Lichtenštejnský princ Alois Philipp Maria (vpravo) se svými rodiči: otcem

Lichtenštejnský princ Alois Philipp Maria (vpravo) se svými rodiči: otcem Hansem Adamem II. a matkou Marií. | foto: Profimedia.cz

Lichtenštejnci svému princi nechali právo veta. Rozhodl názor na potraty

  • 129
Tři čtvrtiny Lichtenštejnců v nedělním referendu odmítli zrušit svému panovníkovi právo veta. Referendum vyvolala pohrůžka prince Aloise, že vetuje zákon o dekriminalizaci potratů. Hlasování se zúčastnilo 82,9 procenta oprávněných občanů.

Nadpoloviční většina Lichtenštejnců nakonec sdílela stejný názor jako princ Alois a hlasovala proti návrhu povolit potraty v prvních 12 týdnech těhotenství nebo v případě vážného poškození vývoje plodu.

Pokud by regent Alois přeci jen zákon musel vetovat, uplatnil by tak své výsadní právo poprvé po třiceti letech. Naposledy ještě Aloisův dědeček vetoval změnu mysliveckého zákona.

Po skončení referenda vydal kníže prohlášení, v němž uvádí, že panovnická rodina "přijala s radostí a vděčností skutečnost, že většina obyvatelstva si přeje pokračování tolik úspěšného třísetletého partnerství mezi lidem a panovnickým dvorem".

Lichtenštejnsko je jedním z posledních států Evropy, kde má nevolený panovník reálnou moc. Knížecí rodina vládne území o 260 kilometrech čtverečních od roku 1699. Zemička vklíněná mezi Rakousko a Švýcarsko má kolem 36 tisíc obyvatel.

Lichtenštejnsko je s rozlohou 160 km² šestou nejmenší zemí v Evropě.

Lichtenštejnsko je s rozlohou 160 km² šestou nejmenší zemí v Evropě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: referendum

Video