Na „rozbalování krabiček“ by podle něj vydělali jak pacienti, tak pojišťovny. Ilustrační foto.

Na „rozbalování krabiček“ by podle něj vydělali jak pacienti, tak pojišťovny. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Lidé by nově mohli žádat jen část balení léku. A jen tu taky platit

  • 246
Až dvě třetiny ceny léku by už letos mohli ušetřit pacienti v lékárnách. Záleží na tom, kolik tabletek spotřebují. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novinku – lidé by si nemuseli kupovat celá balení léku, jejichž zbytky jim pak zůstávají doma zbůhdarma ležet, ale jen tolik platíček neboli blistrů, kolik potřebují na léčbu.

„Balení jsou po třiceti padesáti tabletách a mnoho lidí je zdaleka nevyužije. Nově by tak zaplatili jen za to, kolik toho skutečně spotřebují, a tím pochopitelně ušetří,“ říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Pokud se návrh dostane do zákona o léčivech, mohl by začít platit už v druhé polovině letošního roku. „Není to žádný český výmysl, tento systém se velmi dobře ujal například i v sousedním Německu a dalších státech,“ dodává Šnajdr.

Na „rozbalování krabiček“ by podle něj vydělali jak pacienti, tak pojišťovny. „Lidé často dostávají velká balení léků, která pak mají zbytečně doma nebo je rovnou vyhazují. Typickým příkladem jsou teď třeba léky pro těhotné ženy, které se prodávají jen v obrovských baleních 50 tabletek, ale ženy je potřebují jen týden před porodem,“ doplňuje jej náměstek Pavel Hroboň.

Dávkování od lékárníka

Pro je i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Takový systém se dá zákonem docela dobře ošetřit. Pacient nemusí mít strach, že nedostane poučení nebo příbalový leták. Léky mu vydávají odborníci, nebude je dostávat někde na tržnici,“ míní ředitel Martin Beneš.

Jednou z výhod pro pacienta by totiž bylo, že by „léky bez krabičky“ nedostal jen tak bez ničeho. Lékárník by mu je nabalil do jednotlivých dávek.

„To by se mi líbilo. Občas na pravidelné užívání zapomínám, hlavně večer,“ říká pětaosmdesátiletá seniorka Anna Křenková z Vysočiny. Zároveň se trochu bojí: „Bydlím na vesnici a nevím, jestli bych pak nemusela kvůli menším dávkám častěji do lékárny.“

Náměstek Šnajdr ji uklidňuje. „Kdo bude mít spotřebu celé krabičky, bude si dál odnášet balení celá. V tom se nic nemění,“ zdůrazňuje Šnajdr.

Recept na účinnou látku

Pacientům i pojišťovnám má šetřit kapsu i další záměr ministerstva. Lidé by už nedostávali recept na určitý lék, ale za lékárníkem by přišli s předpisem, na kterém by byla zaznamenána jen účinná látka, kterou má lék obsahovat. O tom, jaký lék by nakonec lidé dostali, by rozhodovali farmaceuti.

Jde o takzvanou generickou preskripci, kdy další přípravky mají stejné složení jako originální lék. Jen se různě jmenují a různě stojí.

„Lékárník by měl povinnost vydat lék s nejnižší cenou,“ zdůraznil Právu, které o novince informovalo jako první, náměstek Marek Šnajdr. „Pokud si vezmou lék za nejnižší cenu, budou mít i nejnižší doplatek, respektive nulový doplatek,“ dodává náměstek.

V celé zemi bylo v uplynulém roce vydáno na 8 300 druhů léků, ale ty mají dohromady jen 1 338 účinných látek. „Což jasně ukazuje, že neznamená co krabička, to jiný lék. Neléčí krabička, ale účinná dávka,“ dodává Šnajdr.

Už dnes něco podobného funguje. Pokud lékárník přípravek nemá, může pacientovi, pokud souhlasí, nabídnout stejně účinný lék. Pokud však pacient na předepsaném přípravku trvá, musí mu jej objednat.

„Tak jednoznačně by to fungovat nemohlo. Některé léky, i když mají stejnou účinnou látku, mají jiné vedlejší účinky,“ míní soukromý praktický lékař Jan Jelínek.

„Lékař by ale měl mít možnost výběru – buď předepsat lék, nebo látku, jak je to v ostatních zemích,“ namítá šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Proč dělit krabičku

Příklady, proč žádat jen o část balení léku

1. Balení léku pacient nevyužije celé

Lék proti alergii Prothazin užívají i děti proti velkým záchvatům kašle. Ale dětem se podává zpravidla jen čtvrt tabletky, většina tabletek se tak zbytečně vyhodí.

2. Na trhu jsou přechodně k mání jen velká balení

Výrobce injekce Clexane na ředění krve má v současnosti na trhu výpadek. V lékárnách jsou ke koupi jen velká balení, pro nemocnice to není problém. Pacienti však zbytečně zaplatí víc.

3. Denní dávkování přímo od lékárníka

Místo krabičky si pacient odnese svůj lék rozdělený do několika pytlíčků v denních dávkách, což zejména pro důchodce je pohodlnější.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video