Švýcarský podnikatel Max Goeldi nastupuje do vozu přistaveného libyjskými úřady

Švýcarský podnikatel Max Goeldi nastupuje do vozu přistaveného libyjskými úřady | foto: AP

Libye si přišla na švýcarskou ambasádu pro muže, které odsoudila

  • 48
Několik desítek libyjských policistů obklíčilo švýcarskou ambasádu v Tripolisu. Stalo se tak poté, co vypršelo ultimátum, které dala Libye na to, aby velvyslanectví opustili dva Švýcaři, kteří se tam řadu měsíců ukrývali před tamním soudem. Oba muži poté budovu opustili a nastoupili do vozů přistavených Libyjci.

Švýcarský obchodník Rachid Hamdani byl podle agentury AFP propuštěn a bylo mu povoleno odjet do Tuniska. Druhý Švýcar Max
Goeldi, souzený v Libyi podobně jako Hamdani, rovněž opustil velvyslanectví, aby mohl nastoupit čtyřměsíční trest vězení.

Zásah u švýcarského velvyslanectví je pokračováním dlouhodobého diplomatického sporu mezi oběma zeměmi, který se rozhořel poté, co švýcarská policie v roce 2008 zadržela v Ženevě Hannibala Kaddáfího, syna libyjského vůdce, a jeho ženu. Oba byli podezřelí, že bili své služebnictvo.

Ačkoli byli krátce poté propuštěni, Libye obvinila dva švýcarské podnikatele, kteří pobývali v zemi, z porušení vízových povinností a nezákonného podnikání. Libye rovněž zastavila dodávky ropy pro Švýcarsko a stáhla ze švýcarských bank své vklady ve výši asi pěti miliard dolarů. Souvislost se zadržením Kaddáfího syna v Ženevě přitom libyjské úřady odmítly.

Podnikatelé se později uchýlili na švýcarskou ambasádu v Tripolisu. Zatímco Rachid Hamdani byl obvinění zproštěn, Maxe Goeldiho libyjský soud nejdříve odsoudil za porušení vízové povinnosti na 16 měsíců vězení, později mu trest snížil na čtyři měsíce.

Rachid Hamdani a Max Goeldi na snímku pořízeném na švýcarské ambasádě

Rachid Hamdani a Max Goeldi na snímku pořízeném na švýcarské ambasádě

Zatím poslední krok ve sporu se Švýcarskem učinila Libye minulý týden, kdy přestala vydávat víza většině občanů EU včetně Čechů. Švýcarsko je totiž, i když není členem Unie, zapojeno do schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Podle libyjského tisku jde o reakci na podobné opatření Švýcarska, které sestavilo seznam Libyjců, jimž zakázalo vydávat víza. Podle informací médií je mezi nimi také libyjský vůdce Muammar Kaddáfí s rodinou.

O vízovém sporu s Libyí v pondělí jednali v Bruselu ministři zahraničí a ministři pro evropské záležitosti zemí unie. Vyjádřili přesvědčení, že se spor podaří brzy vyřešit. Podle českého ministra zahraničí Jana Kohouta není možné, aby se unie stala zajatcem v čistě bilaterálním sporu Švýcarska s Libyí. "Zvlášť pak v případě, kdy ani jedna z nich není součástí EU," dodal Kohout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video