Libyjští rebelové u města Briga (7. dubna 2011)

Libyjští rebelové u města Briga (7. dubna 2011) | foto: AP

Libyjské rebely mohou cvičit veteráni z SAS, náklady zaplatí šejkové

  • 220
Západ pochopil, že libyjští rebelové nejsou schopní postupu na Tripolis, a přemýšlí, jak zlepšit jejich bojeschopnost. Spojenci se zavázali, že na libyjské území nevstoupí, a Britové proto navrhují, aby se výcviku ujali arabští spojenci. Zacházení se zbraněmi by rebely mohli naučit i veteráni SAS.

"Rebelové nepostupují. Oni prostě jen jedou po silnici, a když uvidí dělo, dají se zase na útěk," svěřil se listu The Guardian nejmenovaný představitel britského ministerstva obrany.

Západ se už nejspíš smířil s faktem, že špatně vyzbrojení a organizovaní povstalci v boji proti Kaddáfího dobře vycvičeným a vyzbrojeným jednotkám úspěchů nedosáhnou ani s přispěním vzdušných úderů. Přemýšlí proto, jak je podpořit v jejich tažení na Tripolis.

Západní spojenci se zapřisáhli, že na území Libye jejich vojáci nevkročí, ale zároveň si uvědomují, že jen ze vzduchu se válka vyhrát nedá. Představitelé mezinárodní koalice, která v prvních dnech vedla vzdušné operace proti režimu Muammara Kaddáfího, už dříve přiznali, že by mohli různými oklikami posílat do Benghází bojovou techniku (více čtěte zde).

Libyjští rebelové u města Briga (7. dubna 2011)
Libyjští rebelové u města Briga (7. dubna 2011)
Libyjští rebelové u města Briga (7. dubna 2011)

Samotné zbraně ale nebudou povstalcům nic platné, pokud s nimi nebudou umět zacházet. Podle listu The Times proto Velká Británie hodlá tlačit na arabské státy, aby se výcviku povstalců ujaly. Další možností také je, že výcvik by vedly britské soukromé bezpečnostní agentury, v jejichž řadách často působí veteráni speciálních jednotek SAS. Arabské státy by výcvik financovaly.

Z tohoto pohledu se nejnadějněji jeví Katar a Spojené arabské emiráty, tedy arabské země, které se zapojily do střežení bezletové zóny nad Libyí. Katarský emír navíc uznal povstaleckou národní radu jako legitimního zástupce libyjského lidu a pomáhá povstalcům s exportem ropy.

Právě v Kataru se bude v polovině dubna rozhodovat o dalších krocích spojenců. V Dauhá se má sejít kontaktní skupina zajišťující politické vedení mezinárodní intervence v Libyi.

Letouny NATO údajně bombardovaly povstalce

Další možností je Jordánsko. Ammán má podle britských expertů jednu z nejlepších armád na Blízkém východě a kvalitní důstojnický sbor. Základní výcvik libyjských rebelů by měl trvat asi měsíc, po němž by se ze zmatených povstaleckých jednotek měla stát bojeschopná síla schopná udržet dobyté pozice a provádět bojové manévry.

Mapa

kde se bojuje v Libyi

mapka - Kde se v Libyi bojuje

V současnosti na straně rebelů bojuje odhadem jen několik stovek mužů s řádným vojenským výcvikem, a Západ by si měl proto s výcvikem povstalců pospíšit. "Příměří je nevyhnutelné, zbývá pouze otázka, jestli bude uzavřeno ve chvíli postupu Kaddáfího, nebo povstalců," řekl The Times zdroj z ministerstva obrany.

Libyjští povstalci ve čtvrtek oznámili, že letouny NATO omylem provedly nálet na jejich pozice mezi městy Adžedábíja a Briga. Podle agentury Reuters zahynulo při útoku až pět povstalců, lékaři v Adžedábíji nahlásili zpravodajovi BBC dokonce třináct mrtvých.

NATO slíbilo, že incident důkladně vyšetří. Pokud by za útok skutečně nesla odpovědnost Aliance, byl by to už třetí podobný útok v posledních dnech. 
Zpravodajové západních agentur spatřili u Brigy desítky povstaleckých vozidel ujíždějících z frontové linie. Ústup začal poté, co si povstalci stěžovali, že letecké údery NATO jsou příliš slabé na to, aby Kaddáfího síly neutralizovaly.

Kaddáfího jednotky podle rebelů ve středu ostřelovaly části města Misuráta, které kontrolují povstalci, a to včetně přístavu, který byl dočasně vyřazen z provozu. V týdny obléhaném městě prý zabily pět lidí a dalších 25 jich zranily. Proti plukovníkovým silám zasáhla letadla Severoatlantické aliance.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video