Libye souhlasila zaplatit za další atentát

  • 9
Libye odškodní po rodinách obětí z Lockerbie i pozůstalé po dalším atentátu. Za každého ze 170 mrtvých z letadla spoelčnosti UTA dá milion dolarů, vyplývá z nové dohody. Libye za čin z roku 1989, připsaný tajným službám, odmítá odpovědnost a odškodné označuje za humanitární gesto.

Libye na dohodu přistoupila v době, kdy se její vůdce Muammar Kaddáfí po letech izolace snaží o návrat na mezinárodní scénu. Dohoda otevírá cestu i k normalizaci neurovnaných francouzsko-libyjských vztahů.

Dokument podepsali zástupci rodin obětí a představitelé Kaddáfího nadace, jež odškodné vyplatí. Podpisu byly přítomny asi dvě desítky pozůstalých po obětech.

Přijetí odškodného je vázáno na zřeknutí se dalších nároků vůči Libyi. Jednotlivé rodiny ale nemusejí k dohodě přistoupit, pokud třeba doufají, že se domohou vyšší částky soudní cestou.

Obě strany se také dohodly, že na místě zřícení letadla v Nigeru společně uspořádají ceremonii, která by měla symbolizovat usmíření mezi oběma zeměmi.

O budoucnosti francouzsko-libyjských vztahů jedná v Paříži libyjský ministr zahraničí Abdar Rahmán Muhammad Šalgham s francouzským kolegou Dominiquem de Villepinem a prezidentem Jacquesem Chirakem. Z jednání má vzejít společné prohlášení o vůli ke zlepšení vztahů.

Dohodnutá částka 170 milionů bude vyplacena nezávisle na odškodném ve výši 34 miliony dolarů, s nímž Libye souhlasila už v roce 1999.

Francouzi se zvýšení začali domáhat loni, když Libye přistoupila na vyplacení mnohonásobně vyššího odškodného pro rodiny 270 obětí atentátu na letadlo americké společnosti PanAm, které se zřítilo v roce 1988 na skotskou obec Lockerbie.

Libye, která byla z tohoto atentátu usvědčena, souhlasila s vyplacením 2,7 miliardy dolarů, tedy deseti milionů za každou oběť. Rodiny zatím dostaly jen dvě pětiny této částky. Zbytek váže Libye na to, aby USA odvolaly sankce a vyřadily ji ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Letadlo společnosti UTA, které zničila nálož v zavazadlovém prostoru, se zřítilo do nigerské pouště. Bylo v něm 54 Francouzů a občané dalších šestnácti států. Na libyjskou stopu přivedl francouzské vyšetřovatele jeden svědek z Brazzaville, odkud stroj letěl do Paříže.

V roce 1999 odsoudil francouzský soud v nepřítomnosti na doživotí šest libyjských podezřelých, včetně jednoho Kaddáfího švagra, který byl číslem dvě libyjských tajných služeb a v roce 2002 byl jmenován šéfem libyjské bezpečnosti.

Libye odmítá odsouzené vydat. Nově podepsaná dohoda ponechává osud odsouzených na francouzské justici. Zatykač na ně je platný až do roku 2019.

Saleh Abdúl Salam, zástupce soukromého fondu provozovaného synem libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, se usmívá během podpisu smlouvy mezi Libyí a Francií o odškodnění pozůstalých obětí z letadla společnosti UTA, které se v roce 1989 stalo terčem atentátu. (9. ledna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video