Václav Klaus uděluje státní vyznamenání dvakrát ročně - 28. října a 1. ledna.

Václav Klaus uděluje státní vyznamenání dvakrát ročně - 28. října a 1. ledna. | foto: David Port, MF DNES

Lidé na státní vyznamenání nejčastěji navrhují umělce

  • 72
Lidé navrhli na státní vyznamenání převážně umělce. Jsou mezi nimi například zpěváci Waldemar Matuška, Karel Gott a Helena Vondráčková. K udělení medaile Za hrdinství byl navržen také Václav Švéda, který byl účastníkem protikomunistického odboje ve skupině bratří Mašínů.

INFOGRAFIKA: Přehled státních vyznamenání

Sněmovní podvýbor obdržel zatím 74 návrhů. Další ještě mohou podávat poslanci. Do konce března je také termín pro podávání návrhů ze Senátu.

Všechny návrhy pak posoudí příslušné podvýbory obou komor a předloží je Sněmovně a Senátu s doporučením, aby je navrhli prezidentu Václavu Klausovi. Ten státní vyznamenání uděluje u příležitosti státních svátků, 28. října a 1. ledna.

Sněmovna by o jménech měla jednat na schůzi, která se uskuteční na přelomu dubna a května. Hlava státu může, ale také nemusí k návrhům obou komor a vlády přihlížet. Může také vybrat vlastní kandidáty.

Na Řád bílého lva zatím není nominován nikdo
Václava Švédu navrhla vyznamenat medailí Za hrdinství Konfederace politických vězňů. Stejné ocenění je pak navrženo i pro člena ruských legií Františka Štamprecha, který byl popraven za heydrichiády.

Na nejvyšší ocenění, kterým je Řád bílého lva, nebyl zatím navržen nikdo. Na druhé nejvyšší ocenění - Řád Tomáše Garrigua Masaryka - navrhla veřejnost 15 osobností. Je mezi nimi například bývalý brankář národního hokejového týmu Bohumil Modrý, který byl držitelem dvou olympijských medailí a dvakrát nositelem titulu mistra světa.

Na udělení Medaile za zásluhy je navržena také herečka Jiřina Bohdalová a herci Josef Vinklář a Petr Nárožný. Karla Gotta navrhují veřejnost nebo poslanci každoročně.

Na vyznamenání byla in memoriam navržena také bývalá senátorka a někdejší kandidátka na prezidentský úřad Jaroslava Moserová. Předkladatelé ale neuvedli, jaké vyznamenání by měla získat.

Státní vyznamenání dostávají české i zahraniční osobnosti za zásluhy při budování svobodné společnosti, výsledky práce, hrdinské a výjimečné činy nebo úsilí o obranu státu.

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Tomáše Garrigua Masaryka je udělován za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a humanity, Řád Bílého lva za vynikající zásluhy o Českou republiku. Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v boji a za záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy jako vyznamenání lidí, kteří se zasloužili o stát či obec.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video