Odložená Soňa

Odložená Soňa | foto: MF DNES

Lidé chtějí vrátit odloženou Soňu k matce a dvojčeti

  • 99
Příběh malé Soni, kterou v pátek večer její matka odložila jako první dítě v Česku do babyboxu, vyvolal nebývalou vlnu zájmu. Lidé chtějí, aby se kojenec vrátil k matce a ke svému dvojčeti. Matka chtěla zůstat v anonymitě, ale úřady to maří.

ČTĚTE TAKÉ:
Matka odložila jedno z dvojčat do boxu

Sonina matka se ocitla v životní krizi a holčičky se vzdala měsíc po porodu. Do schránky ji donesla v den, kdy si děti odnesla z porodnice. Druhé dvojče si nechala.

"Mít dvojčata a být zároveň matka samoživitelka není lehké. Je mi u srdce těžko, ale vidím, že bych to neutáhla," vysvětlila Sonina matka v dopise, který ke kojenci přiložila.

Do nadačního fondu Statim, který schránky pro odložené děti provozuje, volaly desítky lidí. Osud rozdělených dvojčat oslovil hlavně lidi, kteří sami pocházejí z dvojčat.

"Jeden takový pán nám pro Soninu matku nabídl sto tisíc korun. Další paní nabízí, že jí bude každý měsíc posílat 1500 korun," říká Ludvík Hess z fondu Statim. Nabídky Sonině matce předá v případě, že si bude chtít vzít odloženou dceru zpět.

Měsíční drobné děvčátko je zdravé. Přesto stále zůstává v péči lékařů. Úřady si s ním totiž zatím nevědí rady. Hlavy jim popletl rodný list, který matka Soně dala do zavinovačky.

Dítě tak není anonymní, a proto ho soud nemůže hned svěřit do péče adoptivním rodičům. Soně tak "hrozí", že bude muset alespoň načas do kojeneckého ústavu.

"Snažíme se teď pro to dítě najít nejlepší řešení," řekla Eva Prknová z oddělení péče o děti, která má případ na starosti.

Sociální pracovníci chtějí prozkoumat, proč se žena dítěte vzdala. "Hmotná nouze nebo to, že je v rodině více dětí, by nikdy nemělo být důvodem pro opuštění dítěte. Tyto situace se dají řešit," míní Michaela Marksová-Tominová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Matka Soni chtěla být utajená, úřady to maří 
To, že matka Soni vložila do zavinovačky rodný list, byla téměř osudná chyba. České zákony s takovou možností nepočítají.

"Když ta žena dala do zavinovačky rodný list, o anonymitu přišla. Úřady ji teď musí kontaktovat, protože je pořád Soninou matkou," říká Ludvík Hess.

Tím se ovšem adopce protáhne na dlouhé týdny, které malá Soňa bude muset strávit v kojeneckém ústavu. A to bylo právě to, co si její matka nepřála. "Dejte ji rychle k adopci někomu, kdo na miminko čeká léta," přála si Sonina matka v dopise.

Soud teď ovšem bude muset kvůli rodnému listu s osvojením čekat nejméně dva měsíce, jestli si to matka holčičky nerozmyslí. Takovou lhůtu nařizuje zákon.

Ženy, které se chtějí dítěte vzdát a přitom touží, aby bylo ihned umístěno do nové rodiny, tak mají jedinou šanci: porodit doma svépomocí. Pokud totiž nechtěné dítě přijde na svět v porodnici, čeká ho s jistotou pár týdnů v ústavu. A to i u takzvaných anonymních porodů.

"Pro tu ženu by bývalo z hlediska utajení bezpečnější, kdyby porodila někde na lavičce a pak dítě donesla do babyboxu. Jakmile totiž dítěti vystaví v porodnici rodný list, matka se ho už nemůže tajně vzdát. Už proto, že se úřady v jejím místě bydliště začnou po novorozenci shánět," vysvětluje soudce, který v této souvislosti nechce být jmenován. To proto, že takový porod bez pomoci je pro ženy i děti nebezpečný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video