Lidé často podceňují nebezpečí u vody

Praha - Lidé stále nevědí, jak se bezpečně chovat při pobytu u vody a při vodních sportech. Utonutí je tak v Česku druhou nejčastější příčinou úmrtí následkem úrazu. Za posledních deset let zachránili členové Vodní záchranné služby Českého červeného kříže před utonutím 2641 lidí. Nejčastější příčinou nehod u vody přitom bývá podcenění nebezpečí a špatná výbava rekreantů.

Za desetileté období záchranáři dobrovolně a bezplatně odsloužili půl milionu hodin při hlídkách ve prospěch rekreantů na 42 vodních plochách České republiky. "Není vždy jednoduché ukáznit spoluobčany," řekl prezident této organizace Jiří Batěk.

Záchranáři proto letos připravili letáčky shrnující desatero bezpečného pobytu u vody, které budou rozdávat rekreantům. Z nich se každý dozví, že se nemá koupat sám a nemá podceňovat nebezpečí. To se podle Baťka stává dětem, které si myslí, že se jim nic nestane, když umějí plavat. Velmi ohroženou skupinou jsou také muži, kteří se často topí pod vlivem alkoholu.

Lidé by neměli vstupovat do vody dříve než hodinu po jídle, neměli by plavat, když jsou rozpálení sluncem či unavení. Nebezpečné je plavání a skoky do vody v neznámých místech, v blízkosti plavidel a plavební dráhy.

"Zárukou záchrany života v případě, že by se člověk začal topit například proto, že ho stihl infarkt, je to, že plave ve vyznačeném prostoru, nad nímž bdí záchranáři," upozornil Batěk. Rodiče by podle něj také neměli zapomínat, že dítě na lodi vždy musí mít záchrannou vestu. Odvážlivci, kteří se chtějí vydat napříč rozlehlou vodní plochou, by nikdy neměli plavat sami, ale zajistit si doprovod lodičky.

Nejčastější příčiny: Podcenění nebezpečí a špatná výbava
"Podcenění nebezpečí a špatná výbava jsou příčinou většiny nehod u vody," řekl člen Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Jakub Pichl, který se stará o bezpečný pobyt rekreantů na Slapech. Podle něj zažijí záchranáři mnohdy i nebezpečné chvilky.

Lidé se přijedou rekreovat s celou rodinou, na loď vezmou děti i zvířata. Stane se, když jsou nezkušení jachtaři, že se při poryvu větru loď náhle otočí a osádka se ocitne uvnitř v kajutě zavřená. Je tam tma, plují tam hrnce, matrace, do toho děti a psi. "Záchranáři nevědí, koho mají zachraňovat dřív, je tam spousta lan a plachet, člověk se těžko orientuje," popsal Pichl jednu ze situací.

"Měli jsme případ, minulý rok dvakrát, že v otočené lodi jsme našli psa. Když je to větší pes, třeba vlčák, těžko ho přinutit, aby se ponořil, že vyplave na druhé straně v pořádku," zavzpomínal. Záchranáře, který takto se psem z pod lodi vyplaval, si jeho kolegové vyfotili. Jak se vystrašené zvíře bránilo, značně ho podrápalo.

Prezident záchranářů Jiří Batěk řekl, že rekreanti by měli dodržovat bezpečnostní předpisy. Na Slapech byla téměř 30 let zavřena plavební dráha pro veřejnou dopravu a rekreaci na plavidlech, a tak si plavci myslí, že mohou všude. Platí to i
naopak. "Z toho pramení nehody, kterých bohužel bude přibývat, pokud se lidé nezačnou řídit při pohybu ve vodě a na ní přesnými pravidly," uvedl Batěk. Podle něho je častou příčinou problémů také špatné vybavení. "Lidé si málokdy zkontrolují, zda vybavení odpovídá všem požadavkům pro bezpečný pobyt na vodě," upozornil.

Výjezdový záchranný člun, který v letních měsících pomáhá záchranné službě na Slapské přehradě desítkám lidí v ohrožení života.

Výjezdový záchranný člun, který v letních měsících pomáhá záchranné službě na Slapské přehradě desítkám lidí v ohrožení života.

Vodní záchranná služba zasahuje na Slapské přehradě při potápění plachetnice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video