Zbraňové amnestie využil i majitel ruského kanonu ráže 76,2 mm z druhé světové války.

Zbraňové amnestie využil i majitel ruského kanonu ráže 76,2 mm z druhé světové války. | foto: Policie ČR

Lidé během zbraňové amnestie odevzdali už přes pět tisíc zbraní

  • 6
Už jen tři týdny mohou lidé odevzdávat beztrestně policii nelegálně držené zbraně. Zbraňová amnestie skončí 31. července. Lidé odevzdali od jejího začátku 1. února do 7. července 5 377 zbraní, z toho jich bylo již vráceno majitelům 1 419, sdělila Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia.

Uvedla, že se žádnou odevzdanou zbraní nebyl spáchán trestný čin. Některé však byly odcizeny, a tak se vrátily zpět k původním majitelům.

Zbraňová amnestie byla vyhlášena také v letech 1996 a 2003. V obou případech lidé na policii donesli tři tisíce zbraní.

Policie se pomocí amnestie snaží snížit počty nezákonně držených zbraní. Týká se to například krátkých opakovacích a samonabíjecích zbraní, jako jsou pistole a revolvery, dále vojenských zbraní, brokovnic a malorážek s hlavněmi delšími než 28 centimetrů.

Zbraní je moc, expertů na ně málo

Policie nedávno čelila kritice za to, že expertizy odevzdaných zbraní trvají déle, než zákon stanoví. Podle Bednarčíkové nestačí kapacity policejních pracovišť, která musí zvládat v první řadě běžný provoz, tedy expertizy zbraní z různých trestných činů.

Posílení kapacity těchto pracovišť dalšími pracovníky by prý ale nebylo účelné. "Vyškolení odborníků k provádění expertiz na úseku zbraní není totiž otázkou měsíců, ale roků. Navíc je finančně velmi náročné," řekla mluvčí.

V případě nedodržení zákonných lhůt může podle Bednarčíkové policejní prezidium dobu pro registraci zbraně prodloužit. Jakmile však obdrží všechny výsledky expertiz, dokončí správní řízení a zbraň spolu s průkazem předá jejímu vlastníkovi.

Policie vždy vystaví na odevzdanou zbraň potvrzení o převzetí do úschovy. Ověří si, zda zbraň nemá vlastníka, a vyhlásí pátrání po jejím původu. Zároveň ji předá ke kriminalistické expertize, aby vyloučila podezření, že s ní někdo spáchal trestný čin nebo přestupek.

Jsou-li výsledky šetření negativní, považuje policie člověka, který zbraň odevzdal, za jejího vlastníka. Ten může do dvou měsíců ode dne jejího odevzdání do úschovy požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících k držení zbraně.

Sběratel odevzdal vojenský minomet a kanon

Mezi odevzdanými zbraněmi jsou různé rarity. Například na začátku července odevzdal na policii v Písku muž vojenský minomet a kanon z druhé světové války. - čtěte Mám na zahradě minomet a kanon, oznámil sběratel policii

V Ostravě zase muž odevzdal těžký kulomet vzor 37, který před druhou světovou válkou vyráběla Československá zbrojovka Brno. V Praze přijali policisté samopal, protitankový radioreaktivní tříštivý granát bez zapalovače a náplně a granát typu RG 34.


Video