit až v době, kdy mu bude sto pět let.

Přesto, že někteří lidé mají se splácením povodňových půjček problémy, zájem o ně stále v oblastech, kde před čtyřmi roky řádily povodně, je. Například radnice v Uherském Hradišti letos ještě půjčí více než devět milionů korun, o které znovu požádali lidé, jimž voda poničila domy nebo byty.

Dům stržený velkou vodou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue