Muži podezřelí z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci, v provizorním

Muži podezřelí z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci, v provizorním zadržovacím centru v Tripolisu (30. srpna 2011) | foto: AP

Libyjští povstalci si prý pletou černochy se žoldáky a napadají je

  • 177
Povstalci napadají černošské obyvatele Libye a cizince ze subsaharské Afriky kvůli podezření, že by to mohli být žoldáci Muammara Kaddáfího, tvrdí Amnesty International. Její zástupci třeba viděli, jak rebelové vytáhli z nemocniční postele a zatkli černošského pacienta. Narazili i na skupinu vystrašených Eritrejců, kteří se báli na ulici.

Terčem povstalců jsou často kromě Libyjců černé barvy pleti také dělníci ze subsaharské Afriky, například ze Súdánu nebo Čadu. Rebelové jsou totiž přesvědčeni, že Muammar Kaddáfí si do bojů proti povstalcům přizval africké žoldáky. A teď zřejmě považují za námezdního bojovníka kdekoho s tmavší barvou pleti.

V pondělí už před tím varovala Africká unie. "Vypadá to, že Přechodná národní rada si plete černochy s žoldáky," prohlásil šéf unie Jean Ping. "Zabíjejí lidi, obyčejné dělníky. Jednají s nimi špatně (...) Možná to jsou nekontrolované složky. Pak by ale vláda měla něco říct, odsoudit to," dodal.

Zástupci mezinárodní organizace Amnesty International tento týden navštívili jednu z nemocnic v Tripolisu a také márnici. V prvním zařízení viděli, jak rebelové vytahují z nemocničního lůžka muže černé pleti a zatýkají ho. Dalším černým Libyjcům pak řekli, že jejich čas se blíží.

Dělníci nebo žoldáci?

Cizinka ze subsaharské Afriky, která se schovává spolu s dalšími lidmi černé
Cizinci ze subsaharské Afriky se schovávají na farmě nedaleko Tripolisu,
Muži podezřelí z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci, v provizorním
Imigranti ze subsaharské Afriky, kteří jsou obvinění z toho, že byli addáfího

V márnici pak pracovníci organizace viděli tělo černocha bez zjevných zranění. Jeho nohy ale byly svázané a kolem úst měl krev. V zadržovacích zařízeních ve městech Závíja a Tripolisu zástupci organizace zjistili, že třetina až polovina zadržených pochází ze subsaharské Afriky.

Lidé se bojí ven

Někteří lidé černé barvy pleti se už bojí opustit své domovy, prohlásila organizace a uvedla příklad: obavy o svůj život měla například skupina Eritrejců, která se v neděli ukrývala v domech v jedné z chudších čtvrtí Tripolisu.

Reportéři agentury AP byli zase svědky několika incidentů, při kterých povstalci zacházeli hrubě ze zadrženými muži podezřelými z toho, že pracovali pro Kaddáfího jako žoldáci. "Bojovníci zapojení do násilí by měli být okamžitě staženi z aktivní služby, než se vše vyšetří," vyzvala ve své zprávě Amnesty International povstalce.

Jeden z mluvčích Přechodné národní rady už ale na prohlášení Africké unie reagoval popřením, že by se rebelové na něčem takovém podíleli. "Tato obvinění byla učiněna během prvních dnů revoluce. Nikdy se to nestalo. Pokud ano, byly by to Kaddáfího síly. Doteď nacházíme masové hroby v nově osvobozených městech," řekl.

Kaddáfího jednotky prý braly civilisty jako lidské štíty

Organizace Lékaři za lidská práva v úterý pro změnu přišla s informací, že vojáci věrní Muammaru Kaddáfímu používali civilní obyvatelstvo jako lidské štíty. Kromě toho zjistila další porušování lidských práv jako znásilňování, únosy či vraždy. Tým, který hovořil s obyvateli, se například doslechl, že libyjští vojáci posazovali na tanky děti, aby zabránili leteckým útokům NATO.

Lékaři za lidská práva vyšetřovali pouze zločiny spáchané Kaddáfího oddíly. Zpráva nicméně žádá Severoatlantickou alianci, aby vyšetřila veškerá důvěryhodná obvinění proti spojencům, převážně v souvislosti s bombovými útoky na podporu rebelů, podotkla ČTK.

Minulý týden další organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch sdělila, že shromáždila důkazy, podle kterých Kaddáfího síly začaly svévolně vraždit v metropoli Tripolisu, když nad ním přebírali kontrolu povstalci. Amnesty International rovněž obvinila Kaddáfího vojáky ze znásilňování dětí a věznění migrantů pracujících v Libyi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video