Libyjci vedou žoldáka z Čadu, který bojoval na Kaddáfího straně (27. února 2011)

Libyjci vedou žoldáka z Čadu, který bojoval na Kaddáfího straně (27. února 2011) | foto: AP

Libyjští revolucionáři stále drží tisíce zajatců, varuje OSN

  • 42
Občanská válka v Libyi skončila, diktátor Muammar Kaddáfí je už déle než měsíc mrtvý, někdejší povstalci ale stále vězní přibližně sedm tisíc zajatců. V některých případech je i mučí, varuje zpráva Organizace spojených národů.

Mnoho z nich jsou černoši ze subsaharské Afriky. Revolucionáři je podezírají, že během osmiměsíčního konfliktu bojovali jako žoldáci na straně svrženého diktátora.

Jsou vězněni v žalářích a záchytných centrech, které jsou většinou pod kontrolou revolučních brigád. Nemají šanci na řádný soud, protože soudy ani policie po pádu diktatury nefungují, upozorňuje tajemník OSN Pan Ki-mun.

"Národní přechodná rada učinila jisté kroky, aby odpovědnost za zajatce převzaly od brigád úřady, ale stále je potřeba zavést pravidla věznění, zabránit týrání a propustit ty, jejichž zajetí by nemělo být prodlužováno," cituje BBC zprávu OSN.

Zvláštní vyslanec OSN v Libyi Ian Martin poznamenal, že současné politické špičky na rozdíl od minulého režimu porušování lidských práv nepopírají. Ministr vnitra prý kritiku přivítal, protože mu prý pomůže při vyjednávání s ozbrojenými milicemi.

Šéf nové libyjské armády Ahmad Bání ale podle ČTK dříve v reakci na informace uvedl, že si žádných pochybení, které zpráva OSN obsahuje, není vědom. Před novou vládou, v jejímž čele stojí Abdar Rahím Kíb, stojí řada obtížných úkolů.

Musí odzbrojit revoluční brigády, zajistit sklady zbraní a připravit návrh ústavy a demokratických voleb, které by se měly konat příští rok v červnu. To se jí ovšem podaří pouze v případě, že dokáže sjednotit různorodé politické i vojenské proudy v Libyi, míní zpravodaj BBC z Tripolisu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video