Lidé častěji hlásí nálezy rtuti

  • 2
Hasiči za poslední dva dny vyjížděli hned ke třem nálezům rtuti. Velký nárůst ohlášení této velmi jedovaté látky je přičítán zprávě o zatčení obchodníků se rtutí. Mnoho lidí teprve v momentě zveřejnění policejní zásahu zjistilo, že rtuť je velmi nebezpečná a mohli být obviněni z přechovávání jedů. Policie už řešila případy na Jesenicku, v Pardubicích a Praze.

První případ se stal na Jesenicku. Deset kilogramů rtuti přinesl na obvodní oddělení policie ve Zlatých Horách mladík z Bruntálu. Nebezpečný tekoucí kov odevzdal poté, co viděl reportáž v televizi o zadržení velkého množství rtuti policií.

"Teprve potom totiž zjistil, že se jedná o vysoce nebezpečnou látku," podotkla jesenická policejní mluvčí Alena Kudělová. Více o tomto případu čtěte zde.

V Pardubicích zase policistům žena ohlásila, že má ve sklepě rtuť. Přivolaní hasiči odvezli 0,7 litru rtuti k dalšímu zkoumání. Jedovatá látka ležela ve třech lahvích ve sklepě přes dvacet let.

Třetí případ řešili pražští hasiči ve středu v půl desaté večer v ulici K dobré vodě v Praze-Holyni. Zde museli zlikvidovat čtyři balení rtuti, tedy asi dva kilogramy.

"Oznámení lidí, že mají doma šedostříbrnou látku, lze skutečně spojovat se zveřejněním případu o zatčení obchodníků se rtutí," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková.

ČÍM JE RTUŤ NEBEZPEČNÁ

Největší nebezpečí hrozí z volně rozlité rtuti. U takzvané kovové rtuti, která je třeba v teploměrech, ohrožují zdraví především výpary. Při kontaktu s kůží se látka vstřebává a pak může způsobit otravu. V případě dýchání velkého množství rtuti se poškozuje dýchací sliznice, člověk cítí bolesti na hrudi a může to vést až k otoku plic. Při dlouhodobém opakovaném kontaktu se rtutí mohou krvácet dásně, vředovatí sliznice, třesou se ruce a projevuje se podráždění či nervové onemocnění.
Zdroj: Helena Skřítková, oddělení toxikologie KHS Zlín

Případy, kdy někdo obchoduje s touto jedovatou chemikálii, jsou ale velmi ojedinělé.

"Případ zdržených obchodníků byl opravdu raritou. Měli velmi čistou rtuť a dosud nikdy nebylo předmětem obchodu 10 kilogramů, tedy tak velké množství," poznamenala policejní mluvčí.
Více o tomto případu čtěte zde.

Lidé, kteří někde objeví rtuť, by měli co nejdříve zavolat na policii nebo přímo hasiče. Ti už přesně vědí jak látku zneškodnit.

"Rozhodně by lidé neměli s nádobou nějak manipulovat, protože rtuť je vysoce toxická," upozornila mluvčí Zelenáková.


Video