Děti si hrají u Kaddáfího tanků, které zabavili rebelové v Benghází.

Děti si hrají u Kaddáfího tanků, které zabavili rebelové v Benghází. | foto: AP

Libyjští rebelové žádají Západ o miliardy dolarů, dochází jim i jídlo

  • 104
Povstalcům z východu Libye docházejí peníze, kritickou situaci čekají už za tři čtyři týdny. Správa jimi ovládaných oblastí stojí 100 milionů dolarů denně, banky jsou na suchu a na prodej ropy je uvaleno embargo. Povstalci požádali Západ o pomoc, potřebují alespoň dvě miliardy dolarů.

"Potřebujeme dvě až tři miliardy dolarů a doufáme, že většinu z této částky dostaneme," citoval britský deník The Daily Telegraph zřejmě budoucího ministra financí Národní přechodné rady (NTC) Alího Tahrúniho. O částku, která v přepočtu dosahuje takřka 50 miliard korun, požádal Spojené státy, Francii a Itálii.

Fond pomoci pro Libyi

Kontaktní skupina k Libyi ve čtvrtek rozhodla, že vytvoří zvláštní fond finanční pomoci pro NTC.

Podle italského ministra zahraničí Franka Frattiniho již země přislíbily věnovat pomoc ve výši 250 milionů dolarů (4,1 miliardy korun).

USA podle šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové hledají způsob, jak získat finance, které má Kaddáfí a jeho vláda ve Spojených státech. Je to přes 30 miliard dolarů (asi 480 miliard Kč).

Ve středu USA uvolnily 6,5 milionu dolarů (105,8 milionu korun) na operace v Libyi, včetně evakuace v Misurátě. Celková pomoc USA Libyi se zvýšila na 53,5 milionu dolarů (863 milionů korun).

Zdroj: ČTK

"Můžeme vydržet ještě tak tři čtyři týdny, ale lidé jsou už opravdu v nouzi," dodal Tahrúni. Za několikamiliardovou půjčku chtějí ručit penězi z libyjského ropného bohatství, na jehož prodej je teď uvaleno embargo, a zmraženým majetkem plukovníka Kaddáfího.

Správa povstalci ovládaných oblastí vyjde denně na 100 milionů dolarů (více než 1,6 miliardy korun). A i když rebelové kýžené peníze dostanou, vystačí jim tak na čtvrt roku. Bez nich ale hrozí velké problémy, docházejí prostředky i na ty nejzákladnější služby.

"Už více než dva měsíce nemohu vložit ani vybrat žádné peníze," říká osmatřicetiletý Salím Harmúdí, jenž postává ve frontě před jednou z mála otevřených bank v Benghází, baště rebelů.

Banky vysychají, zásoby základních potravin se ztenčují a je čím dál složitější sehnat peníze alespoň na jídlo.

Hodnota libyjského dináru navíc prudce klesla, takže ceny potravin raketově vzlétly. Někteří obyvatelé Benghází říkají, že jim nezbude než jít žebrat. Už tak je asi 400 tisíc lidí závislých na dodávkách jídla od různých humanitárních organizací.

Libyjští rebelové nedaleko Misuráty na západě země (23. dubna 2011)

Malí Libyjci si hrají na tancích Kaddáfího jednotek v Benghází

Prosba rebelů se objevila v době, kdy část země sužuje humanitární krize. O problémech lidí v západolibyjské Misurátě, o níž týdny bojují jednotky plukovníka Kaddáfího a rebelů, bylo napsáno hodně.

Kdo uznal NTC?

Novou přechodnou radu, povstalecké vedení Libye, uznal Katar, Francie, Itálie a nově Španělsko, Dánsko a Nizozemsko.

Ve středu z tamního přístavu vyplula loď Red Star One, která z obléhaného města odvezla 800 afrických a asijských migrantů, žurnalisty a raněné Libyjce. Celkem odjelo na 1 300 lidí.

Loď, která musela kvůli bombardování a zaminování čekat na vplutí do přístavu od soboty, zamířila do Benghází. Plavidlo, jehož hlavním úkolem byla evakuace uprchlíků a raněných, do ostřelovaného města přivezlo 160 tun potravin, pitné vody a vybavení pro děti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video