Na pražský Žofín přijeli ve středu dopoledne český a čínský prezident na ekonomické fórum (více zde). Ještě před tím ale na zvonek nedaleké galerie Vltavín zazvonili policisté. Jejich požadavek byl jediný: sundat z okna tibetskou vlajku.
„Policisté uvedli, že okno je vyhodnoceno jako bezpečnostní hrozba a že to tak vyhodnotil odstřelovač ze Žofína,“ vylíčil pro iDNES.cz Robert Hédervári, majitel aukční síně Vltavín. Vlajku sundal. Podle něj je ale zvláštní, že vlajka policistům vadila, ale okno zakryté roletou nikoli. „Jsou tu do půl stažené rolety u oken naproti Žofínu a o tom vůbec nebyla řeč. Z ulice je přitom jasné, že do místností kvůli nim není vidět,“ dodal Hédervári.
Obdobná událost se během středy údajně odehrála i v budově sousedící s hotelem Hilton, kde byl Si Ťin-pching ubytován. Podle svědectví, které se během středy začalo lavinově šířit po sociální síti Facebook, přinutili dva policisté pracovníky kanceláře sundat na okno nalepenou tibetskou vlajku s odůvodněním, že odstřelovači zajišťující prezidentovu bezpečnost neví, co se za vlajkou skrývá.
Tibetskou vlajku o velikosti formátu A2 vylepili doprostřed okna a žaluzie byly zatažené po okraj vlajky. „Za půl hodiny přišli policisté jen s páskami kolem ruky a že se to musí sundat. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, co nebo kdo se za tou vlajkou skrývá,“ popsal událost jeden z pracovníků na svém facebookovém profilu. Podle něj policisté řekli, že si mohou vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou. I tito policisté navrch nechali napůl stažené žaluzie bez stížnosti.
Prezidenti šli na pivo. Každé krásné setkání musí jednou skončit, řekl Zeman![]() |
Policie odstraňování předmětů z oken v budovách sousedících s hotelem Hilton potvrdila. Odmítá však, že se zaměřovala cíleně na tibetské vlajky. „Policie ČR v rámci zajišťování bezpečnosti chráněných osob vyhodnocuje jednotlivá rizika, kdy jedním z potenciálních rizik je i zakrytí okna za současného pohybu osob za tímto zakrytím,“ uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „Na vyhodnocení rizikovosti nemá přitom zásadní vliv to, čím konkrétně je okno zakryto,“ dodala.
„V rámci bezpečnostního perimetru jen v okolí hotelu Hilton jsme během trvání bezpečnostního opatření dosud odstraňovali z oken předměty, za kterými byl patrný pohyb osob,“ uvedla Zoulová s tím, že to bylo téměř deset případů. „Šlo přitom nejen o vlajky různých států, ale i o další předměty, jako jsou noviny a podobně,“ dodala mluvčí.
Vyložil je minibus a mávali
Muž na Facebooku také popsal, jak probíhalo vítání čínské delegace v blízkosti hotelu. „Pokaždé, když delegace odjíždí, nebo přijíždí, naběhnou do bezprostřední blízkosti hotelu (do míst, kde je to pro občany uzavřené) vítači,“ píše. Lidi s mávátky podle něj k hotelu dovážely mikrobusy.
Číňané zopakovali akci z Londýna. Hlavu státu zdravili organizovaní vítači |
Že jsou vítači dobře organizováni, popsala už MF DNES. Zjistila, že s organizací pomáhala i čínská ambasáda, která kontaktovala čínské spolky v Česku (více čtěte zde). Ve stejném duchu proběhla například i říjnová návštěva čínské hlavy státu v Londýně (více zde).
Vyvěšování vlajek Tibetu, který Čína obsadila na začátku 50. let minulého století a kde v roce 1959 potlačila povstání za obnovení nezávislosti, doprovázelo návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga opakovaně. Dvě tibetské vlajky z oken Sněmovny vyvěsila opoziční TOP 09, na své budovy je umístily také radnice Prahy 6 a Prahy 7.
S tibetskými vlajkami demonstrovali i účastníci protestů proti návštěvě čínského prezidenta v Česku, kteří upozorňovali hlavně na porušování lidských práv v Číně. V pondělí policisté zadrželi 12 lidí při pokusu vyměnit čínské vlajky na sloupech veřejného osvětlení za tibetské.