Lékárníci se bojí toho, co může způsobit vyzvedávání léků pro sousedy. Ilustrační foto

Lékárníci se bojí toho, co může způsobit vyzvedávání léků pro sousedy. Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Lidé chodí do krajských lékáren i s dvaceti recepty, magistři se zlobí

  • 42
Na úplnou novinku si od ledna zvykají středočeští lékárníci v krajských lékárnách. Od doby, kdy tady neplatí poplatky lidé, ale krajský úřad, musí odbavovat nadstandardní zakázky. Lidé přijdou do lékárny klidně i s deseti nebo dvaceti recepty najednou. Nejsou jejich. Vyberou je třeba od sousedů nebo lidí v obci.

Lékárníci se ale obávají toho, co to může způsobit. "Myslím, že to není bezpečné. Někdo donese tašku plnou léků, lidé si z toho vyberou ty svoje, ale je otázka, zda se vždycky strefí a nevezmou si lék cizí," uvedl jeden z lékárníků.

"Víme o tom přímo z krajských lékáren, že fungují takové dohody mezi lidmi," potvrdil viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Příbalové letáky nečtou

I když si člověk z tašky plné léků vybere správně tu svoji medicínu, neznamená to, že se léčí správně. "Nefunguje spolupráce mezi nemocným a lékárníkem. Ten každému řekne, jestli medikamenty jíst před jídlem, po jídle, na jaké potravinové doplňky si má dát pozor, s čím nemá léky kombinovat," poznamenal magistr.

Některá antibiotika například zapříčiňují selhání antikoncepce, účinek léků ovlivňuje třeba i česnek nebo třezalka. "Když se to nedodrží, léky jsou pak neúčinné nebo mohou v některých kombinacích i poškodit zdraví. Pacient je bere, ale nepomohou mu a pak jde k lékaři s dalšími potížemi," podotkl lékárník. Jenže v situaci, kdy zákazník vybírá léky na recept pro půl vesnice, mu lékárník nemůže rady předat.

"Magistr nemá šanci člověku, který bere léky pro deset patnáct lidí, říct, co má kdo dodržovat," řekl. Lidé podle něj zpravidla nečtou příbalové letáky. Když už ano, často jsou sepsány tak, že jim laik neporozumí.

"Lékárník vyčte z receptu o pacientovi jen základní informace, další musí lékárník dostat od toho, kdo s tím receptem přijde. Pokud přijde soused, neví nic. Teď jsem vydával kombinaci léků na snížení hladiny cholesterolu a antibiotika. Pacientovi by to neprospělo, a protože přišel sám, dohodli jsme se s ním a s jeho lékařem, jak to vyřešit," doplnil Michal Hojný.

Náměstek hejtmana Zdeněk Seidl, který má na krajském úřadě na starosti zdravotnictví, je ale v klidu. Podle něho nic nehrozí.
"Tohle přece bylo i dřív, že z vesnic vyjel autobusák a bral léky pro několik lidí. Neměl bych z toho strach. A lékárníci stejně žádné rozsáhlé výklady nedávají," reagoval Seidl.

Jako další příklad dal domov důchodců. I tady sice vybírá například pečovatelka nebo zdravotní sestra léky hromadně, rozděluje je ale odborně. A právě seniorům by nesprávné dávkování léků mohlo uškodit. "Lék bez informace není lék. Senioři to potřebují vysvětlit nebo i napsat," poznamenal Jan Solich ze Svazu důchodců.

"Původní regulační efekt poplatku se mění v nebezpečnou zbraň, která může poškodit zdraví pacienta a ve finále zvýšit náklady na zdravotní péči," upozornil jeden z lékárníků.

Informace na receptu jsou jen pro pacienta

Michal Hojný, viceprezident České lékárnické komoryPacienti by si měli své léky vyzvedávat v lékárnách sami, dát recept z ruky by měli jen ve výjimečných situacích. "Pokud není pacient v takovém zdravotním stavu, že by do lékárny nedošel, měl by přijít sám," říká viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Připadá vám v pořádku hromadné vyzvedávání léků ve středočeských krajských lékárnách?
Já na to mám možná trošku militantní názor. Myslím si, že je to stejné, jako kdyby za sebe člověk poslal k doktorce sousedku. Přijde mi zvláštní, že pacienti si neuvědomují hodnotu těch informací, které na tom receptu jsou. Stejně jako vám připadá normální, že o výši svého bankovního účtu neříkáte sousedovi, je zásadní, aby i informace o lécích zůstaly jen u zákazníků. Pokud není pacient v takovém zdravotním stavu, že do lékárny nedojde, měl by přijít pro své léky sám.

Může lékárník odmítnout vydat léky na velké množství receptů?
My máme právo odmítnout výdej ve chvíli, kdy máme podezření na zneužití. Když bych vydával léky na recept někomu, komu nejsou určeny, a potřeboval k tomu podat pacientovi nějakou závažnou informaci, snažil bych se mu buď zavolat, nebo bych mu doporučil, aby si přišel sám. Anebo mu informace sepsal. Jenže na to v krajských lékárnách, kde stojí fronty, není čas.

Je důležité, aby lékárník pacienta poučil o užívání medikamentu?
Intenzivní diskusi s pacientem vyžaduje třeba situace, kdy je propuštěn z nemocnice. Neví, jak léky užívat, jak upravit jídelníček. Třeba u některých přípravků na ředění krve je to zásadní informace. Pokud takový pacient pošle recept do lékárny po někom jiném, poškozuje si zdraví. Jiné je to třeba u chronických pacientů, ti stejnou medikaci užívají mnoho let. Tam riziko lékové chyby souvisí jen s případnou změnou léku.

Myslíte si, že taková "léková turistika" časem opadne?
Nedovedu posoudit, jak se budou poplatky vyvíjet. Nikdo se nezamýšlí nad tím, co všechno poplatky přinesly. Já bych si přál, aby to skončilo.

Některé soukromé lékárny jsou na tom špatně, obrat se jim snížil a hrozí jim krach. Víte o tom?
Mám seznam asi šesti nebo osmi lékáren, které jsou na tom ekonomicky špatně. Ale teď, když lékárníci viděli předběžné opatření v Ostravském kraji, zjistili, že jejich aktivita vůči krajům může mít efekt. Říkali, že i kdyby měli jít ještě nějakou dobu do ztráty, je to pro ně přijatelnější než lékárnu zavřít a pak ji pracně znovu otevírat. Když vám uteče personál a zákazníci, už je tam nikdy nedostanete.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video