Lidé mohou přinutit mozek k zapomnění

  • 1
Člověk je schopen přesvědčit vlastní mozek, aby potlačil nechtěné vzpomínky. Přišli na to američtí vědci ze Stanfordovy a Orergonské univerzity. Porovnáváním snímků mozku přišli na to, že lidé jsou s to zablokovat silou vůle myšlenky stejně, jako zastavují nechtěné konání.

Zjištění by mohlo být k užitku psychiatrům a lidem, kteří prožili trauma.

Někteří vědci dosud tvrdili, že v mozku mechanismus pro potlačování nechtěných vzpomínek neexistuje.  Nová teorie amerických vědců dává za pravdu tezi Sigmunda Freuda, který soudil, že vzpomínky lze vůlí potlačit. 

Týmy ze Stanfordovy a Oregonské univerzity porovnávaly aktivitu mozku za pomoci snímků pořízených metodou magnetické rezonance.

Dobrovolníci dostali test, který obsahoval dvojice jednoduchých slov. Nejprve se je měli naučit a pak říci první slovo a na to si měli vzpomenout na druhé nebo toto slovo potlačit.

Vědci později test zopakovali a přitom si všimli, že dobrovolníci měli větší potíže vzpomenout si právě na ta slova z dvanácti dvojic, která dříve měli potlačit.

Přitom vědci proces potlačování monitorovali pomocí snímků mozku. Když poté snímky analyzovali, zjistili, že mozek fungoval podobně, jako když lidé na poslední chvíli zastavují své fyzické jednání, zaznamenají-li nebezpečí.

Profesor Michael Anderson vysvětlil mechanismus potlačování příkladem, kdy člověk shodí z okna květináč. "Když koutkem oka uvidím, že květina padá, reflexivně ji chci chytit. Avšak na poslední chvíli sám sebe zastavím, uvědomím-li si, že to není květina, ale kaktus."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video