Lidé chtějí vrátit mariánský sloup

P r a h a - Nad Staroměstským náměstím jako by se i po stu letech vznášel duch žižkovského bohéma Franty Sauera, kterého před lety napadlo oslavit svobodu stržením barokní plastiky Jana Jiřího Bendla. Zničený mariánský sloup, jehož zbytky jsou v Lapidáriu Národního muzea na Výstavišti, provází smůla i dnes. Repliku mariánského sloupu, který Pražané svrhli v roce 1918 jako symbol porážky na Bílé Hoře, se už deset let snaží znovu postavit společnost pro jeho obnovu. Před několika dny se dokonce kameníci a sochaři rozjeli do Indie pro pískovcový kámen na zhotovení sloupu zasvěceného kultu Panny Marie. Jenže z toho nakonec nemusí být vůbec nic. Už roky se společnost marně snaží získat povolení. A ze základního kamene dokonce někdo odstranil nápis, že tam sloup skutečně stát bude.

A ze základního kamene dokonce někdo odstranil nápis, že tam sloup skutečně stát bude.

Už šestým rokem se přitom lidé z celé země na obnovu mariánského sloupu skládají. Dali dohromady už milion a půl korun, tedy přibližně polovinu z celkové částky. To hlavní, co chybí, však nejsou peíze, ale souhlas magistrátu. Hlavní město je majitelem prostoru na Staroměstském náměstí a bez jeho souhlasu není možné žádat úřady o povolení.

"Rada o tom ještě ani jednou nejednala. Nikdo z radních nemá tolik politické odvahy, aby to tam předložil," řekl místopředseda Společnosti pro obnovu mariánského sloupu Václav Dajbych.

Tomu, že přinejmenším někteří členové rady záměru naklonění nejsou, nasvědčují slova náměstka primátora Otto Kechnera. "Já osobně bych s postavením mariánského sloupu nesouhlasil. Jsem Pražák, Čech a dobrý vlastenec. A ten sloup byl symbolem Rakouska-Uherska a doby, kdy v něm Čechové neměli rovnoprávnou úlohu. Jdeme sice do Evropy, ale jinou cestou," prohlásil náměstek Kechner. Společnost je už na podobná prohlášení zvyklá.

"Psi štěkají, karavana jede dál. My nespěcháme a věříme, že nám jde o správnou věc," reagoval další z místopředsedů společnosti, podnikatel Karel Kloud. Podle něho sloup na náměstí nakonec stát bude. "Mnohá jiná česká města mariánský sloup obnovila, naposledy Ostrava a Turnov. Praha je poslední místo, které váhá," dodal.

Boj za obnovu sloupu vnímají jako žádoucí zejména památkáři a historici. "Nevidím důvod, proč by tam neměl být. Vytvářel Husovu pomníku protiváhu výtvarně i ideově- jako symbol katolicismu oproti naší husitské, či řekněme protestantské minulosti," vyjdřil se ředitel Státního ústavu památkové péče Josef Štulc. Polemika má ale i humornou stránku.

Ze základního kamene zůstal na původním místě jen nápis, že tu stával sloup. Druhou část nápisu, že tu opět stát bude, někdo stesal. "Byli to nejmenovaní činovníci z magistrátu. Ta zpráva obletěla celý svět. Je to opravdu směšné, představit si je, jak pobíhají po náměstí s majzlíkem v ruce," usmívá se Kloud. Úředníci magistrátu to popírají. "Mohu vám garantovat, že žádný majzlík jsme nikdy nekupovali a ani ho neáme. Možná pan Šmerda ho má, když na náměstí provozuje tržiště s historickými řemesly," řekl ředitel odboru městského investora Jozef Macko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video