Lidé můžou přijít o podíly v družstvech

Na náhradě majetku, který lidem zabrala někdejší Jednotná zemědělská družstva, by se lidé s družstvy měli dohodnout co nejdříve a domáhat se jej i soudní žalobou. Jinak o něj přijdou. Podle transformačního zákona schváleného v roce 1992 měla družstva s lidmi vypořádat podíly za odebraný majetek do sedmi let. To se však ve většině případů nestalo, protože zemědělská družstva neměla potřebné peníze ani majetek.

 Lidé navíc odmítali převzít náhradou za své dřívější jmění neatraktivní věci, které jim družstva nabízela, jako byly například silážní jámy. S dluhem vůči původním vlastníkům se tak vyrovnala jen zhruba třetina družstev.

„Těm ostatním, kterým se zatím nepodařilo nijak dohodnout, zbývají jen soudní žaloby. Problém je v tom, že od roku 1999 běží obecně platná tříletá promlčecí lhůta pro podání soudní žaloby na vypořádání pohledávek a ta končí letos. Pokud k podání žaloby nedojde, budou majetkové nároky desítek tisíc oprávněných osob v mnoha případech promlčeny,“ tvrdí senátorka Jitka Seitlová (ODA).

Jde o majetek za miliardy
Řada lidí však o hrozbě promlčení neví. Nejde přitom o nijak zanedbatelné částky – v celé zemi by měla družstva vypořádat s lidmi ještě majetek za zhruba 10 až 15 miliard korun.

„Nedoporučoval bych řešit situaci žalobami, vždycky je lepší pokusit se o dohodu a hledat kompromisy,“ hájí svou organizaci Josef Korbelář, právní zástupce Zemědělského svazu ČR, který sdružuje zemědělská družstva v zemi.

„Vím, že dohoda možná je. Sám jsem byl svědkem několika takových jednání. Lidé sice nedostali od družstva peníze, které žádali, ale odvedli si třeba tři krávy a mohli s nimi jít hned na jatka, kde za ně už peníze získali,“ řekl právník.

"Nebo je také možná dohoda o postupném splácení v naturáliích – lidé například dostanou každé Vánoce od družstva prase," dodal právník.

Družstva nemají peníze
Naopak předseda Asociace soukromých zemědělců okresu Přerov upozorňuje, že v takových případech nic nenutí družstva a jejich nástupnické společnosti, aby dohody dodržely.

"Řada družstev se ocitla a ocitá v likvidaci, takže lidé, kteří by měli být vypořádáni, přijdou zkrátka. Navíc spousta společností, které uzavřely podobné dohody, je neplní a oprávnění majitelé opět nic nezmohou," řekl Antonín Horník.

"Vím o řadě takových případů a občas jsem si říkal vzhledem k situaci, v jaké je u nás zemědělství, že jsme měli udělat něco podobného. Jenže jsme vždycky byli a budeme slušné družstvo, takže nikdo z lidí, kteří u nás mají své podíly, se o své peníze bát nemusí," řekl předseda ZD Kokory František Ježík.

"Nikdo o svůj majetek nepřijde. Lidé to naštěstí pochopili, věří nám, protože vidí naše výsledky, takže jsou ochotní počkat," dodal předseda.

Možná pomůže nový transformační zákon
"Pokud se lidem podaří s družstvem rozumně dohodnout, je to dobré. V těch ostatních případech si ale myslím, že nejrozumnějším řešením, jak získat alespoň část peněz zpět, je podání žaloby. A to čím dříve, tím lépe," konstatoval Antonín Horník.

Určitou nadějí na vyrovnání dluhů byly návrhy novel transformačního zákona. Ty předpokládaly převzetí pohledávek státem. "Navržené řešení však bylo nespravedlivé vůči těm poctivým družstvům, která zodpovědně nároky vypořádala. Poslanci čtyřkoalice proto vedli jednání o doplnění daňových úlev pro družstva, která se s oprávněnými osobami vypořádala.

Bohužel v posledních týdnech roku byly návrhy novel staženy a předložení nových návrhů a jejich schválení před uplynutím doby promlčení nyní vylučuje krátká doba do konce funkčního období Poslanecké sněmovny," uvedla senátorka Seitlová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video