Libyjský prezident Muammar Kaddáfí

Libyjský prezident Muammar Kaddáfí | foto: ČTK

Libyjský plukovník Kaddáfí: někdejší „vzteklý pes“, jenž se smířil se Západem

  • 19
Muammar Kaddáfí vládl severoafrické Libyi 42 let, u moci byl s výjimkou monarchů nejdéle ze všech vůdců na světě. Americký prezident Ronald Reagan ho kdysi označil za "vzteklého psa" a celý svět ho dlouhá léta znal jako sponzora terorismu. On sám se považoval za básníka.

V posledním desetiletí před svou smrtí Kaddáfí obrátil. Vzdal se programu výroby zbraní hromadného ničení a uznal odpovědnost za atentáty ve skotském Lockerbie a v Nigeru z konce osmdesátých let minulého století, čímž dosáhl smíření se Západem.

Kaddáfího výroky

Pověstné jsou Kaddáfího kuriózní historické výroky. Ameriku podle něj objevil Arab jménem "Emír Ká", William Shakespeare měl arabský původ, američtí Indiáni jsou původem Arabové, kteří se z Libye a Jemenu kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám odstěhovali do Ameriky, a virus způsobující AIDS vyrobily USA.

Excentrický plukovník, který jezdil na zahraniční cesty se stany, velbloudy a s ženskou ochrankou, se snažil zlepšovat vztahy se světem několik let.

Po letech odmítání souhlasil v dubnu 1999 s vydáním dvou Libyjců, kteří byli podezřelí z atentátu v Lockerbie, haagskému soudu. A o čtyři roky později Libye uznala odpovědnost za atentát, při kterém zemřelo na 270 lidí

Stejně tak se přiznala k odpovědnosti za útok na letadlo francouzské společnosti UTA v roce 1989 v Nigeru, při němž zemřelo 171 lidí, i za útok na západoberlínské diskotéce La Belle v roce 1986. Tam si atentát vyžádal tři mrtvé.

Západní státy po Kaddáfího kajícnosti odvolaly sankce vůči Libyi a obnovily s ní diplomatické styky. Do Tripolisu přijela řada významných státníků. Vládce země bohaté na ropu a zemní plyn odsoudil útoky muslimských radikálů na americká města z 11. září 2001.

V minulosti přitom Kaddáfí podporoval různá teroristická hnutí (na Blízkém východě, v Africe, ale kupříkladu i v Severním Irsku) a jeho země porušovala četné mezinárodní dohody. Kromě kauzy Lockerbie či francouzského letadla v Nigeru Libye například v roce 1972 napadla sousední Čad.

Kaddáfí dostal v Praze nejvyšší státní vyznamenání

V době studené války Kaddáfí udržoval dobré styky se socialistickými zeměmi. Třeba v Československu byl dvakrát, v roce 1978 a o čtyři roky později zemi navštívil znovu. Ze své první návštěvy si odvezl československý Řád bílého lva s řetězem.

"Největší proletář světa" se také řadu let snažil sjednotit Araby prostřednictvím smluv s jinými arabskými státy. To se mu ale nepodařilo a navíc v irácko-íránské válce 1980-88 stranil nearabskému Íránu. Poté se obrátil k Africe a zasloužil se o vznik Africké unie.

Prorok z pouště

Kaddáfí se narodil 19. června 1942 poblíž města Syrta v rodině berberského kočovníka. "Nevím, kde a kdy jsem se narodil. Možná na hřbetu velblouda," řekl. Studoval vojenskou školu v Benghází a prošel kurzem vojenské akademie v britském Sandhurstu. V září 1969 stál jako 27letý v čele puče, který svrhl starého krále Idríse, který se zrovna léčil v Turecku.

Kaddáfí vyhlásil republiku, zestátnil všechny zahraniční podniky na zpracování a prodej ropy a vyvlastnil domácí statkáře. Roku 1973 vyhlásil tzv. kulturní a lidovou revoluci. Později zavedl systém přímé vlády lidu (džamáhíríja), jehož následkem byla i likvidace soukromého obchodu a řemesel a hospodářský kolaps. Oficiálně neměl plukovník Kaddáfí žádnou funkci, titulovali ho jako vůdce libyjské revoluce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video