Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Lidé by měli snáz zjistit, kteří soudci byli před revolucí v KSČ

  • 76
Lidé se zřejmě snáze dostanou k informacím o tom, kteří současní soudci byli před rokem 1989 členy komunistické strany. Ústavní soud (ÚS) totiž vyhověl stížnosti aktivisty Tomáše Peciny.

Soudci tak zrušili rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který Pecinovi požadované informace nepřiznal.

"Mohu potvrdit, že jsme panu Pecinovi opravdu vyhověli. Soudce právě čte obsáhlé odůvodnění rozhodnutí," řekla iDNES.cz krátce po druhé hodině odpoledne mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Informace o členství soudců v KSČ před rokem 1989 jsou podle Ústavního soudu důležitým podkladem pro veřejnou diskusi občanské společnosti o nestrannosti a nezávislosti justice. Proto není jen soukromou věcí soudců. Nejvyšší správní soud se teď musí Pecinovou žádostí zabývat znovu.

Podle nálezu Ústavního soudu může někdejší členství v KSČ dosud ovlivňovat myšlení soudců. "Jde o to, že hodnotový systém členů KSČ byl často odchylný od hodnotového systému moderního demokratického právního státu. Z povahy věci mohl a stále ještě může v té či oné míře ovlivňovat rozhodování jednotlivých soudců," řekl soudce zpravodaj Vojen Güttler při čtení obsáhlého nálezu.

Zároveň ale uvedl, že zdaleka ne všichni členové KSČ aktivně prosazovali politiku komunistického režimu.

Přesto prý podle ÚS nelze přehlédnout, že členové KSČ zůstávali členy organizace, jejíž politická praxe se rozcházela se základními hodnotami lidskosti a právního státu, ale i s vlastním programem a zákony. "Komunistický režim porušoval jak práva běžná, tak základní práva a vlastní předpisy," napsali soudci v nálezu.

Otevřenost ohledně komunistické minulosti soudců může podle ÚS justici spíše posílit než poškodit. Naopak "cenzurní přístup" prý vytváří prostor pro paušální odsudek soudní moci, domnívají se ústavní soudci.

Sám Pecina v ČT řekl, že se domnívá, že informace o tom, který soudce byl členem předlistopadové KSČ, by měly být samozřejmě dostupné. "Já jsem žádal i o kompletní přehled těch soudců, kterých se to týká. Pokud ho dostanu, vyvěsím seznam na internet, kde se na něj může každý podívat," slibuje aktivista.

Podobný nápad jako aktivista Tomáš Pecina měli před nedávnem členové skupiny Pode Bal, kteří v rámci expozice Malík urvi vystavili portréty 33 soudců, kteří oblékali talár už před listopadem 1989 a nosí ho dodnes.

Podle autorů šlo ale jen o malý vzorek těch soudců, kteří působili za totality a soudí i dnes.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Ústavní soud

Video