Povstalci z Tripolské revoluční brigády cvičí poblíž města Nalút (6. srpna 2011)

Povstalci z Tripolské revoluční brigády cvičí poblíž města Nalút (6. srpna 2011) | foto: Reuters

Libyjští rebelové vypracovali plán, jak vládnout po Kaddáfího pádu

  • 270
Libyjští rebelové sice moc nevěří, že sami dokážou vyhrát válku proti Kaddáfímu, pro jistotu si ale už připravili plán na převzetí vlády po jeho pádu. Chtějí se tak vyhnout opakování scénáře z Iráku, který se po pádu Saddáma Husajna v roce 2003 propadl do chaosu.

Plán za pomoci západních mocností načrtla povstalecká Přechodná národní rada v Benghází. Sedmdesátistránkový dokument by měl zajistit fungování státu v prvních měsících po Kaddáfího pádu.

Rebelové sice moc nevěří, že zarputilý beduín podlehne jejich vojenskému tlaku, spíše spoléhají na povstání v Tripolisu nebo puč Kaddáfího věrných. Povstalci tvrdí, že se poučili i ze svých chyb při řízení druhého největšího města Libye a východní částí země.

Jejich plán spoléhá na to, že mnoho úředníků Kaddáfího aparátu po plukovníkově pádu přeběhne na stranu vítězů. Podle serveru thetimes.co.uk to je ale dost riskantní myšlenka - muži, kteří v bojích s Kaddáfího vojáky nasazují svůj život, jsou odhodláni vymést z Tripolisu všechny představitele starého režimu.

Strážníky zaplatí šejkové

Podle plánu by kontrolu v metropoli po pádu devětašedesátiletého despoty mělo zajistit 10 až 15 tisíc strážníků vyzbrojených a placených Spojenými arabskými emiráty. Úkolem tzv. Tripolské gardy bude zajistit klíčová místa a pozatýkat nejvlivnější Kaddáfího příznivce.

Kaddáfí jako upír. Povstalecké graffiti v Zlintánu (6. srpna 2011)
Libyjští povstalci nakládají munici poblíž fronty u Bir Ghanámu (5. srpna 2011)
Hořící budova v Tripolisu (7. srpna 2011)

Pořádkové síly nové vlády posílí přibližně pět tisíc řadových policistů, kteří tak pomohu předejít vzniku mocenského vakua. Rebelové tvrdí, že v Tripolisu naverbovali už 800 příslušníků Kaddáfího bezpečnostního aparátu. Právě oni by se měli stát páteří nových silových složek.

Plán rebelů počítá s tím, že až 70 procent Kaddáfího důstojníků a vysoce postavených představitelů režimu zůstává na diktátorově straně jen ze strachu. Benghází také věří, že letouny Severoatlantické aliance ještě vystupňují své útoky  až na "neúnosnou" úroveň.

Pomoc pro Tripolis

"Je důležité, aby libyjská veřejnost věděla, že máme plán a že tento plán je nyní už velmi propracovaný," prohlásil Aríf Ali Najíd, diplomatický zástupce rebelů v Emirátech. Počítají i se strachem obyvatel Tripolisu z bojovníků z Benghází. V metropoli by proto měli být rozmístěni povstalci z pohoří Nafúsa a Zintánu.

Plán nepočítá jen s pořádkovými a bezpečnostními problémy. Rebelové chtějí v prvních hodinách po pádu starého režimu zabezpečit telekomunikace, dopravu, energetickou infrastrukturu i antické památky.

V Tripolisu se nyní ramadán kvůli výpadků energií slaví za svitu svíček, ale povstalci nechtějí nechat obyvatele na holičkách. Podle jejich plánu začne na západ Libye proudit humanitární pomoc z Kataru, Emirátů a Turecka. Za hranicemi čekají i dodávky benzinu v hodnotě 550 milionů dolarů (přes devět miliard korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video