Lid nechce znát fakta a informace, ale kuloárové dohady.

Lid nechce znát fakta a informace, ale kuloárové dohady. | foto: David Port, MF DNES

Lid to žádá, lid to chce

  • 6
Jaká je funkce novináře? Co by měl dělat, aby ho veřejnost brala jako svého zástupce, aby si ho vážila, anebo mu dokonce důvěřovala? To není otázka nová, objevuje se stejně dlouho, jako se mluví o žurnalistice coby samostatném povolání.

Měl by být novinář ten, který ostatním přináší zprávy a informace, aby se sami mohli rozhodovat, aby sami mohli o věcech přemýšlet? Má rovnou publikum vzdělávat, vychovávat, kultivovat, v naší obrozenecké tradici má být buditel, ochránce čistoty jazyka a společenských zvyklostí?

Eventuálně má být odpůrce zkorumpovaných, zaujatý zastánce a ochránce utlačovaných, ať už si pod tím představíme každý něco jiného. Být nezávislý, s vlastním názorem.
 
Má mít dokonce politické ambice, sice nikým nevolený, ale přesvědčený o své pravdě? Má události zachycovat, vybírat a předávat dál, nebo je má sám vytvářet? Nechat se ovlivnit, aby nějakou informaci zdůraznil, nebo se snažit jen popsat fakta?
 
Takhle obecně to vypadá celkem jasně: vytvářet události novinář nemá, stejně jako nemá podléhat různým marketingovým tlakům, vymýšlet si, dělat někomu neplacenou reklamu a používat média k šíření toho, čemu se kdysi s kladným znamínkem a dnes se záporným říkávalo a říká propaganda.

Lid prý ale přemýšlet nechce. Nechce být buzen a kultivován. Nechce znát fakta a informace, ale kuloárové dohady, netušené detaily, a to všechno pokud možno na živo.

To byl možná důvod, proč novináři bez zaváhání vyrazili, když byli pozvaní na jednání sociálních demokratů, ODS, zelených a KDU-ČSL o tolerování trojkoaliční vlády, a na tiskovou konferenci, kde nejprve europoslankyně Jana Bobošíková označila Mirka Topolánka za bezzásadového zrádce a křupana.

A vzápětí paní Topolánková mluvila o tom, že manželovi je schopná odpustit. Zpětně pak média všechna vystoupení zkritizovala a označila za divadelní představení. A to také byla. Dopředu vypočítaná, aranžovaná, nacvičená.

Dokonce existoval i psaný scénář, ze kterého se při jednání o vládě citovalo. Nebyla to sice žádná Oresteia, Antigona, Médea, Boris Godunov, natož Hamlet. Spíš Švanda dudák. Herci sem tam vypadli z role, nicméně drama se konalo a každý, kdo měl čas, ho mohl vidět v přímém přenosu.

Ale tady jsme u toho. Mají tohle média dělat? Jít tam, kam politici zavolají, nastavit kamery, mikrofony a nechat ty evidentně stylizované a upravené věty jen tak volně proudit. Ve jménu informování veřejnosti? Těžko. A když už je řeč o lidu. Lidově se tomu říká skočit někomu na špek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video