Lidé musí stát frontu na hranici

Český Těšín - Do prosince zbývá ještě pár týdnů, ale na česko-polské hranici v Českém Těšíně jsou fronty jako před vánočními svátky. Poláci totiž zpřísnili bezpečnostní opatření na hraničních přechodech v souvislosti s odvetou za teroristické útoky na Spojené státy americké. Lidé jsou z dlouhého čekání na pasovou kontrolu nervózní.

"To je hrůza. Taková fronta tu bývá jen o vánočních svátcích," povzdechla si v pátek kolem poledne Věra Kaletová z Českého Těšína při pohledu na dav lidí, kteří čekali, až budou moci přejít do sousední země. "Vidím to nejméně na hodinu, ale co mi zbývá. Musím v Polsku koupit nescafe. Zítra totiž jedu k tetě na Moravu a ona ho  má moc ráda," svěřovala se žena, zatímco fronta, na jejíž konec se postavila, jen velmi pomalým tempem postupovala k místu, kde cizinecká policie kontrolovala pasy.

Stejná situace trvá na hraničním přechodě v Těšíně necelý týden. Mluvčí Celního ředitelství Ostrava Karel Moškoř už v minulých dnech uvedl, že Poláci zpřísnili bezpečnostní opatření na hraničních přechodech v souvislosti  s odvetou za teroristické útoky na Ameriku. Lidé tomu ale příliš nevěří nebo považují opatření za nesmyslná. "Přísnější kontroly určitě nesouvisí s terorismem. Je to kvůli lidem, kteří přenášejí do Polska alkohol," míní Kaletová.

Totéž tvrdila i Polka, která si přišla do Českého Těšína koupit léky. "Ráno jsem vystála dlouhou frontu při přechodu z Polska do České republiky a teď čekám znovu. Už jsem tu víc než hodinu. Jistě je to kvůli alkoholu. Ale já nic takového nenesu," zlobila se žena, která odmítla sdělit své  jméno.

"S alkoholem to nesouvisí," popřel Moškoř. "Samozřejmě, že celníci musí kontrolovat zboží, které lidé převážejí nebo přenášejí přes hranici. Ale fronty se tvoří především proto, že Poláci teď v daleko větší míře než dřív kontrolují osobní doklady každého, kdo překračuje hranici," vysvětlil.

"Dlouhé čekání nám vadí,"  shodují se lidé, kteří byli donedávna zvyklí korzovat přes hranici takřka bez omezení a teď musí stát na hraničním mostě i déle než hodinu. "Rozčiluje nás to," tvrdí zvýšeným hlasem především Poláci.

Čeští celníci slova Poláků potvrzují. "Čím déle lidé ve frontě stojí, tím jsou nervóznější. Někdy se mezi sebou hádají. Nejvíc je naštve, když se někdo snaží předbíhat," líčí. Včera končily takové pokusy neúspěšně. Každého, kdo chtěl podél fronty proklouznout blíž k hranici, okamžitě vrátil zpět hlídkující příslušník polské pohraniční stráže.

Předbíhat se snažili hlavně mladíci, kteří na první pohled patří k takzvaným mrówkam (mravencům). Poláci tak říkají lidem, kteří se živí tím, že každý den mnohokrát přenesou přes hranici povolené množství alkoholu pro osobní spotřebu, za které nemusí platit clo. Dlouhé čekání na hranicích jim však kazí živnost.

"Dokud nebyly na česko-polském přechodu fronty, denně jsem stihl přenést asi sto lahví alkoholu. Teď je to horší, obrátím to sotva osmkrát," stěžuje si tmavovlasý Polák ve věku do třiceti let, který tají své jméno. Podle něj stojí v Polsku láhev vodky asi třicet zlotých, což je téměř tři sta korun. "Proto se mi vyplatí koupit stejnou láhev v Českém Těšíně za sto korun doma ji prodat za dvojnásobek," líčí.

Také on je přesvědčen, že přísnější opatření na hranicích souvisí spíš se snahou Polska omezit nelegální obchod s alkoholem než s bezpečnostní situací ve světě. "Obrana proti terorismu? To je přece nesmysl. Copak Češi nebo Poláci jsou teroristé? A kdyby chtěl nějaký terorista přes hranici projít, stejně projde," míní.

Mluvčí celníků Moškoř uvedl, že také česká cizinecká policie zpřísnila kontroly, ale ne v takové míře jako Poláci. Podotkl, že nejdelší fronty po zpřísnění polských kontrol se tvoří právě na hraničním přechodu v Těšíně. Někteří přenašeči alkoholu na to už zareagovali tak, že chodí přes hranici v noci. "Déle než obvykle se teď čeká také v Bohumíně, ale na jiných místech česko-polské hranice je situace v normě," doplnil Moškoř.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video