Hana Humpálová a Antonie Chrástecká na snímcích z doby před únosem.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká na snímcích z doby před únosem. | foto: Facebook - Hanka a Tonča Domů

Pomoc rodinám unesených dívek nabízí překladatelé i vědmy

  • 385
Stovky lidí chtějí pomoci rodinám a kamarádům dvou Češek, jež unesli neznámí ozbrojenci v pákistánské provincii Balúčistán. Podle správce internetových stránek, který organizuje pomoc, jsou nyní nejdůležitější kontakty. Slepou odbočkou je nabízení peněz, publicita v zahraničním tisku nebo vlastní pátrání.

"Obdrželi jsme stovky až tisíce nabídek pomoci," řekl iDNES.cz Michal Najman, kamarád unesených dívek a správce facebookových stránek na jejich podporu.

Kde dívky jsou a kdo je unesl, zatím není stále jasné, ačkoliv se kvůli tomu scházejí diplomaté i zpravodajové a u pákistánského prezidenta intervenuje také český prezident Miloš Zeman. "Žádnou konkrétnější informaci zatím nemáme," zopakovala v úterý mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Podle Najmana se proto nyní hodí pomoc dvojího typu. Buď zasílat prostřednictvím Facebooku kontakty na lidi, kteří v Pákistánu či Afghánistánu žijí či tam delší dobu pobývali. Nebo odkliknout "To se mi líbí" na facebookové stránce s názvem Hanka a Tonča domů.

Pákistán očima bývalého diplomata

Hostem středečního on-line rozhovoru bude od 12:00 někdejší velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík.

Přátelé dívek chtějí v následujících týdnech uspořádat akce na jejich podporu a právě Facebook jim pomůže na ně zvát podporovatele a šířit informace o datu a místu konání. "Jakou budou mít formu, jsme se ještě nerozhodli. Může to být happening, tichá modlitba nebo koncert podle toho, jaká bude momentální potřeba pomoci," doplnil Najman.

Prostřednictvím kontaktů na lidi, jež znají místní poměry, se přátelé obou dívek snaží získat nové informace, které by mohly úřady navést na stopu unesených. Chtějí také vyvíjet tlak na tamější úřady, aby po dívkách pátraly. Ty o tomto úmyslu sice ujistily české ministerstvo zahraničí, někdejší diplomat v Pákistánu Petr Přibík ale podotýká, že nemusí být ve skutečnosti tak aktivní, jak to deklarují navenek.

Tisíci e-mailů a zpráv se probírá osm lidí

Velké množství podnětů zpracovává zhruba osmičlenný tým přátel obou dívek, které situace emocionálně zasáhla. Pracují bezplatně při zaměstnáních. Mezi těmi, kteří pomáhají, jsou i psychologové. Podněty, které se k nim dostanou, konzultují s odborníky na bezpečnostní problematiku. "Naším společným cílem je, aby se dívky co nejdříve dostaly zpátky domů," říká Najman.

V minulých dnech například přátelé Hany a Antonie hledali překladatele do jednoho z místních jazyků - paštštiny. Prostřednictvím Facebooku a internetu se jim ozvaly desítky lidí.

Přicházejí také nabídky na peněžitou pomoc, zaplacení inzerátů a letáků přímo v cizině nebo pátrání v cizí zemi. "To by bylo vůbec to nejhorší, co by se mohlo stát," říká Najman. Pomoci si přátelé dívek sice váží, neopatrnost by ale mohla zadržovaným Češkám ublížit. "Po diskusi s experty na bezpečnosti jsme se rozhodli, že publicitu se budeme snažit koncentrovat jen do Česka a nikoliv do zahraničí" doplnil. Ani peníze nyní přátelé či rodiny nepřijímají. "Nevylučujeme, že někdy v budoucnu by veřejná sbírka být mohla, teď ale takové nabídky odmítáme," doplnil Najman.

Rady posílají i psychotronici, pátrání se podle nich řídit nebude

Práci na filtrování zpráv poněkud komplikuje fakt, že lidé vyjadřují podporu kromě Facebooku i e-maily. To zdržuje práci týmu, usilujícího o osvobození dívek. "Často se tam opakuje třeba to, že jim drží lidé palce, ale že do té země dívky neměly jezdit. To, že tam neměly cestovat, je evidentní, ale opakování tohoto argumentu současnou situaci nevyřeší," doplnil správce skupiny Hanka a Tonča domů.

Reportáž z cesty

Pákistánem na vlastní pěst

Ministerstvo zahraničních věcí nedávno zopakovalo varování před pozemním cestováním přes Pákistán.

Najman uvedl, že část informací už poslali přímo ministerstvu zahraniční, s nímž své aktivity konzultují. Naopak v rukou pracovníků státu neskončily tipy od věštců. "Ozvalo se nám několik psychotroniků a lidí, kteří tvrdili, že ví, kde dívky jsou. I když chápeme, že každý chce pomáhat, jak umí, na tyto podněty nereagujeme," doplnil Najman.

"Prověřujeme veškeré informace, které se ukážou jako relevantní. Nemůžeme nic podcenit. Na druhou stranu se vyhodnocování věnují profesionálové, kteří mají zkušenosti s komunikací při takových situacích a prověřování třeba facebookových stránek," doplnila Grohová.

Dívky unesla skupina ozbrojenců ve středu v pákistánské provincii Balúčistán. Asi 120 kilometrů za hranicemi s Íránem zastavili mikrobus a pod pohrůžkou násilí donutili Češky a řidiče mikrobusu přestoupit do terénního vozu. Pak s nimi z místa přepadení odjeli. Řidiče později propustili. Spekuluje se, že dívky jsou zadržovány nikoliv v Pákistánu, ale v Afghánistánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video