Libyí i rok po pádu Kaddáfího režimu zmítá násilí. V neděli Tripolisem otřásly

Libyí i rok po pádu Kaddáfího režimu zmítá násilí. V neděli Tripolisem otřásly dva výbuchy - jeden před ženskou policejní akademií a jeden před ministerstvem vnitra. (19. srpna 2012) | foto: Reuters

Dost bylo vražd Kaddáfího důstojníků, varuje libyjský Velký Muftí

  • 90
Nejvyšší vůdce muslimů v Libyi odsoudil vlnu atentátů na vysoce postavené důstojníky, kteří sloužili během režimu Muammara Kaddáfího. Od začátku roku bylo v Benghází zavražděno už čtrnáct důstojníků bývalého libyjského vůdce.

"Naše náboženství žádnému jednotlivci ani hnutí nedovoluje někoho chladnokrevně zavraždit," prohlásil podle listu The Times libyjský Velký Muftí Šajch Sadík al Ghariání. Nedávné vraždy na východě země označil za ohavné zločiny, které žádný motiv nemůže ospravedlnit.

Exploze v Tripolisu

V Tripolisu v neděli vybuchly tři nálože nastražené v autech. Exploze připravily o život dva civilisty a další dva lidi zranily. Bezpečnostní složky kvůli atentátu zatkly 32 Kaddáfího stoupenců. Násilnosti zůstávají v Libyi i po pádu autoritativního režimu značným problémem, nedělní pumové útoky však byly prvními smrtícími explozemi v Libyi od konce občanské války.

zdroj: ČTK

Naposledy se obětí vrahů stal brigádní generál Mohammed al-Fitúrí. Vrahové ho střelili do hlavy, když minulý pátek odcházel z tradiční modlitby.

Čtrnáct dní před tím se někdo pokusil zavraždit generála Chalífu Hiftara, současného velitele libyjského pozemního vojska. Hiftar kdysi sloužil Kaddáfímu režimu, posléze se s ním ale rozešel a emigroval do USA, kde údajně navázal kontakty se CIA. Po propuknutí revoluce se vrátil do rodné země a postavil se na stranu rebelů.

"Kvůli tomuhle jsme revoluci nedělali"

Šajch Sadík al Ghariání je nejvlivnější libyjský duchovní. Přesto není jisté, jestli jeho fatwa dokáže vlnu útoků zastavit. V severoafrické zemi stále operují milice někdejších revolucionářů a špatně vybavené vládní jednotky nedokážou jejich řádění zabránit.

Zabijáci Kaddáfího důstojníků dále unikají spravedlnosti a Libyjci jen spekulují, kdo má vraždy na svědomí. "Někdo obviňuje islamisty, někdo revolucionáře, někteří dokonce Kaddáfího lidi, kteří se prý snaží Benghází očernit," řekla členka Národní rady v kolébce libyjské revoluce Hana al-Galálová.

"Ať už za to může kdokoliv, my nepotřebujeme fatwu odsuzující brutální vraždu jakéhokoliv Libyjce. Tuto revoluci jsme vybojovali kvůli vládě práva a ne kvůli úkladným vraždám a svévolnému zabíjení," dodala al-Galálová.

Benghází. Libye

Benghází. Libye


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video