Lidé nechtěli na Havla čekat

  • 44
Václav Havel navštívil kraje postižené povodněmi. Ve čtyřech obcích předal humanitární pomoc a zajímal se o osudy zaplavených. Kvůli hodinovému skluzu však na prezidenta čekalo jen málo lidí. Havel hovořil se záchranáři i komunálními politiky, kteří čekají na první peníze od státu určené na odstraňování škod. Stovky milionů jsou zatím na cestě. Nejponičenější malé obce už zvláštní finanční pomoc dostávají.

Václav Havel navštívil nejprve historické městečko Švihov na Klatovsku, jedno z nejpostiženějších sídel v Plzeňském kraji.

Poté se podíval na Strakonicko do obce Metly, kde voda poškodila polovinu domů, a poté s manželkou Dagmar zamířil do Předmíře. Poslední zastávkou byly Štěchovice v okrese Praha-západ.

"Pan prezident si chce prohlédnout místa zdevastovaná během záplav a hovořit s hejtmany, starosty a zástupci integrovaného záchranného systému," řekl Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Havel se zajímal o zásahy ochranářů 
Při návštěvě Švihova, kterým se krátce prošel a zajímal se o lidi, kterým voda vzala domovy, diskutoval Havel o fungování krizových štábů. Se starostou a dalšími komunálními politiky mluvil také o zásazích šéfů chráněných krajinných oblastí do protipovodňových opatření. V Jihočeksém kraji totiž ochranáři často dávají přednost záchraně chráněné rostliny před vyčištěním prostoru pro proudící vodu.

Prezident se také pozastavil i nad tím, jak společnost zasahuje do krajiny a nakládá s územím. "Mnohé průmyslové a obchodní zóny bují jako rakovina po celé zemi," míní Havel. Při jejich vzniku se podle něj nehospodaří s krajinou a nectí se přírodní řády.

Havel předal dary, má však omezené možnosti
Ve všech navštívených obcích Havel, podle jehož vyjádření má úřad prezidenta poměrně malé materiální možnosti, předal čistící prostředky, rukavice, sekery a další věci. Každý úřad dostal humanitární pomoc za 20 tisíc korun. "Šlo to z prezidentova dispozičního fondu, tedy z jeho peněz," podotkl Špaček.

Havel míní, že jeho kancelář může pomoci postiženým především psychickou podporou a povzbuzením. "Považuji také za docela významné, že i ve chvílích, kdy byla Praha nejvíc postižena, Hrad svítil jako jakýsi symbol toho, že stát ještě existuje," řekl ČTK prezident po krátké prohlídce Metel a Předmíře.

Lidé odmítali na prezidenta čekat
Havel s manželkou hovořili i s některými lidmi o jejich osudech, poznamenaných záplavami. Vyslechli si i podezření, že za velké škody v Metlách i jinde mohou být zodpovědní rybáři, kteří prý včas neupustili rybník.

Právě v Metlách a také v Předmíři však lidé na prezidenta museli hodinu čekat. Většina obyvatel se proto rozešla. Po příjezdu kolony vládních vozidel stálo na metelské návsi už jen sedm lidí. V Předmíři jich bylo jen o několik víc.

"Mám svojí práce dost. Stejně nám prezident nic nepomůže, takže než abych na něj čekal, to raději půjdu. Alespoň udělám něco, co bude vidět," řekl Karel Michálek z Metel, který očekával Havlův vůz tři čtvrtě hodiny.

Kraje čekají na státní pomoc
Lídry krajských a obecních úřadů nyní zajímá, kdy k nim dorazí pomoc státu. První částky jsou podle ministerstva financí už na cestě. V jižních Čechách čekají na 80 milionů korun, v Plzeňském kraji na třicet a ve Středočeském na padesát milionů.

"Co mám zkušenosti, tak stát není zase tak rychlý. Na posledním výpisu, co mám, ještě peníze připsány nejsou. Pokud budu optimista, tak dorazí v průběhu tohoto týdne," řekl iDNES Roman Reiser, vedoucí ekonomického odboru Krajského úřadu v Plzni.

"Peníze ještě nedorazily," potvrzuje Stanislav Bůžek z ekonomického odboru jihočeského krajského úřadu. "Údajně je ministerstvo posílalo v pátek, takže přijdou asi v úterý," odhadl.

Poté, co o víkendu skončil v pěti krajích postižených záplavami stav nouze, finišují na úřadech s výčty škod. "Peníze jsou samozřejmě potřeba. Zatím stále sbíráme odhady škod z obcí. Poté, co skončil stav nouze, máme sedm dní na sumarizaci," podotkl Reiser.

STÁT MŮŽE ZAPLATIT OBCÍM ODKLÍZENÍ ODPADU

Obcím, které odklízejí odpad po povodních, stát může poskytnout za jeho odstranění peněžní náhradu. Protože po povodních není možné najít původce odpadu, který by za jeho uložení zaplatil, bude stát postupovat podle takzvaného krizového zákona.

Peníze jsou na cestě, říká ministerstvo
Ministerstvo financí uvedlo, že desítky milionů pro kraje poslalo na konci minulého týdne. První balíky peněz jsou určeny na zaplacení evakuací a počátečních záchranných prací.

"Už jsme také odeslali na okresní uřady 97 milionů pro vybrané obce. Uvolněno ve dvou šaržích bylo i 280 milionů na sociální dávky," tvrdí Eduard Komárek z odboru financování územního rozpočtu.

Prezident Václav Havel přisoudil zpoždění peněz, které již vláda obcím přidělila, moderní civilizaci. "Všechno chvíli trvá, než to projde konty a podobně. Pokud je mi ale známo, měly by být celé ty procedury zjednodušeny, aby to dorazilo brzy i k tomu, který se nikterak nevyzná," řekl Havel.

Stát nezapomněl ani na malé obce
Vláda nezapomněla ani na malé obce s méně než 10 tisíci obyvateli a poslala jim na likvidaci škod 80 milionů korun. Peníze se na účtech obcí objevují od pátku.

Přednost dostávají nejvíc postižené obce, určené na základě hlášení krajů a leteckého snímkování. "Peníze nejsou na náhradu škod, je to první pomoc, aby dostaly prostředky a mohly s nimi hospodařit," řekl premiér Vladimír Špidla.

Ministerský předseda zároveň odmítl obavy vesnic a malých obcí, že je stát bude brát na hůl a nepomůže jim tak, jako velkým městům. "Pomoc směřuje k tomu, aby se nahradily škody a aby se situace vrátila do normálního způsobu života, cíl je u všech stejný," řekl Špidla.

Prezident Václav Havel (uprostřed) navštívil Štěchovice. Zničenou obcí ho provedla starostka Miloslava Vlková (vpravo), 2. září 2002

Manželé Václav a Dagmar Havlovi navštívili i záplavami zničenou Předmíř, 2. srpna 2002

Prezident Václav Havel s manželkou Dagmar hovoří se starostou Švihova Václavem Petrusem. (2. září 2002)

Prezident Václav havel se podepisuje do památníku Miluši Soumarové během návštěvy Švihova. (2. září 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video