Libyjský premiér Ali Zeidan promlouvá na tiskové konferenci ve Washingtonu po

Libyjský premiér Ali Zeidan promlouvá na tiskové konferenci ve Washingtonu po boku amerického ministra zahraničí Johna Kerryho (13. března 2013). | foto: AP

Libye zakázala podílet se na vládě všem, kdo se zapletli s Kaddáfím

  • 15
Tlustou čáru za svou bouřlivou minulostí se rozhodla udělat Libye. Tamní poslanci schválili zákon, který znemožňuje podílet se na vládě všem, kdo zastávali vysoké funkce za éry diktátora Muammara Kaddáfího. Tisíce Libyjců oslavovaly přijetí zákona v ulicích metropole a dalších měst.

Zákon, který v neděli přijal libyjský parlament, může notně zamíchat kartami i v nejvyšších politických sférách. Nová legislativa stanovuje, že lidé spjatí s předchozím režimem budou vyloučeni z veřejných funkcí na dobu deseti let. Teoreticky by tak mohl o svůj post přijít i současný premiér Ali Zajdán, který zastával v době Kaddáfího režimu diplomatické funkce, a to až do roku 1980, kdy přešel k opozici.

Výklad nové legislativy je ovšem dosti sporný. Zákon nestanovuje zcela přesně, k jakým konkrétním postům se vztahuje. Není tedy jasné, zdali byla Zajdánova pozice v bývalém režimu dostatečně vysoká na to, aby znamenala jeho konec v premiérském křesle.

Nekonkrétnost zákona může podle kritiků přispět k jeho snadné zneužitelnosti při vyřizování účtů s kýmkoli, kdo se sebeméně zapletl s minulým režimem. "Tento zákon je příliš vágní, potenciálně se vztahuje na kohokoli, kdo kdy pracoval pro úřady během čtyř desetiletí Kaddáfího vlády," řekla ředitelka regionální pobočky lidskoprávní organizace Human Rights Watch Sarah Whitsonová.

Sami poslanci si údajně zatím nejsou jisti, koho se přesně bude zákon týkat. Podle jednoho ze zákonodárců citovaných agenturou AP parlament nejprve vytvoří komisi, která bude dopady normy zkoumat.

Zákon prošel parlamentem po dlouhých měsících celonárodních diskusí, když libyjští zákonodárci odmítli několik předchozích verzí. K úspěšnému hlasování poslance popohnaly až skupiny ozbrojenců, které se minulý týden zmocnily dvou ministerstev a vyhlásily, že je opustí až po přijetí zákona. V hlavním městě Tripolisu obléhali budovu zahraničí a o několik dní později i ministerstva spravedlnosti. Vyzbrojení kulomety, protileteckými kanóny či raketomety požadovali "očištění státních úřadů od přisluhovačů Kaddáfího režimu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video